Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

mamaruta

Fetelor, sa va spun parerea mea: si eu as comanda hibi de la Gommer. Am luat 22 de hibi in oct. 2007 (comanda comuna) si putini mai traiesc...prea putini. Unii au venit maricei, altii au venit micuti si fragili...asa ca, sa fiu in locul vostru, hibi as lua de la Gommer, aud numai lucruri bune despre livrarile lui.
Am avut 4 hibi...doar 2 mai traiesc...si m-am luptat mult sa ii tin in viata, plus ca au venit si cu paraziti...
Eu vreau alte plante de la Exotica, pe care Gommer nu le are.

Marmoset

Atunci comandam de la Plantecentrum orice, in afara de Hibi? Si mergem cu comanda de Hibi la Gommer?

Codruta

Din tot ce s-a scris pana acum legat de cele doua firme e clar ca e de preferat Gommer. Pe langa ca plantele de la Exotica sunt mai mici e si un risc destul de mare sa nu fie planta pe care ai ales-o. In plus, din ce vad eu e mai complicat de lucrat cu Exotica. Cred ca Mada nu a stiu la ce s-a inhamat dar o admir ca merge mai departe :)

vivi23ro

a comandat cineva de la Hodnik? desi nu au f multe feluri au mai ieftini hibi,acuma nu stiu cit e transportul...

irina

mai fetelor aveti niste hibi de imi ploua in gura
cum ii faceti sa infloreasca asa?eu am unul dela antic, de la mama, rosuu batut da flori nu am la el de 1 an cred.trebuie musai tunsi ca sa faca flori?

opiadc

           Da, mie mi se pare extrem de greoi stilul de lucru al celor de la Exotica.
           Eu la Gommer am facut o singura comanda, in primavara cand nu a fost cald.Toate plantele au ajuns intr-o stare impecabila, nu a fost inlocuita nici macar una cu altceva si au fost cam 200 de plante.Hibi am avut cred ca 8 si toti au aratat bine, erau cam de 30 de cm inaltime minim si aveau boboci .Eu am plante care au 2 ani si nu arata asa! ;D

        Acum, nu stiu ce sa zic ce va fi acum cand deja e atat de cald afara.Eu aper sa ajunga cu bine.Dar cred ca de data asta vor trebui adaptati treptat la temperatura de afara, pt ca vin in niste ambalaje de plastic special proiectate pt ei si cred ca ar fi trecerea prea brusca.In martie nu erau diferente de temperatura asa de mari intre Olanda si Romania.

vivi23ro

joi si vineri o sa fie , cel putin la noi 23 si 21 de grade, ploaie, si noaptea numai 9 gr...o luam iarasi in sens inevers? dar nu o sa priinda hibi racoarea... eu am confirmat comanda de hibi

mamaruta

Suntem off-topic...eu nu pot sa lansez o comanda pana nu confirma toti ca vor sa si-o mentina. Pentru ca eu nu sunt omul care sa lansez o comanda, iar apoi sa o modific ca unul sau altul se razgandeste.
Plus ca mai trebuie sa si intreb despre costul unor plante, pe care voi le-ati solicitat.....ceea ce iar nu imi place, pentru ca, pana intreb de cost, pana imi raspunde, pana lansez comanda, pana depuneti voi banii, pana intrati pe musuroi sa confirmati....vine canicula!

gabriela jalba

- de multe luni il astept sa infloreasca..Sa vad si eu cum e,dar mereu ii pica bobocii. Deja cel din dreapta, s-a dus!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

nu pot sa cred, pe mine ma lasau nervii.
scoate-l ma afara.

irina

myky si eu il dau afara pe al meu atunci
sper sa ii placa si sa infloreasca...daca nu iaca ma urc in masina si vin pana la mataluta sa vedem ce detiiiiiiiii  ;D ;D ;D :-* :-*

myky

aa, eu stau slab la capitolul asta.
cred ca mai repede te duci la mada, pt hibi. :D
dar, eu te astept.

irina

si e mai aproape oricum Mada
da vin si la tine nu scapi  :-*
Madaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ai vizitatoriiiiiiiiiiiii ;D

mamaruta

Ok, incarca tu toti hibi tai in masina si vino pe la mine, azi...mai pe seara, ca am program electoral prelungit.
Bre, zilele astea fac curatenie aici, ca vorbim noi de hibi, dar pe laturi!

irina

deci Mada mama
eu am doar un singur trandafir mare cat o zii de post de la mma, model rosu batut care nu infloreste momentan
asa ca nu am ce incarca
eu ma gandeam sa iau de la mata ceva hibi  :P

gabriela jalba

Myky,aia de-afara nu dau semne ca ar vrea sa infloresca. Pe asta(si inca unul care are boboc) nu i-am scos,ca am zis sa nu le fac soc termic si sa apuc sa le vad si eu fata.Adevarul e ca si pe mine ma cam lasa nervii.Dupa turul asta de boboci,il dau afara,macar sa aiba o motivatie sa-si avorteze florile in faza boboc.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vivi23ro

mai asteapta putin pina tre etmperaturile de 4 grade care cica o sa fie naoptea

opiadc



                 INTREBARE intrebatoare:
         Vrea cineva hibi Isabeal Beard si Gerald Derr de la Gommer? I-a comandat cineva, eu am trimis de mult timp lista si acum s-a retras.
          Asa cum eu ma gandesc la toti cand fac o comanda si daca imi amintesc ca cineva a vrut ceva candva si il trag de maneca, v-as fi recunoscatoare daca v-ati mai gandi  putin si la mine care sunt in fata omului de la care se cumpara, de care foarte probabil o sa mai avem nevoie, inainte de a mai face astfel de gesturi.
       
          Si daca mai vreti sa va razganditi careva, va rog sa o faceti acum, macar sa stau doar o data in pozitia ghiocelului.
         

mamaruta

Isabel vreau eu! Si daca nu il vrea nimeni pe celalalt, il iau tot eu! Sa imi spui cat sa iti trimit!

opiadc


                 I-am capatuit pe amandoi! :D

vickylucia

Pai eu am comandat Isabel Beard si.... il vreau1

cara

cum il cheama pe hibi asta?
::)

Marmoset

Cara, nu e Sunny Bordeaux?

vivi23ro

deci nu mai e nici unul valabil ? isabell sau gerald?

einsteinitza

Cara, nu stiu cum il cheama dar poza e tare artistica :)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro