Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

paraschivvvv

Simpli dar splendizi ;felicitari!

sicamin

A inflorit si Sain Tropez. La cel galben dublu ia cazut primul boboc si il astept pe al doilea sa se deschida.


flordel

Cum scap si eu de niste chestii verzului care sunt pe boboc? Recunosc ca nu stiu cum se numesc. Am incercat cu spray de la florarie si ele au facut Yamm, Yamm si si-au vazut mai departe de viata lor...

stefana

Daca marimea plantei permite, bagi ghiveciul la dush (protejand substratul cu un plastic, altfel umpli baia de pamant). Apa relativ calda dar nu fierbinte (nu ca impotriva paianjenilor).
Hibiul tau a produs ceva mai multa glucoza (chestia lipicioasa) si ganganiile stau la "cofetarie".

flordel

Multumesc Stefana pentru raspuns, pot sa-i fac baie in cada!
De altfel i-am mai facut, un timp e OK, pe urma iar ma trezesc cu chestiile respective. Poate trebuie baie saptamanala...Recunosc ca n-am fost perseverenta, m-am gandit ca insecticidul isi va face treaba!

vikcelmic

Am doi Hibiscusi luati din supermarket acum un an. Au mers bine asta vara, acum au inceput sa se blegeasca frunzele din varf si sa se ingalbeneasca. De fapt a inceput acum vreo 2 luni, dar am citit pe aici ca este si asta o forma de repaus. Dar gluma se ingroasa, aveti idee ce se intampla?  ???

Edit: mi-am adus aminte ca asta toamna m-a mancat palma sa pun niste ingrasamant granulat de trandafiri. Poate o fi fost socul prea mare, dupa un sezon intreg de inflorit.

sicamin

Vic eu as scoate planta sa vad radacinile ,daca nu sant putrede. Asa poate mai recuperezi (punand planta din nou la inradacinat )
Eu m-am indeletnicit punand niste butasi de hibiscusi ,la prins.

Codruta

Sica, cioturile acelea vor fi candva plante? :o E drept ca la alte plante am incercat si eu cu bucati din ramuri dar la hibi doar cu varfuri. De aceea poate am avut asa "bune" rezultate, adica mai nimic ;D :D Trebuie sa incerc si eu metoda ta...daca imi dai voie, bineinteles :)

sicamin

Codruta ,este prima data cand pun "bete"  :D din astea la inradacinat. Voi vedea daca am sa am si rezultate. Betele sant dintr-o comanda din Moreea ,facuta pe un alt forum. Am cumparat cateva si le-am taiat in doua ca erau prea lungi. In interior sant verzi ca au venit imbracate intr-un strat de ceara.A trebuit un "ritual" de pregatire,dezimfectare,hidratare etc.
Uite un link de unde am ales soiurile
http://news.webshots.com/album/574661013IDireb

GetaV

Sica m-ai imbolnavit  +ham +ham +ham +ham.Numai butasi trimit? Cat costa unul?

sicamin

Geta scrie cred in dreptul lor .Unii sant cu 2.5 si altii cu 3.5 euro .

GetaV

Cand se mai face c-da ma anunti si pe mine +dns

paraschivvvv

In functie de caldura lumina si uimiditate hibii isi mai perd frunzisul ,dar daca ramurile sunt verzi ele vor da lastari in primavara,daca nu, trebuie taiata  partea din planta pana la tesutul viu si urmarit indeaproape

vivi23ro

Geta comanda s a facut de pe alt forum unde cred ca te ai reinscris recent si cred ca a fost oferta speciala facuta de crescator pt o donatie, poate se va mai face dar timpul de asteptare e destul de lung.. au ajuns cam la 1 luna dupa ce s au trimis de acolo..

sicamin

Geta ,trimit si seminte (eu nu am luat ) ,dar nu stiu cand se mai face comanda .Voi fi pe faza  ;)

vikcelmic

Quote from: sicamin on December 11, 2010, 06:22:30 PM
Vic eu as scoate planta sa vad radacinile ,daca nu sant putrede. Asa poate mai recuperezi (punand planta din nou la inradacinat )
Sica, am schimbat tot pamantul, am curatat radacinilie, erau bune, am mai fasonat pe ici pe colo, nu parea nimic in neregula. Astept sa vad ce se intampla.
Quote from: paraschivvvv on December 12, 2010, 12:31:34 AM
In functie de caldura lumina si uimiditate hibii isi mai perd frunzisul ,dar daca ramurile sunt verzi ele vor da lastari in primavara,daca nu, trebuie taiata  partea din planta pana la tesutul viu si urmarit indeaproape
Unele ramuri se usuca, cele secundare, am taiat si acolo pana la verde.
Multumesc de ajutor

stefana

Acum vreo 2 ani mi-a murit Surinamul si n-am stiut de ce. Anul asta iarasi, vedeam cum se pleostesc frunzele la un nepot de-al lui  8). Am scos planta din ghiveci sa-i studiez radacinile. Nu erau putrezite, dar aveau multe umflaturi mititele cam ciudate. Dupa ce am gugalit, am ajuns la concluzia ca trebuie sa fie ceva nematode in substrat. Am curatat mare parte din radacini si am pus in apa (intr-o galetusa transparenta) ditamai planta, ca pe un butas.
La inceputul toamnei experimentasem tehnica "planta pe post de butas" si am vazut ca tine (un hibi cu radacini degradate si-a dezvoltat altele, iar acum, in substrat normal se dezvolta bine).
O sa va tin la curent cu evolutia.  

vikcelmic

Stefana  :-*, esti o comoara. Eu nici nu m-am uitat la radacini asa atent ca tine, le-am scuturat bine si gata; acum ma bate gandul sa scot din nou ca nu cred ca am rezolvat problema. Sau sa dau cu un insecticid ceva.

vernil

Acum, dupa ce a scris Stefi, m-am uitat si eu la radacinile celor doi hibi ce si-au pierdut toate frunzele, au ceva ciudat pe unele dintre ele. Si fiindca nu am alta alegere, voi face acealasi experiment.
Multumesc, Stefi, esti scurta si la obiect!  +hug

adrianam

Si eu experimentez pe seama hiscusilor mei!  +ham
I-am bagat in casa zilele trecute, dupa ce au fost cateva nopti cu temperaturi de zero grade C.
Unii arata inca bine si chiar au boboci gata sa se deschida. Altii si-au cam pleostit frunzele la caldura, sa vedem cum se comporta in continuare, sper sa nu ii pierd!

penelopa

Adrianam, cred că te-ai cam jucat cu "răbdarea" bieţilor hibiscuşi!!! ... ştiam că pomişorii ăştia iubesc căldura... peste 20*C. :o

vivi23ro

sincer Pene nu cred... la mine stau la 17 si merg bine.. aiai care huzuresc la 25 palesc si unii chiar se usuca
am si eu unu hibi deschis azi

doina

La mine stau pe la 15 grade acum, asa au stat si iarna trecuta si nu  pot spune ca nu  le-a placut .

penelopa

Eee, ai vostri or fi mai cu mot, ceea ce la ai mei le lipseste cu desavarsire!!! ;) Intr-o iarna, i-am tinut si eu mai la rece, ocazie cu care li se cam blegisera frunzele iar unul chiar a dat ortul popii. :(

gentiana

Hibiul meu de la Ani ,e el piticut dar are iar bobocei
Sta la fereastra sudica ,in dormitorul meu(dupa un scandal monstru cu domnul meu) unde sunt vreo 23-25 grade(pisica trebuie sa stea la caldura)
Are inca vreo 2 hibi companion ,vreo 3 violete si vreo 6=7 orhidee si o nolina