Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

gabi_gabriella

Sa va arat micutul asta ce floare imensa a facut


Gabi Jalba , il recunossti ???

Anul trecut a fost batut :)
Mersi pt el !


stefana

In sfarsit am si eu floare de la un hibi mititel. Ca pana acum trebuiau sa se lungeasca aproape 1 m pana imi faceau flori (nu vorbesc de cei proaspat cumparati).

asa arata anul trecut cel din care provine butasul inflorit acum


miha

E foarte frumusel... :-* Si mie imi plac astia micuti si infloriti... :)

rox94ana

Sunt superbi Hibi vostri! Eu astept sa se deschida un boboc. :P

Codruta

Sa va traiasca frumoasele flori! Sunt minunate.

Gabi Jalba, hibi de la tine creste frumusel. Inca e tot in ghiveciul mic de plastic in care l-ai trimis. Mi-e si frica sa-l mut sa nu-l stresez iar.


gabriela jalba

Codrutica,mutal!!!! La Cara a facut si floare!!! si tot asa micutel i l-am dat.Rupe paharul,scoate-i pietricelele de la fund si pune-l in cel nou,completind cu pamint pe fund si laterale. Sa nu-i darui totusi un ghiveci prea mare.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

M-am gandit si eu la varianta aceasta dar acum ca am aprobare de la mama lui ;) asa am sa fac. Dupa cum creste poate ma face fericita si pe mine cu o floare.

vernil

Se pare ca unul dintre secretele infloririi hibiscusilor este sa fie tinuti in ghivece cat mai mici, astfel sunt fortati sa-i dezvolte tulpina cu frunze si flori, nu radacinile.

Gabi-Gabriela, este splendid hibi, are o floare imensa !
Si al Stefanei este frumos! Pacat ca floarea dureaza atat de putin ...

rox94ana

Si eu care vroiam sa transplantez Hibiscusul. Bobocul i-a cazut (cred ca nu a avut destula lumina), dar mai are unul.

gabi_gabriella

Vernil, mersi de aprecieri ! Dupa acea floare imensa a revenit la "normal " ... adica flori obisnuite ca marime
A inflorit si el, (anul trecut a fost mai galben )

Asa arata anl trecut 


larisa

D-na Gabi ,a inflorit  d-na roz ,si inca unul portocaliu ,nu mai stiu de la cine-l am (s-au sters etichetele)dar oricum va multumesc,la toti care mi-au dat hibi.Aici am um hibi roz-ros .batut ,cind se deschide floarea ,zici ca sunt 3 odata ,tine 3 zile (normal ca am prelevat lastari ,pentru amatori )desi doar 2 am putut lua

Johana

Mi-au inflorit si mie niste hibi!



sicamin

Ce frumuseti ai Johana!!!!!! Sa-ti traiasca si sa faca multeeeee flori. Cel cu o petala alba e tare dragutel.
Incearca  si verifica lincurlle la poze ca eu nu am reusit sa le deschid ,dar m-am uitat in album.

gabriela jalba

Johana,ce smecher hibi ai!!!!! s-a molipsit de la cel alb.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Ce interesant este hibi al tau Johana! E prima oara cand infloreste asa sau a recidivat?

gabriela jalba

    - de la Myrela!!! Mi-a dat un puiut marisor,dar a crescut foarte repede,viguros,cu ramuri,si acum e plin de boboci. Culoarea lui e un crem-roz ,foarte pal.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vickylucia

E fain tare,sa-ti traiasca!Mi-a adus si mie Myrela,dar tomai cei doi hibi roz pal[simplu si batut]Au murit pt ca lastarul era prea crud[trebuie sa fie semilemnificat]si tot de la ea am piedut si lastarii de fucsii si erau tare faini!

gabriela jalba

Cind il tunmd pe asta,iti dau tie lastarii.Sa stii ca-s cu toane:uneori se prind si dintr-o bucatica,alteori fac radacini dintamai cregile groase...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

liana

Doamna Gabi, daca va mai ramane un lastar vreau si eu, va rog !!!!

myky

myrela, vreau si eu, ca presupun ca al tau are mai multi lastari decat al lui gabi.

doina

Johana si Gabriela aveti niste hibi superbi nu ma satur sa admir aceste  flori .Eu am acasa  asa     Mai am unul pe care-l astept sa infloreasca , este galben batut, cred ca-l voi bate si eu pentru ca are 50 cm si nici urma de boboc  >:( Mai am unul mic portocaliu , tot batut. Am pus saptamana trecuta unul in ghiveci cu pet pe cap alb simblu cu mijloc rosu.

vivi23ro


rox94ana

sunt superbi Hibi!~ sa va traisca si sa va bucurati de ei! si al meu are doi bobocei mici. ;D

doina

Superbi hibi  :o, sa-i pozati pe toti sa ne bucuram tot mushuroiul de frumusetea lor.