Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

miha

Gabi...arata-ne si hibiscusii tai... sigur sunt foarte frumosi...  ;)

Vivi...sa soseasca cu bine in ograda ta...  :)

vivi23ro

in sf unul care nu a avortat..

Marmoset

Doamne, Vivi, si piersiciul ala e frumos foc, dar rozaliul ala cu margine alba e mortal!  :o :o :o Sa-ti ajunga cu bine! Unde l-ai gasit?

Nicol Caloian

Sunt de acord cu Stefana. V-am aratat in primavara un hibi (http://nicolcaloian.sunphoto.ro/hibiscus/CZCAYEHHDHWOOBGQYDJ pe care mi l-a cumparat fiica mea si care avea la fel frunzele, foarte verzi (un verde inchis) foarte dese si desi era micut avea niste flori uriase. Treptat, florile au fost tot mai mici si au inceput sa-i cada frunzele. Abia asa am putut sa vad ca sunt de fapt trei plante puse la un loc. Acum au inceput sa-i creasca frunze noi care nu sunt deosebite de cele de la ceilalti hibi pe care-i am. N-am cum sa pun poza ca sa vedeti cum arata acum, dar voi reveni ca sa vedeti diferenta. Si eu sunt curioasa sa vad cum va inflori dupa aceasta perioada de adaptare.

Ella



Dupa primul rand de flori, a ramas doar bete goale, i-am schimbat pamantul, si incet incet si-a revenit, a dat frunzulite noi iar acum are cativa boboci, dar asa cum am spus, florile sunt mai palide si mai mici decat primele. Ce am gresit eu, si m-am convins ca este o greseala, cum vedeam ca raman fara frunze, ii tundeam, in ideea ca asa ar avea mai multa putere sa-si revina, dar nu, au murit incet incet. Seria asta, nu am mai tuns-o , le-am schimbat doar pamantul, si i-am udat direct proportional  cu evolutia frunzelor. Pamantul trebuie sa fie cu drenaj f. bun, eu folosesc si vermiculite, pe langa perlit, turba si sphagnum.

doina

Sa va traiasca frumusetile  :D

Astazi de dimineata n-am avut timp sa-mi bibilesc florile pentru ca am plecat de acasa la ora 7 .
M-am intors obosita dupa drum , situatii , munca fizica , caldura si aflat vesti proaste privind serviciul  >:(
Acasa m-a asteptat o surpriza placuta pe  balcon  

Ella

...si ai uitat de oboseala, asa-i?

Marmoset

Wow, Doina, toti 4 la unison? Asa mai zic si eu motiv de bucurie! Frumosi foc, foc!  :) :-*

doina

Quote from: Ella on August 07, 2009, 07:53:48 PM
...si ai uitat de oboseala, asa-i?
Asa este , mi-au luminat ziua si am uitat de ziua care a fost .
Quote from: Marmoset on August 07, 2009, 09:07:21 PM
Wow, Doina, toti 4 la unison? Asa mai zic si eu motiv de bucurie! Frumosi foc, foc!  :) :-*
Marmo au fost 3 infloriti , pe cel rosu simplu l-am pozat si singur ca sa-l vedeti cat de mare este floare , aproape  cat palma mea .

fdana

Hibiscus Valencia:

sicamin

Doina ,macar ai avut ceva bucurie cand ai vazut florile care te asteptau acasa.Sant asa de frumosi......
Fdana si galbenul tau e superb !!!

gabriela jalba

Fdana,ma uimesti!!! de unde ii mai scoti? Parca ai plantatie!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Marmoset

Eu cred ca nu mai intru pe la topicul asta...  >:( :o :o :o :o :o :D :D

Nicol Caloian

Iata poza promisa cu hibiscusul de care va povesteam mai devreme:

fdana

Pai cam am plantatie ca nu prea mai am alte flori (decat vreo 2-3 scapari),am numai hibi(vreo 50) ;D

getama

fdana ,felicitari pentru colectie e o cifra destul de maricica mai ales can vine vorba de hibi care stim cu toti ca ocupa spatiu ;)

gabriela jalba

Danuta,multumeste lui Dzeu ca nu sintem vecine,ca des m-ai mai avea in vizita !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

fdana

Si ce rau m-as supara Gabi!!!!  :-* Hai tu in vizita toata ziua!

getama

trei doamne si toti trei in aceeasi zii ;D

ELA

getama, ce hibi frumosi ai :o...cel din mijloc e o splendoare!

liana

Sunt tare frumosi!
Si ai mei au tot inflorit in vara asta dar eu nu prea le-am acordat mare atentie.

Ella

Aha...i-ai tinut ascunsi si acum... luati d-aci...mai traiti?   ;D
Frumosi, felicitari!

getama



liana

Quote from: Ella on August 09, 2009, 10:56:46 PM
Aha...i-ai tinut ascunsi si acum... luati d-aci...mai traiti?   ;D
Frumosi, felicitari!
Multumesc, Ella. Nu i-am tinut ascunsi, pur si simplu i-am lasat mai de capul lor. Si au inflorit cum nici nu ma asteptam.

Marmoset, daca iti place vreunul si vrei, spune sa iti pun la prins (aveam o datorie...).