Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

vivi23ro

pe mine ma atrag vreo 2 :D dar de actualizat nu vad nimic nou

vivi23ro

ba vad.. au mai crescut preturile la citiva la 15 euro si ceva... >:(

stefana

In gradina la GetaV astazi:
o floare imensa


si bobocul de San Remo surprinzator de roz inainte de a se deschide
si asa este deschid

vivi23ro

ii faceti femeii inventarul in fiecare saptamina? ;D ;D

penelopa

Quote from: myky on August 14, 2009, 09:32:15 AM
Quote from: penelopa on August 13, 2009, 12:51:54 PM
"Minunăţia" aia am scos-o dintr-un mic lăstar de la Mădă. 
Nu vreau roşu simplu. Aş vrea  de-ăla   roşu cu margine  crem ca alui Ani. Sau alb bătut.

Dar  când am să-l tund ( mai spre sfârşitul iernii)  îţi prind şi ţie un pui dacă-ţi place.

2 bre!

Chiar 3, bre!  ;D
Voi pune la prins tot ce voi tăia. Noroc s-avem!.  :)

kerkyra

Am si eu puiut harnic...  :)

stefana

Tare frumusel e mititelul :). M-am uitat in album unde e fotografia mai mare, parca ar fi 5 flori intr-una singura ::)

Si, da, Vivi :D, i-as face inventarul GeteiV in fiecare saptamana, atata e de placut in gradina ei, dar mereu sunt pe graba... Ce ti-ar place sa-i vezi hibii !

vivi23ro

am si eu o uimire/nedumerire, de ce nu face chiar GETA pozele cu florile? ca nu are de ce sa i fie rusine....

stefana

Din cate am vazut pe aici, cei care au gradina nu prea stau sa pozeze frumusetile :D . Noi, musafirii, le ochim imediat si sa stii ca sunt mult mai multe (si muscate superbe, fucsii... )

GetaV

Poze fac mereu,dar nu am timp sa le postez si nici nu mi se pare ceva deosebit ,totusi am servici si doua case in carca ,de aceea ma bucur cand mai vine cate cineva si arata poze din gradina mea (multumesc Stefana )

getama

felicitari, ani ! :oe superb

Codruta

Acelasi hibi de la Gabi Jala si o floare mult mai rozulie fata de primele flori  ??? Nu e din cauza camerei, ci asa au fost florile...primele mai galbui iar ultima rozulie.

stefana

Codruta, este o splendoare asa cum a reinflorit ::)
Iar modificarea nuantei am intalnit-o mereu. Cel pe care i l-am trimis lui Vivi era galben-galben cu mijloc roscat. Acum pare mai mult spre portocaliu

Quote from: vivi23ro on August 15, 2009, 02:54:53 PM
in exterior e verzuie, bate spre portocaliu


doina

Sunt foarte frumoase florile lui Codruta  :D , nu este singurul care-si schimba culoare de la o floare la alta , sper ca esti multumita ca face flori de culori diferite .
Mi-a inflorit si mie astazi de dimineata un hibi care trebuia sa aiba floarea galbena simpla dar are o tenta de portocaliu  >:( . Poze dupa amiaza  :D

vivi23ro

Stefana, tu il tineai afara in soare sau in casa?

stefana

Statea pe balcon, cu soare usor umbrit, pana la ora 12

Codruta

Staim ca violetele fac astfel de figuri dar nu stiam ca si hibi face :)
Doina, normal ca sunt multumita...multe culori de la putine plante. Anul acesta am avut parte de mai multe "surprize" placute. O dalie are flori de doua feluri...cate o floare intr-o singura culoare si alte flori pestrite. Iar una din daliile pestrite are mai multe flori "patate" diferit...nu le e bine reglat distribuitorul de vopsea :D :D

doina

Am revenit cu pozele promise  
Floarea nu s-a deschis complet  la hibi galben , dar fiind un lastar inradacinat in primavara asta , mi-a intrecut asteptarile  dar  ma asteptam ca floarea sa fie mai galbena  :P

stefana

Taare harnicut :)
Eu am asteptat cu un butasel din primavara anului trecut pana a inflorit, un an intreg.

doina

Quote from: stefana on August 19, 2009, 06:27:07 PM
Taare harnicut :)
Eu am asteptat cu un butasel din primavara anului trecut pana a inflorit, un an intreg.
Se pare ca hibiscusilor le place la mine pe balcon  ;)
Si butasul de la tine are bobocel  :D

liana


E frumos Doina, de fapt amandoi sunt frumosi......daca o sa vrei sa il tunzi si nu gasesti galben pana atunci , facem un schimb?

doina

Quote from: liana on August 19, 2009, 08:11:36 PM

E frumos Doina, de fapt amandoi sunt frumosi......daca o sa vrei sa il tunzi si nu gasesti galben pana atunci , facem un schimb?
Facem, Liana  ;) , mai am doi lastari care ar trebui sa fie galbeni , unul dintre ei nu prea cred ca va inflori anul aceste pentru ca are  abia 1 cm  :P
Majoritatea hibiscusilor mei sunt micuti , inradacinati in toamna-primavara

fdana

Doina mai da-i o sansa caci nu asta e culoarea lui reala.Este mai galben exact ca cel de care am vorbit aseara.

gabriela jalba

Si la mine hibi au facut flori asa de diferite,de la o inflorire la alta,incit aproape ca nu mai stiu ce am.... :o
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

doina

Quote from: fdana on August 19, 2009, 09:49:47 PM
Doina mai da-i o sansa caci nu asta e culoarea lui reala.Este mai galben exact ca cel de care am vorbit aseara.
Ii astept viitoarele flori  si asa-mi place dar a fost altfel decat ma asteptam .