Despre capsuni...

Started by Aricica, February 21, 2007, 02:07:28 PM

Previous topic - Next topic

simona2

Capsunile mele sunt deja pline de flori !  :D

myky

si ale mele, numai ca eu am o ladita plina cu pamant in care am plantat capsuni, dar asa cum am mai spus voi planta la toamna in ghivece suspendate asa cum am vazut la tv.

sicamin

Ma bucur pentru tine. Sper sa ai capsuni  mari ,frumoase si mai ales gustoase(nu mai scriu  ca salivez de pofta) Sa ne arati poza caeu inca nu am ''ajutorul''  si nu ma pricep sa descarc pozele de pe aparat.

simona2

Daca am timp maine fac poze la ele si vi le arat . Este un soi f gustos si cu fructe mari

atila

cred ca era bine sa dai la o parte rumegusul... am facut greseala de a nu da la o parte rumegusul cand am cumparat un butas de trandafir, in urma cu doi ani, si saracutul, s-a uscat...
Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro

diana

Iata si poza promisa ;)

[attachment deleted by admin]

atila

mi se pare mie, sau capsunul tau nu are mugure central? in foto parca vad doar trei frunzulite... o sa incerc sa fac o fotografie cu ai mei... bineinteles, din nou este seara, pana acum am fost in gradina...  ;)
Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro

Aricica

Quote from: atila on April 14, 2007, 09:17:46 PM
mi se pare mie, sau capsunul tau nu are mugure central? in foto parca vad doar trei frunzulite... o sa incerc sa fac o fotografie cu ai mei... bineinteles, din nou este seara, pana acum am fost in gradina...  ;)
atila, are si mugure central, cum sa n-aiba, altfel nu ar avea de unde sa se dezvolte alte frunze :)... doar ca e cam mic si un pic cam tuflit ... pe masura ce se dezvolta planta si mugurele va creste si va desface noi frunze, una cate una, pana la a dezvolta si mici petioluri cu fori.

sicamin

Arata foarte bine capsunii tai ,in comparatie cu ai mei care nu au nici macar mugure central,daramite vreo frunzulita.
Poate e putin acoperit cu pamant si nu se vede bine.
Am pus cateva fire in pamant ,dar sint negre si stafidite,degeaba le ud ,pe ale mele. Mai astept poate totusi primesc .... :-[

penelopa

Dragii mei,  pot sa afirm ca sunt fericita cu ... capsunul meu (sau  ce-o fi,  ca m-am mai uitat pe poza  ambalajului si parca ar semana si cu zmeurul). Lastarul  albicios s-a transformat in verde cu frunze ca in pozele Dianei.
Acum ramane sa vad ce fel de fructe v-a face!

diana

Quote from: atila on April 14, 2007, 09:17:46 PM
mi se pare mie, sau capsunul tau nu are mugure central? in foto parca vad doar trei frunzulite... o sa incerc sa fac o fotografie cu ai mei... bineinteles, din nou este seara, pana acum am fost in gradina...  ;)

Da, au toti mugure central! Toti cei care au rezistat..adica 20! Doar 2 mi-au murit ;D

Loredana06

Dupa toate discutiile astea, eu inca nu sunt lamurita. Firma de la Oradea, sau unde D-zeu e, in final, e sau nu e serioasa? Trimite ce promite sau e abureala? Societatea Nationala pentru calitatea semintelor (sau asa ceva - sper ca n-am deraiat prea mult denumirea) a declarat in presa electronica faptul ca nu este inregistrat vre-un soi de capsun catarator, iar cei care au comandat prin posta stoloni (5 buc la 35 roni) au luat o plasa cat casa poporului. Fac sau nu fructe?

diana

Lore, vezi la topicul "Furnizori seriosi"...parerea mea este ca sunt de incredere cei de la Oradea! Capsunii mei arata super, astept sa vad pe viitor cu ce ma vor incanta.

simona2

Capsunele mele au inceput sa se coaca . Deja a mancat cel mic din ele .

Loredana06

Ma bucur pentru voi! Sa aveti parte de galeti de fructe!!! Un borcan de gem vreau si eu! ;D
Dar acum e prea tarziu sa mai comand. Astept pana la sf. lui august. :-\

cara

ia uitaţi cum arată căpşunii mei:

[attachment deleted by admin]

Loredana06

uuuaaaauuu! Cara, sa mananci si pentru mine!

cara

bun înţeles! dar io ma minunez când aud fetele zicând că la ele încep să se coacă!  :-\

simona2

Ce sa inceapa Cara , ca deja mancam din ele . Nu sunt foarte multe dar de gustat sunt. Si au rod pana da bruma pe ele .

cara

bre, pare că suntem la mii de km distanţă! e chiar aşa de rămasă in urmă vremea la braşov?  ::)

simona2

Nu , Cara, dar exista mai multe soiuri de capsuni . Noi il avem de 2 ani.

Loredana06

Eu stau foarte linistita. Nici n-are rost sa caut capsunii de florii pt simplul motiv, ca de la mine din gradina....lipsesc cu desavarsire. S-au ratacit doar niste fragute de la vecina.... ;D

gabriela jalba

DIANA, fructe ,nefructe...dar capsunii,planta,sint cataratori ??????
                Pofta buna la ale voastre cind s-or coace,ca ce capsuni faine si mari si coapte, si acre si apoase si fara gust am mai mincat aici......
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

atila

Voila... Capsunii mei s-au emotionat si au inceput sa roseasca! Fetita mea, Eliza, abia asteapta sa le manance. Ii plac atat de mult, incat le mananca chiar si verzi (atunci cand scapa in gradina si nu o observam...  8)). Imi pare rau pentru tine, Gabi... doar stiai ca unde mergi este multa forma fara gust... Te asteptam la noi, ca sa mananci fructe si legume mai putin colorate, mai putin conform dimensiunilor din legislatia UE, mai putin rezistente, dar cu MULT GUST SI VITAMINE!
Pentru Cara:
La mine in Mush-Uroi
S-au facut si capsunoi
Sa mancam macar vreo doi
Pana nu vine un cartitoi  ;)



[attachment deleted by admin]
Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro

cara

pt atila:
Stai cu puşca să-i păzeşti
De cârtiţe să-i fereşti.
Iar atunci când se vor coace
Să trimiţi un kil încoace!  ;D