Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

miha

Foarte frumosi hibi...  :) Sa-i tot vedem asa...

Nicol Caloian

Fdana, ultimii doi sunt superbi! Cel pistruiat m-a dat gata!  ::)

martipan

Ultimul e genial,Dana,superba imbinarea culorilor !!

gabriela jalba

mai Nicol,fata asta sh'o pus in gind,si ni farme batrinetili!!!!   Super,Dana!!! Pupa-i!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Asa-i Gabi. Nu stiu cum rezistam. Ma uit cu disperare ca n-am loc si tot imi doresc o multime de plante.

gabriela jalba

mare jale....abia astept sa ne intilnim si sa ne jaluim!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Si mie mi-e tare dor de voi. O sa treca timpul tare greu.

gabriela jalba

Rabdare si tutun!!!! :-*
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


gabriela jalba

Mamaaa!!! ma omori! nu mai bine cind n-am cum sta pe forum??!!! nu vad,nu stiu,nu vreau,..Asaa.....ochii vad,..
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Madaaaa, e fantastic! Am spus eu, anul asta a fost anul hibiscusilor!

opiadc


        Da, si la mine azi mi-a facut 4 flori deodata un hibi rosu simplu care nu inflorise de muuulta vreme! :D :D :D
         

fdana

Multumesc.Si eu mai vreau altii dar deocamdata nu mai am "Finantarea" necesara.    ;D ;D

mamaruta

O sa am de dat lastari de hibi....cand ii tund. Dar o sa pun zilele astea si niste oferte cu plantele care trebuie sa le dau (spatiul...plus ca nu mai are rost sa le chinuiesc....am luat hotarari eroice....voi renunta la unele plante care nu au sanse la mine sa se dezvolte bine. La hibi nu renunt! :D)

Ella

Eu am spus stop si la hibi, pana aici a fost, am peste 50  ::) urmatorul hibi, il cumpar, cand am casa pe pamant, pana atunci o sa ma rog de astia, sa treaca iarna. :D

Nicol Caloian

Mada si eu mi-am propus sa fac acelasi lucru (adica sa renunt la unele) dar ma gandesc sa achizitionez altele.  ;D

vickylucia

Quote from: Mada on September 20, 2009, 12:09:12 AM
O sa am de dat lastari de hibi....cand ii tund.

As dori si eu, sa ma inscriu, pt ca stiu ca ai hibi frumosi! :-*

opiadc


          Si eu ma inscriu la lastari! :D :D :D
          Am facut si eu acelasi lucru cu tine, Mada, am dat anul asta peste 100 de plante mature si acum colectionez hibi! ;D ;D Deja am atatia lastari pusi la inradacinat si promisi, ca incep sa fac figuri la cei pe care nu stiu cum ii cheama! :D
          Pana ajung totusi la 50 ca Ella si Fdana e cale luuunga, mai ales ca ai lor sunt mari, dar eu recuperez repede! :D :D :D

fdana

Stai linistita Monica ca repede ne ajungi.Mai ales ca astia mari care nu sunt "aclimatizati" corespunzator dau mai repede coltul ca ai tai care sunt prinsi de butasi si care se adapteaza de mici aici.

Ella

Fdana are dreptate. Din hibi fitosi, am reusit sa prind un butas care creste si se dezvolta f. frumos si in multe cazuri am pierdut planta matura, astia in doi ani, poate trei se duc. Acum trebuie sa am rabdare, sa vad cum infloresc cei tineri, daca nu isi pastreaza caracteristicile celui batran?

Opia, spor, nu-i greu sa ajungi la 50, mai greu este sa spui STOP.  :D :D :D

opiadc


       Multumesc! :D :D
       Cam in cat timp fac flori cei prinsi din lastari? Eu am lastari prinsi din primavara cu boboc in varf dar nu stiu daca vor rezista.Totusi banuiesc ca la anu vor inflori fara probleme.
       Voi ce ziceti?
       Si in privinta 'fitosilor'! ;D Eu prefer flori 'civilizate' care sa ma rasplateasca daca am grija de ele; am dat toate florile mele care au facut figuri sau nu le-a placut la mine, inclusiv cateva zeci de viloete cu nume, orhidee si streptocarpusi.
      Daca cei mai 'din topor' sunt floriferi, ii prefer pe acestia, pt ca nu am foarte multa rabdare. ::)Le inradacinez, inasamntez, astept sa creasca, asta da, dar cand stiu ca e timpul sa infloreasca si nu o fac inseamna ca e o problema si atunci renunt la ele! :D

Ella

Daca butasul a facut radacini, spui ca-i din primavara si bobocii s-au format dupa, adica sunt micuti acum, ai toate sansele sa-i vezi infloriti, cad doar cei care nu are putere planta sa-i hraneasca, firesc daca ea (planta) saraca nu are radacini.
In timp si eu voi renunta la fitosi, vreau cativa copaci adevarati si gata. Sper din cei pe care-i am acum, sa se aleaga cativa mai rezistenti. Am un zaragosa (parca asa il cheama  ::)  ) de 5 ani, are floarea f. mare, roz, l-am plimbat de colo colo si tot a rezistat, nu creste f. repede (ca eu il vreau copac  ;D  ) insa este rezistent si infloreste mereu.


opiadc

       Da, bobocii s-au format dupa ce au inradacinat! :D
        Mie imi plac foarte mult si acestia 'de rasa', dar daca sunt asa sensibili, cred ca nu au nici o sansa sa convietuiasca cu mine! :D O sa 'simta presiunea' asupra lor si n-o sa reziste! ;D ;D

       Ps Pana atunci isi cumpara casa! ;)

Ella