Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

georgiana n

Quote from: penelopa on January 05, 2012, 03:53:49 PM
Bravo, Lelia şi ... Bun venit!!! :)
În curând, sper să mă simt şi eu la fel de fericită  ;D ... de când pândesc un boboc de Kroning  =))

il mai ai? parca nu iti placea  :P

penelopa

Il mai am! ;D E un copacioi mare , dezgolit pana aproape de varfuri, unde tot incearca sa faca cateo floare amarata.  :(
Toata vara afara, abia daca a facut 3-4 flori, iar acum de cand l-am adus in casa, a produs mai mult frunze galbene care s-au uscat.  :(
In unul din varfuri are un boboc gras care,sper, sa se deschida  ;D
Oricum, la primavara il tai foarte drastic, iar varfurile le pun la prins. Cred ca la acest hibi voi experimenta metoda lui Ani  :) ... adica, dau "baba" si pastrez pui.

paraschivvvv

Hibii in fiecare primavara trebuiesc fasonati si daca exista butasi merge incercat inmultire;exceptie fac cei fitosi care nu toti butasii lor fac radacini ,de aici si obtinerea lor prin altoire si nu prin alta metoda

georgiana n

Quote from: penelopa on January 05, 2012, 09:07:03 PM
Il mai am! ;D E un copacioi mare , dezgolit pana aproape de varfuri, unde tot incearca sa faca cateo floare amarata.  :(
Toata vara afara, abia daca a facut 3-4 flori, iar acum de cand l-am adus in casa, a produs mai mult frunze galbene care s-au uscat.  :(
In unul din varfuri are un boboc gras care,sper, sa se deschida  ;D
Oricum, la primavara il tai foarte drastic, iar varfurile le pun la prins. Cred ca la acest hibi voi experimenta metoda lui Ani  :) ... adica, dau "baba" si pastrez pui.

si al mine tot asa s-a comportat, am doi care sunt cheliosi si din cand in cand mai fac cate un boboc...probabil ca sa ma "indulceasca", ca le-am promis ceva la primavara  :P

penelopa

... turba acida, Georgiana?  ;D

georgiana n


penelopa

Quote from: georgiana n on January 06, 2012, 06:14:34 PM
Nu, tomberonul  =))
=)) =))
Eu zic ca s-ar putea sa le prida bine si turba aia si vasele de pamant.

georgiana n

Pai turba nu am, si nici ghivece deocamdata, asa ca vedem cum se comporta pana la primavara

doinabacau

   Majoritatea plantelor ,infloresc pe lastari tineri,iar hibiscusii nu fac exceptie,dar dv stiti asta!

doinabacau

   Hibiscusul asta,Penelopa,eu am reusit sa-l inmultesc,punand in apa un lastar semilemnificat,prin septembrie,anul trecut.  Am adaugat nelepsitul carbune,schimband apa ,chiar zilnic,uneori,dar pana prin martie,abia daca a aparut, mai mult iluzia  acelor mici nodozitati albe,ce ne duc cu gandul la apropiata izbanda. Pentru ca imi pierdusem rabdarea,l-am mutat intr-un ghivecel micut,piscandu-i varful si protejandu-l cu un pet. Cand a dat caldura l-am scos la semiumbra,si acum are vreo trei varfuri,de cel mult zece cm...

penelopa

De Craciun am primit o carte despre plante a unor botanisti rusi .
In ea am citit despre hibiscusi ca, ca in iulie-august, se taie varfuri verzi cu 2-3 noduri de frunze, se pun in ghivecele cu pamant si pet deasupra si, intr-o luna fac radacini.
Dar eu tund, de regula, hibiscusii la sfarsitul lunii februarie, deoarece pana atunci tot  fac cate o floare, iar butasii rezultati sunt semilemnificati.

georgiana n

s-ar putea ca in ghiveci cu pet in cap sa fie mai usor decat in pastile de turba, oricum eu nu am reusit sa prind nimic, nici in august, nici acum
PS: si lastarul de gator pride de la tine, care era verde si vioi, s-a stafidit :'(

penelopa

Mai fac eu o incercare in februarie, Georgiana! Vreau sa-l tund  cat de mult permite Gator  ;D si voi pune toti butasii la prins intr-o minisera pe care am de gand s-o incropesc :)

georgiana n

Adica mai trag sperante sa am asa ceva acasa?

penelopa

Daca-mi iese, esti prima pe lista, Georgiana  ;)

georgiana n

Quote from: penelopa on January 08, 2012, 08:49:12 PM
Daca-mi iese, esti prima pe lista, Georgiana  ;)



Multumesc
Fac cinste cu o pizza  ;)

GetaV

Hibiscusii care sunt altoiti nu se prind decat cel mult 40%,de aceea olandezii ii inmultesc prin altoire .Nu mai chinuiti plantele ca nu se prind decat ffffff greu >:(

penelopa

.... si, daca ma incadrez in aia 40%  =))
ps. Si-asa tund Gatoru'  ;D ce sa fac cu varfurile  ... sa le arunc? :P

georgiana n

Quote from: penelopa on January 08, 2012, 10:15:51 PM
.... si, daca ma incadrez in aia 40%  =))
ps. Si-asa tund Gatoru'  ;D ce sa fac cu varfurile  ... sa le arunc? :P
Parca si tu ai primit butas, nu?
Iti mai aduci aminte cum a fost inradacinat? Ca sa. Stim acum cum trebuie procedat

penelopa

Am primit butasul inradacinat ... intr-un paharut de plastic. ;)

georgiana n

Quote from: penelopa on January 09, 2012, 09:56:04 AM
Am primit butasul inradacinat ... intr-un paharut de plastic. ;)
m-ai lamurit complet   =))

geodezia

cum sa arunci virfetele acolo 2-3 daca se inradacineaza si tot e bine  :-bd
experiente exeperiente ... de ce sa nu facem, incercam ...eu am sa incerc metoda zisa de pene cu august si petul in capatina ..

gabriela jalba

Eu azi am pus la inradacinat 4 virfulete de Sunny Toledo. In pastile de turba si in "sera".
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

georgiana n

Eu tot ce am pus la prins a esuat
dar o sa mai incerc dupa 1 februarie in functie de cum va fi vremea

gabriela jalba

La mine esueaza de citiva ani,dar nu ma las.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=