concurs inedit

Started by lovetulip, May 04, 2008, 08:03:14 AM

Previous topic - Next topic

stefana

Vio, cum sa nu tenteze  ;D ?? Dar la egalitate de puncte cum faci? Imparti premiul la castigatori ?
Nicol, faci tu centralizarea? Eu m-am gandit la un fisier xls, e mai usor de calculat punctajul final.
Eu am centralizat provizoriu (si in viteza) raspunsurile si am vazut ca unii concurenti nu au raspuns la toate "sectiunile".
Nu uitati sunt 6 seturi de intrebari postate de 6 forumisti
Ela clematite
Einsteinitza trandafiri
Shalymar gloxinii
Vio lalele
Stefana orhidee
Lyana begonii
Cei 6 nu vor da raspunsuri la chestionarul lor (bineinteles  ;D ) ... deci ei vor avea 5 serii de raspunsuri.
Ar fi bine sa aibe concurentii cate 6 serii complete de raspunsuri.
Punctajul va fi unul general, deci maxim 6x10... 60 de puncte.
In cazul in care nu se raspunde la toate chestionarele sunt diminuate sansele de castig  ;).
Pana acum au raspuns complet sau partial, in ordine : Vernil, Martipan, Nicol, Lyana, Vciupa, Fdana, Miha, Vio...
Daca am uitat ceva, corectez, e din cauza vitezei :D



Shalymar

Mai, eu inca mai studiez problema, ca n-avui niciodata orhidee sau clematite! :P >:( ::)

Nicol Caloian

Pot sa fac centralizarea raspunsurilor si a punctajului. Probema ar fi ca dintr-o lipsa acuta de timp n-am apucat sa ma documentez de loc la celelalte serii de intrebari si din acelasi motiv nu pot sa postez raspunsurile. In concluzie voi avea cel mai mic punctaj  :D  :D  :D . Deci mai bine ar fi sa nu fiu luata in considerare la evaluare.
Ca sa pot gestiona corect punctajul propun ca autorii sa-mi trimita pe PM raspunsurile corecte, evident daca sunteti cu totii de acord. In felul acesta voi putea sa fac un fisier cu raspunsurile corecte si cu cele ale participantilor. Vom avea astfel oglinda exacta aconcursului.
E bine? Sunteti de acord?

simonaelena

Pot sa particip si eu? 


Lalele:    1c, 2b, 3b, 4a, 5a, 6a, 7c, 8b, 9c, 10c
Gloxinia: 1a, 2c, 3c, 4b, 5a, 6a, 7c, 8c, 9a, 10c
Orhidee: 1c, 2b, 3a, 4a, 5c, 6a, 7a, 8c, 9c, 10c
Clematite: 1c, 2a, 3b, 4c, 5c, 6b, 7b, 8b, 9c, 10c
Trandafiri: 1b, 2c, 3a, 4b, 5c, 6c, 7b, 8d, 9b, 10b
Begonia:  1c, 2d, 3c, 4a, 5a, 6b, 7a, 8a, 9b, 10c

Sper ca nu am gresit prea mult, unele a trebuit sa le deduc.

stefana

Propun ca si arbitrul sa primeasca un premiu  ;D. Ca, de fapt, Nicol, ca arbitru, nu poate participa in concurs  8).

martipan

Quote from: stefana on June 25, 2008, 05:04:58 PM
Vio, cum sa nu tenteze  ;D ?? Dar la egalitate de puncte cum faci? Imparti premiul la castigatori ?
Nicol, faci tu centralizarea? Eu m-am gandit la un fisier xls, e mai usor de calculat punctajul final.
Eu am centralizat provizoriu (si in viteza) raspunsurile si am vazut ca unii concurenti nu au raspuns la toate "sectiunile".
Nu uitati sunt 6 seturi de intrebari postate de 6 forumisti
Ela clematite
Einsteinitza trandafiri
Shalymar gloxinii
Vio lalele
Stefana orhidee
Lyana begonii
Cei 6 nu vor da raspunsuri la chestionarul lor (bineinteles  ;D ) ... deci ei vor avea 5 serii de raspunsuri.
Ar fi bine sa aibe concurentii cate 6 serii complete de raspunsuri.
Punctajul va fi unul general, deci maxim 6x10... 60 de puncte.
In cazul in care nu se raspunde la toate chestionarele sunt diminuate sansele de castig  ;).
Pana acum au raspuns complet sau partial, in ordine : Vernil, Martipan, Nicol, Lyana, Vciupa, Fdana, Miha, Vio...
Daca am uitat ceva, corectez, e din cauza vitezei :D



Iete,acuma-ntelesei si eu (desi am citit topicul cap-coada de 2 ori  :-[ ,deh,greu de cap),deci trebuie sa se raspunda la toate seturile de intrebari,nu la alegere....
Eiii,atunci incerc sa raspund si eu la toate...desi nu stiu daca voi avea timp de lecturat in asa scurt timp  ;D!
Bafta tuturor!

