Chirita

Started by mychaela, May 04, 2008, 07:27:28 PM

Previous topic - Next topic

vivi23ro

o fi .. nu zic nu.. ca sint mai multe.. dar nici una nu e oglinda si nici asa mare ca o varza...si stau si la caldura 24-26 .. cred ca trebuie sa le amenint ca le scot in ploaie.. poate se dau cu ceara singure

Fleurf

Este cea care ti-am zis ca nu stiu precis ce e si o sa creasca ea ca doar e fica mamei ei  :D Oricum la mine nu stau la asa caldura mare  ;D

vivi23ro

la cit stau? poate de asta sint asa de puturoase.. e cald e bine.. ce sa mai miscam...

miha

Quote from: Fleur on November 11, 2009, 10:26:32 AM

Miha a fost una mare in comanda aia. Tie ti-am trimis-o? Din aceea cred ca s-a rupt frunza. Dar am pus fragmentele, ca era rupta in 3, asa fara mare convingere ca s-or prinde.

Daca a fost mare, atunci e Chastity...  ;)

Fleurf

Da' nu semana prea tare cu frunza pe care mi-ai trimis-o  ??? Si la tine a inflorit greu? Are niste boboci care nu mai cresc odata  ::) Si frunca care mi-ai trimis-o incepe sa scoata puisori  :D
Imi place f mult Chastity!
Vivi la mine sta la 20-21 grade cred. In sufrgerie n-am termometru  :-\ Acum am dus-o la mai mult soare ca era la lumina indirecta si poate de aia nu-si deschide bobocii, desi celelalte tot acolo au inflorit.

miha

Chastity infloreste repede...deci nu e ea daca stau bobocii de ganduri...  :D ;D

opiadc


      Poate e Aiko atunci, din aceea cred ca a mai fost o frunza care s-a rupt si m-ai intrebat daca poti s-o pastrezi! :D Seamana la frunze , face pui repede si infloreste ...infernal de greu! ???
     Bine, la mine nu a inflorit inca nici una, dar stiu ca si Ella, care e mama gesneriadelor, a zis ca a durat cateva luni pana si-a deschis bobocii. ???
     Eu am mai avut atunci Hisako, dar frunza e altfel, perii sunt mult mai evidenti si are pete albe pe frunze.

Ella

Eu vin cu poze  ;D
am vazut boboceii in 24 febr.    iar prima floare in iulie  ???   

ceea ce nu s-a intamplat cu Stardust, la care au aparut boboceii in septembrie si in octombrie au inflorit  :D         

tot greu infloreste Diane marie, se vad boboceii de 3 luni si cred ca mai am de asteptat pana sa-i vad infloriti.  ::)

Fleurf

La mine bobocii sunt din primavara si acum sunt departe de-a inflori  >:( Poate daca am mutat-o la soare vor creste si ei mai repede  ::) desi cred ca floarea va fi tot una movulie  ;D sau galbena ca seamana la frunze cu a Ellei  :D
Eu mai am una galbena si are frunzele putin diferite.
O sa fac o poza cu amandoua.

Fleurf

Am facut poza sa vedeti diferenta intre Aiko si cea care nu stiu ce este. Aiko e posibil sa fie cu cateva luni mai mica 3-4, cel mult, dar diferenta intre ele este f mare si au stat in aceleasi conditii aproape.
http://fleur.sunphoto.ro/chirita/FJEIONOESMNVCNFXCDF
http://fleur.sunphoto.ro/chirita/RXHPAKJQZIQAIODYLFM

opiadc


         O frunza de Erika are pui! :D :D :D
       Multumesc, Fleur! :-*

gentiana

sunt frumoase ,da io pana acu n-am avut noroc nici cu strepto,mi-ar fi frica sa-mi iau

Fleurf

Nu se compara cu strepto. Poti sa-ti iei fara grija ca sunt cele mai putin pretentioase flori, doar pana se pun pe inflorit sa ai rabdare  ;)

Monica, la cati mai multi pui infloriciosi!

opiadc


         Face si o frunza de Keiko puisor! :D :D
         Multumesc, Miha! :-* :-*

miha

Quote from: opiadc on November 21, 2009, 05:51:29 PM

         Face si o frunza de Keiko puisor! :D :D
         Multumesc, Miha! :-* :-*

Sa ai noroc cu ea...la anul s-o vedem cu flori...  ;)

opiadc


       Poate apuc sa vad la astea 'productie proprie', ca cele primite gata crescute de la Dibleys n-au inflorit nicicum.
     Vreau sa urmaresc acum cati pui fac fiecare, pt ca la Aiko, de exemplu, pe langa o frunza infipta cu codita in pamant-deci nu taiata ca sa aiba latime mai mare-am obtinut mai multi pui, cate 3,4, pe cand la Hisako nu m-a iesit decat cate unul, maxim 2.

opiadc


                Continuarea: 2 frunze de Erika au facut 5 pui pana acum, separati intre ei , iar Keiko a facut 8 sau 11, inca nu-mi dau seama bine! :D ::) ::) la asta apar tot cate 3-4 pui intr-un loc, de-aia nici nu-mi dau seama exact acum cati sunt ca-s mititei tare inca si sunt si f inghesuiti. :D
                 Miha si Fleur, cam cat dureaza la modele acestea pana infloresc? adica de la boboc la floare? ::) Multumesc pt 'donatie'! :-*

gabriela jalba

ce bucuroasa trebuie sa fii !!! eu am niste puiuti de violete care-s tot pui de muulta vreme. acum parca au mai crescut un pic. Asa ma mai invirt in jurul lor toata ziua,de zici ca is gata sa le masor cu micrometru.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

opiadc


        Pai io is bucuroasa ca am de unde da si la altii care o sa fie fericiti, ca se pare ca rolul meu de 'proprietara' de chirite acesta este:de perpetuare a speciei, ca la mine nu a inflorit nici una din cele 2 pe care le aveam deja, intre timp Aiko a si murit.
        Daca flori n-am avut, pui in schimb 'da' si am dat deja vreo 10 anul asta de Hisako si Aiko. ;D ;D.Sper ca macar pe unde ajung sa infloreasca. :D

vickylucia

Sa-ti traiasca , Monica! Sa speram ca puii aclimatizati, o sa-ti aduca bucurie,pt ca chiritele sunt  intr-adevar deosebite.

miha

Chirita mea Keiko , mai dificil de fotografiat...are tijele mai mult orizontale...


Nina

Nu conteaza ca e greu de pozat, se vede cat de frumoasa este :) ,felicitari.

gabriela jalba

Bravo Miha!!! Esti mare!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

miha

Multumesc frumos... Important e ca nu mi se pare pretentioasa... sper sa ne intelegem bine...  :D

Nicol Caloian

Miha, eu cred ca a baut din paharul cu gin pe care-l ai in avatar si de aceea trage la orizontala!  :D  :D  :D
E foarte frumoasa!