Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

stefana

Eu am zis ca sunt deosebiti, nu ca as avea din fiecare  ;D.
In afara de Surinamu' asta din care am si dat butasi (iar unul astepta imbarcarea spre Deva).
La ceilalti, stau si eu cu saru'mana poate se pune de un schimb. Dau si o Hoya multiflora, planta tanara, pe un butas  :D.

sicamin

Stefana si al meu se pregateste sa infloreasca. Ce ma bucur sa am o asa floare frumoasa. Multumesc mult de tot, si-ti doresc sa faca multe flori si bineinteles sa lastareasca mult  ,sa-i bucuri si pe altii.

AngelEyes

Stefana cand o sa tunzi hibi variegat , la primavara eventual , imi doresc si eu foarte mult un butas...e prima data cand vad o asemenea frumusete.M-am indragostit  ::) ;D

Fleurf

 Ma inscriu si eu pe lista la surinam, cand mai ai butasi disponibili. La schimb cu orice sau cu bani.

liana

Am cumparat si eu un mititel....trebuia sa fie involt dar a inflorit simplu. Oricum imi place si asa

stefana

Fleur, suplimentam lista de hibi, nu? Langa cel galben  ;D...

Fleurf

 Sa nu-i fie urat singur si departe de casa  :D

gabriela jalba

Stef,surinamul tau a inflorit dupa 2 ani? Puisorul de la tine a crescut marisor,si eu ma tot uit dupa un bobocel.ca poate-poate...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

surinamul e decorativ oricum, nici nu-i trebuie flori

AngelEyes

Este dar si cand face si floare...ehe !!! Dublu deocorativ,o splendoare !  ;D

myky


Myrela

Liana poate ai noroc si e intradevar  dublu, mi s-a intamplat ca , acelasi hibi sa faca uneori flare simpla, alteori dubla, poate ca , fiind prea mic  ???, nu are putere sa faca o ditamai floare mare si involta .E superb !!Sa creasca maaaaaare !!!!!
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

vivi23ro

eu am tot rupt dintr un hibi ca treb sa daula ceva pers dar nu se prinde deloc aprope ca nu mai am de une rupe... nu stiu de ce nu se prind

AngelEyes

Tine butasii in apa...dureaza cateva luni pana fac radacini.


AngelEyes

Sicamin e superb cel mic...exact asa sper sa fie si puisorul pe care l-am primit eu anul asta.Insa cred ca va inflori abia la anul ...Foarte frumos este si al2lea chiar daca este simplu.Imi place culoarea si forma florii  ;)

Nicol Caloian

Sica, amandoi sunt minunati. Nu stiu ce au avut ai mei anul aceste ca n-au vrut sa infloreasca nicicum. Mai ales cel mare, rosu batut, a crescut mult, are frunze mari, lucioase dar nici macar un bobocel. I-am pus ingrasamant si tot nu misca nimic.


AngelEyes

Mada arata super hibi tai,am si eu 2 la fel...insa cel cyclam nu mi-a inflorit inca.Pun poze cu cel rosu :

       

gabriela jalba

Nicol,sintem surori de hibi: au crescut mari si stufosi,fac zeci de boboci,dar floareeee...nik!!!!! Pe doi i-am scos in gradina,si ma astept ca dupa ce le trece socul,sa faca totusi si ceva floricele.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

stefana

Gabi, sa scoti si Surinamu' in lumina. Frunzele capata atunci un aspect suuper (si poate infloreste, ca mamica e tare harnica, dupa tunsoarea din primavara).

cara

gabi, uite hibi-ul de la tine: are 10 cm inaltime si o floare egala cu el insusi plus un alt boboc  ;D

[attachment deleted by admin]

lizi2

E asa deosebita nuanta asta,super,nu am cuvinte
sa creasca mare si flori pe masura

gabriela jalba

ma bucur mult!!! Tot ce ti-am dat,a mers!!!
Prima floare dupa Slanic:. Asta a fost acum o saptamina. De atunci a mai facut mai multe si mult mai frumoase dar nu am avut timp sa fac poze. Nicol....recunostinta vesnica!!!!! Acum mai vreau galben...si simplu si batut...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Gabi, sa fii fericita, ai mei nu vor sa infloreasca. Dar au si avut de suportat multe. Poate-si vor reveni. Daca vor inflori o sa-ti pun la prins pentru ca ar trebui sa am si unul galben batut dar nu stiu care este.