Nicol Caloian

Centralizarea raspunsurilor date pana acum este facuta. Astept si ultimele postari de maine si poimaine ca sa completez tabelul. Ii rog inca o data pe autorii chestionarelor sa-mi trimita raspunsurile corect pe PM ca sa fac punctajul. Rezultatele le vom avea imediat dupa ce le primesc. Pana acum au raspuns:
Simonaelena 6 chestionare (toate)
Vcuipa  6
Fdana  4
Lyana  5 (normal, este si autor)
Martipan 2
Viovaslui 5 (normal, este si autor)
Miha    1
Vernil  1
Mai e timp ca cei care n-au raspuns sau au raspuns numai la unele chestionare sa trimita raspunsurile.

martipan

Incerc si eu sa raspund la restul chestionarelor...desi habar nu am despre majoritatea plantelor implicate  :-\ :
Clematite:
1-c
2-a
3-b
4-c
5-c
6-a
7-c
8-b ( cu mentiunea ca eu am gasit pe internet toate celel trei culori )
9-c
10-a

Trandafiri
:
1-d
2-c
3-a
4-b
5-c
6-c
7-b
8-d
9-b
10-b


Begonii :
1-c
2-d
3-a
4-a
5-a
6-b
7-b
8-a
9-b
10-c

Lalele:
1-c
2-b
3-b
4-a
5-a
6-c
7-c
8-b
9-a
10-b

Shalymar

gata si eu cu raspunsurile

lalele:1=b;2=b;3=b;4=a;5=a;6=c;7=c;8=b;9=a;10=c
orhidee:1=c;2=a;3=a;4=a;5=c;6=b;7=a;8=c;9=a;10=b
clematite:1=c;2=a;3=b;4=c;5=c;6=a;7=a;8=c;9=c;10=a
trandafiri:1=b;2=c;3=a;4=c;5=b;6=c;7=b;8=d;9=b;10=c
begonie:1=c;2=d;3=a;4=a;5=c;6=b;7=b;8=a;9=a;10=c

miha

la trandafiri am raspuns...incerc si la celelalte:
lalele: 1 c, 2 b, 3 b, 4 a, 5 a, 6 c, 7 c, 8 b, 9 c, 10 c
orhidee 1 c, 2 a, 3 a, 4 a, 5 c, 6 b, 7 a, 8 c, 9 a, 10 b
clematite: 1 c, 2 a, 3 b, 4 c, 5 c, 6 a, 7 b, 8 b, 9 c, 10 c
begonie: 1 c, 2 d, 3 a, 4 a, 5 c, 6 b, 7 a, 8 a, 9 b, 10 c
gloxinii: 1 a, 2 c, 3 c, 4 b, 5 a, 6 a, 7 c, 8 c, 9 b, 10 c

stefana

Pe ultima suta de metri si raspunsurile mele:
lalele:1 c;2 b;3 b;4 a;5 a;6 c ;7 c;8 b;9 c;10 c
gloxinii: 1 a; 2 c; 3 c; 4 b; 5 a; 6 a; 7 c; 8 c; 9 b; 10 c
clematite:1 c;2 a;3 b;4 c;5 c;6 b;7 c;8 c;9 c;10 a
trandafiri:1 b;2 c;3 a;4 c ;5 b;6 c;7 b ;8 d;9 b;10 c
begonie:1 c;2 d;3 a;4 a;5 c;6 b;7 b;8 a;9 b;10 c
Pentru raspunsurile la sectiunea lalele nu am putut intra pe site-ul lui Vio asa ca am citit de pe Eutopia Gardens :D .

martipan

Asteptam nerabdatori raspunsurile  ;D !
Bafta tuturor!

Nicol Caloian

Oricum, pana acum am primit raspunsurile corecte doar de la Stefana (orhidee) si de la Llyana (begonii).

