Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

sicamin

Sigur se vor face mari si frumosi hibi pusi de tine Stefana! Ai mana buna la prins. Eu de cate ori ma uit Surinamul de la tine care a crescut asa de frumos,ma bucur mult si-ti doresc sanatate si sa ai flori cat mai multe!

bia8

este foarte frumos asa galben cu roz, nici nu mai vazusem pana acum

rox94ana

foarte frumos! am primit si eu un butas de Hibi portocaliu involt (mc Lala  :-*) care este la inradacinat. sper sa reusesc si sa va arat poze cu el inflori :D

gabriela jalba

La hibi simpli,floarea tine doua zile,in casa la caldura(deasupra caloriferului). Cei batuti-o zi. Acum cind e frig afara,floarea mai e si a doua zi buna(vorbesc de cei batuti care-s inca afara)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

doina

Hibi mei care sunt pe balcon infloresc frumos , cel batut are florile mai mici , dar e explicabil , la cat de mult a inflorit anul acesta.  :D Astept cu nerbdare sa se deschida prima floare la un hibi potocaliu batut ( multumesc Liana )  :-* .Hibi rosu batut care este inca afara dar langa perete si sub stresina , la serviciu , are toate florile parlite de frig. Mi-e mila de el sa-l bag in birou pentru ca trebuie sa-l tund si mai are multi boboci.

rox94ana

hibi meu, cel batut sta in casa, a inflorit si floarea a durat doua zile. :o


vivi23ro

mi a inflorit si mie ceva ieri..

Nicol Caloian

Vivi, de cate ori pui poze cu hibiscusii tai, ma imbolnavesti. Pana la urma cati ai, unde-i tii si ce le faci de infloresc asade mult si de frumos?

vivi23ro

am vreo 7 din care 5  pui prinsi anul asta , si asta alb e prins din butas de anul asta dar a crescut repede ..e impreuna in acelasi ghiveci cu inca 2 de culoare galben dublu si portocaliu dublu. toti 3 au boboci.. am avut mai multi  hibi dar au murit cind am plecar din tara. san remo, zaragosa, galben simplu, galben cu mijloc rosu...din aia fitzosi de afara nu am... cind sa comand si eu unul , s a anulat comanda :-[

myky

Quote from: vivi23ro on November 01, 2008, 01:47:01 PM
am vreo 7 din care 5  pui prinsi anul asta , si asta alb e prins din butas de anul asta dar a crescut repede ..e impreuna in acelasi ghiveci cu inca 2 de culoare galben dublu si portocaliu dublu. toti 3 au boboci.. am avut mai multi  hibi dar au murit cind am plecar din tara. san remo, zaragosa, galben simplu, galben cu mijloc rosu...din aia fitzosi de afara nu am... cind sa comand si eu unul , s a anulat comanda :-[
pai mai da si tu lastari in stanga si-n dreapta, ca sa ai de unde sa iei cand ti se intampla ceva cu o floare

vivi23ro

Quote from: myky on November 01, 2008, 01:54:23 PM
Quote from: vivi23ro on November 01, 2008, 01:47:01 PM
am vreo 7 din care 5  pui prinsi anul asta , si asta alb e prins din butas de anul asta dar a crescut repede ..e impreuna in acelasi ghiveci cu inca 2 de culoare galben dublu si portocaliu dublu. toti 3 au boboci.. am avut mai multi  hibi dar au murit cind am plecar din tara. san remo, zaragosa, galben simplu, galben cu mijloc rosu...din aia fitzosi de afara nu am... cind sa comand si eu unul , s a anulat comanda :-[
pai mai da si tu lastari in stanga si-n dreapta, ca sa ai de unde sa iei cand ti se intampla ceva cu o floare
nu am avut de unde ca era luati anul asta si erau mici

myky


si pe asta l-ai pierdut, ca mi se pare ca ai avea de unde sa rupi un lastarel? ;D

vivi23ro

si pe ala.. nu am rupt din cei mici.. nu credeam ca o sa moara asa usor...am ramas cu scherzopetalus sport cel portocaliu motat,roz simplu si cei 5  primiti de la aceiasi persoana , cea care o sa imi dea butasii de la tunsaturi in ianuarie

rox94ana

sunt foarte frumosi! sa va traiasca!

vivi23ro

azi a inflorit altul alb dar mai mica floarea, si astia

stefana

Experimentez tehnica de inradacinare in perlit pur:
   

am taiat aproape toate frunzele la butasi si am pus 2-3 noduri in substrat. Dupa 10 zile arata OK :).
Asta e "mamica"


sicamin

Mult succes Stefana! poate se prind mai repede decat in pamant.

vivi23ro


Francesca

Am si eu nevoie de un sfat ...va rogg.Am cumparat un hibi de la florarie , acum aproximativ o luna de zile.Pana in urma cu citeva zile era bine insa acum am observat ca are vreo 2 frunzulite cu ceva pete galbui.Precizez ca e o tenta usoara de galbui , abia vizibila insa eu sunt cam speriata sa nu cumva sa il pierd asa cum s-a intimplat cu altul pe care l-am cumparat si pe care l-am si pierdut .Ce ma sfatuiti sa fac? Il udam in fiecare zi doar pe frunze(pulverizam apa pe frunze si atit) Oare nu are suficienta apa daca e udat doar pe frunze si din cauza asta incepe sa se ofileasca?? ???
M-am gandit sa il pun sub pet dar nu stiu daca e bine caci e deja maricel....nu stiu cum sa fac sa il salvez.Ma poate ajuta cineva cu un sfat?  ::)

sicamin

Francesca ,daca il tii la caldura ,trebuie sa-l si uzi ,nu numai pulverizat.

stefana

Verifici daca substratul are suficienta umezeala mai in adancime, cam la 1 -2 cm in interior. Eu asa fac, chiar daca la suprafata pare uscat cand bag degetul in pamant vad daca e umed sau nu.

Francesca

Multumesc frumos pentru sfaturi, Sicamin si Stefana. :-*

Ella

Quote from: stefana on November 07, 2008, 08:59:01 AM
Verifici daca substratul are suficienta umezeala mai in adancime, cam la 1 -2 cm in interior. Eu asa fac, chiar daca la suprafata pare uscat cand bag degetul in pamant vad daca e umed sau nu.

Asa am patit eu cu hibi noi, la suprafata pamantul pare uscat si in ghiveci el este ud. Frunzele incepusera deja sa se ingalbeneasca, acum le-am rarit udatul si parca a stagnat fenomenul. Numai la cei noi am problema asta, au un pamant mai ciudat in ghivece, foarte usor si afanat dar pana la primavara nu pot umbla la ei.

daveco

in seara asta am gasit langa tomberon un copac de hibiscus care nu prea parea sa fi avut un stapan nepriceput.
pana la urma i-am gasit parinti adoptivi insa maine trebuie sa ma duc sa-i pun un ghiveci nou daca vreau sa-l primeasca in casa.
cred ca n-as fi putut sa dorm la noapte daca-l stiam parasit  la gunoi.
la primavara am sa-mi iau lastari ca asta va fi hibiscus cu noroc si pentru mine.