Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

geodezia

Am si vara si iarna .Florile mari brugmansiile ,shefleria ,monstrera,palmierii ii am in  vase de 100 kile ca la Ati si le car vara afara pe linga casa si iarna pe sala innapoi .imi este frica sa le pun direct in gradina ca pe urma transpunerea inapoi dezradacinarea ii poate afecta peste iarna si sa moara .Da cu asta mic am dat-o in bara ca e naravas si e si graseala mea ca l-am iertat si nu l-am mutat .da acum pentru refacere l-am pus in gradinita din fata casii .Punct sa isi revina daca nu altul asta e . in fata casii de-abia incap calin niste peri ,trandafiri lalele vreo 7 clematite lornicera,si liliac si ce-o mai fii gladiole ,capsuni etc Iar in cea din spatele casii trandafiri ,bujori ,meri pruni ciresi etc.ca in gradina a mare nu pun flori ca am persoane care vor flori fara atribute fiscale si ma lipsesc.Si asa imi intra si in curte cind nu sunt acasa darmite in gradina cea mare

vernil

O adevarata gradina botanica la tine! :D Iar plantele pot sa stea in gradina, in ghiveciul lor, nu direct in pamant.

geodezia

De obicei le tin pe linga casa ca sa nu le afecteze soarele prea tare (ca e multe laturi la casa) si o tira umbra nu le strica mai ales vara Ma  am un fel de praz lung asa si face o floare frumoasa roz asa spre mov nu stiu cum ii zice da asa ce miroase ,am inteles ca face parte din familia orhideelor si cind l-am scos acum la soare sa pirlit chiar daca l-am pus sub streasina .Bine nu mult asa frunzele pe la virfuri.Da ma maninca foarfeca sa il tai iar .CA asa am facut asta iarna ca era urit rau dupa ce a inflorit si ce mi-a venit pac l-am tuns pina aproape de bulb (ca are bulb ) pe toti 6-7 citi ori fi acolo in vas .Ma si asa de frumos ce mi-a dat acum in ianuarie ,ma da frumos , Si acum l-am scos prin 20 martie afara (de fapt cind le-am scos pe toate afara ) e si mi sa uscat asa pe la virfuri .Si cum zisei ma maninca foarfeca sa il tund iar  .

vivi23ro

de ce nu pui poza cu prazul?

geodezia

cind ma duc acasa sa mi le puna fie-mea o data ca imi e si necaz ca le -a pozat cu telefonul ei si se lauda la toti pustii cu ce flori are ea da de pus apa nu le pune .ma duc eu acasa

fdana

Revenind la hibi,mi-a inflorit si mie unul in sfarsit dupa o iarna cu pierderi si nici o floare:

sicamin

Foarte frumos fdana ! Acum vor urma exemplul si ceilalti ,ca o sa le fie rusine  :D

vivi23ro


stefana

Nici acum nu-mi vine sa cred ca este la mine in balcon :D


Prima serie de butasi este promisa deja  ;D

geodezia

frumos frumos frumos .si eu si eu si eu pe lista si a doua si a treia .nu importa

ani

Stefana, este minunat! Sa-ti faca multe flori.
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

vernil

Wow! parca e un ochi magic care te fascineaza ...

getama

 :o are ceva mirific...sa se faca mare,mare si plin de flori...

vivi23ro

prenume? ca numele de fam il stim  ;D

vernil

Pe mine ma fascineaza unul de la Hodnik, daca vrei iti zic prenumele  :D  White Kalakauha ! Zici ca esti in jungla cand pronunti Kalakauha !!! :D

geodezia

Am primit si eu aseara 2 unu galbin si frumos si unu portocaliu .Va fac poze da numai al galben e inflori al porto are bumb .Nu ma zapaci zi-mi cum deschid pagina de web de la hodnik ca ma apuca ameteala .nu vrea patratul ala din colt sa se deschida pe nici o planta care apasai.Ce are?

vivi23ro

VERNIL vad ca si pe tine te lovesc hibi albi la greu ;D

vernil

Pai nu ai observat ca petalele lui Kalakauha seamana cu esarfele mele ?  :D

Ionela

Sunteti Hibi- Reginele Mush-ului!  :-* :-* :-* Ma inclin, Majestatile Voastre!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Vernil pe regele lor David il chema Kalakauha

vernil

Quote from: geodezia on April 29, 2010, 08:24:41 AM
Vernil pe regele lor David il chema Kalakaua
\

Multumesc, Geodezia!  :-* Stiam eu ca am ciudatenii ... pana si unele nume au rezonanta pentru mine.

stefana

Quote from: Ionela on April 28, 2010, 05:10:53 PM
Sunteti Hibi- Reginele Mush-ului!
He-he-he daca ai sti cate regine de hibi sunt pe aici :D da' sunt modeste si nu vor sa ne creasca tensiunea.

geodezia

ba sa ne creasca ,ba sa ne creasca .poate le induplecam sa ne dea si noua din frumuseti

fdana

Astazi un Cairo Apricot s-a dat in spectacol:

geodezia

frumos frumos ,sa iti traiasca si sa se inmulteasca