Nicol Caloian

Raspunsurile au fost centralizate. Lipsec doar raspunsurile corecte de la Es. Cand le voi primi voi posta imediat rezultatele.

martipan

E cam problematic,nu am mai vazut-o pe Corina de vreo luna,cred ca-i ocupata,mai ales ca e vara si frumos,sigur are oaspeti !
Nicol,sau fiecare postant de chestionar,ar fi frumos sa vedem si raspunsurile corecte la final,is taare curios pe la trandafiri si lalele,unde chiar is paralel...nu ca as creste,Doamne fereste,nici begonii,nici clematite,dar parca la alea am mai avut si o bruma de inspiratie,cat de cat  :D :D :D :D !

Nicol Caloian

Evdent c se vor posta si raspunsurile corecte; fiecare concurent are grila cu propriile raspunsuri corelate cu raspunsurile corecte trimise de autori. Pentru fiecare raspuns corect am atribuit cate un punct. La fiecare  set de intrebari este un total si bine-nteles la final un puctaj general.
Am sa incerc sa o contactez pe Corina la telefon.

martipan

 :o :o :o :o :o Maaama,dar ce de munca facusi,Nicol,multumim mult,te apucasi sa faci scheme complexe ,tu,eu as fi insirat acolo rezultatele direct  ;D :D :D !

stefana

Ei, mai Marti, unii sunt in domeniul lor cu schemele astea complicate ;D . Desi e munca muuulta sa introduci raspunsurile fiecarui concurent .
A fost cel mai complex concurs pe care l-am vazut vreodata. Felicitari lui Vio pentru idee si lui Nicol  pentru organizare  :-*.

martipan

Asa este ,mai Stef,complicat tocmai pt faptul ca au fost plante atat de diferite,iar intrebarile au fost alese,zic eu ,intelept si la un nivel global al plantei,nu specificitati sau subtilitati ...deci,felicitari si celor care au facut chestionarele pt noi pt a ne stimula neuronul vesel  ;D ;D ;D :D :D !

Nicol Caloian

Quote from: martipan on July 07, 2008, 02:57:40 PM
:o :o :o :o :o Maaama,dar ce de munca facusi,Nicol,multumim mult,te apucasi sa faci scheme complexe ,tu,eu as fi insirat acolo rezultatele direct  ;D :D :D !
Marti, nu e complicat de loc. Conteaza logica prin care se coreleaza rezultatele, calculele se fac singure (adica programul   ;D ), iar introducera raspunsurilor n-a fost asa de grea si nici n-au fost prea multe ca sa-mi dea batai de cap.
De fapt am vrut sa va impresionez si eu cumva  :D  ;D  :D  ;D (Glumesc, evident))

martipan

 :D :D :D :D Am inteles,eee,sa sti ca ne-ai impresionat ;D !
Eu prefer calculelele mele pe hartie,cu un creion bont si 10000 de corecturi ;D ...deh,is boem :D :D :D !
Am vazut-o pe Es mai devreme,ai reusit sa pescuiesti rezultatele?

Nicol Caloian

N-am reusit. I-am trimis un mesaj si atept.

floarea-soarelui

Buna tuturor!
Numele meu este Aura.Incantata sa va cunosc minunate flori!
Era vorba despre concursuri...indraznesc sa va propun si eu unul, l-am gandit de mult timp ,dar nu am avut cui sa-l destainui. Stiti, ma gandeam ca ar fi foarte frumos sa inventam povesti pe seama florilor. De exemplu,cum a ajuns nufarul o floare de apa, si aici putem sa inventam multe povestioare precum a fost candva o printesa care avea o dorinta pe cat de iesita din comun pe atat de minunata,aceasta era de a putea strabate lacul de la marginea padurii plutind pe o floare. O zana cu bagheta sclipitoare ii aude dorinta si ii zice: "dorinta ta se poate implini daca imi dai cateva suvite din cosita ta blonda si rochia ta alba" . Astfel a aparut nufarul :din dorinta , din cosita blonda si o rochie alba....
Ne e cine stie ce,e o idee...
sa aveti grija de voi, florilor,si sa nu uitati sa zambiti!
aura(Floarea-soarelui)

lyana

Bine ai venit printre noi Aura , buna ideea ta pentru un nou concurs , sa mai uitam de caldura de afara ,sper sa avem o colaborare placuta cu totii  :-*

lovetulip

Nicol,cand ai timp,te rog sa elimini raspunsurile despre trandafiri si sa postezi rezultatul final.Cu siguranta Es nu se va supara.