TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Myo,daca puim mai multe poze(boboc,deschidere,culoare ramuri noi,forma tufei,cred ca pot.
In orice caz pe cei cumparati ca flori taiate nuu am nici o sansa.Sunt soiuri speciale de sera,care fac doar flori mari dar nu prea rezista la ger sau boli,sunt stropiti special,e alta clasa,nu cunosc soiurile de sera.Ele sunt soiuri de flori taiate,diferite de cele de gradina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Fug sa fac poze. Te iau incetisor ... ca am multi plantati de cativa ani .... si despre care numai ii banui cam din ce categorie fac parte... de nume...... nici vorba. Acu' cu forma tufei .... ....... eu ii tund, dar numai de vreo doi ani incerc sa o fac 'stiintific' si cred ca nu prea reusesc. Dar, sunt multumita ca fac flori.

einsteinitza

Fa te rog cu tufa cum creste,apoi cu tufa cu flori,sa vad cum grupeaza florile,nu te grabi,fa poze vara asta si pana in toamna sunt determinati.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Es, i-am pus la prins,  asta vara, Gabitei,  trandafiri dupa metoda " cu sticla-n cap".  :D
Acum i-am  dezvelit..
Intrebarea mea este daca pot sa-i transfer in ghiveci ca sa-i dau cand ne intalnim la tine.

einsteinitza

Carmenn,nu stropi din 7 in 7 zile,doar din 14 in 14 .
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lala

 Craitele curata si pamantul de nematozi.

Codruta

Ce sunt aceia nematozi?

ionut

chiar nimeni nu stie ce soi este trandafirul meu ce l am postat pe aici pe undeva? nu este mirositor ci doar ...elegant

Nicol Caloian

Ramele fac parte din nematode.

stefana

Citisem pe undeva ca nematodele sunt niste viermi care dauneaza radacinilor. N-am aprofundat, ca eu n-am gradina  ;D .

AngelEyes

Ionut mai pune poza o data poate ne dam seama  :)

Iata ce am gasit eu despre nematode : Nematodele sunt viermi cilindrici, simetrici, alungiţi, constituind unul dintre cele mai cuprinzătoare tipuri ale regnului animal. Cele mai multe specii de nematode trăiesc liber în natură, dar unele au evoluat, devenind paraziţi ai plantelor şi animalelor, inclusiv ai omului.

ionut

nematozii sunt daunatori microscopici(nu se vad cu ochiul liber)in agricultura produc pagube mari prin atacul asupra radacinilor la anumite specii(ceapa si usturoi,capsun etc)motiv pt care se recomanda ca aceste culturi sa nu revina in acelas teren mai devreme de 4 ani,sunt greu de combatut,se pot transmite si prin materialul biologic infestat
cu trandafirul m am linistit,probabil o sa merg la un florar care vinde flori taiate sa intreb despre soi ca se vinde la florarii

einsteinitza

Nematozii sunt de ex cei care mananca morcovii si-i gasiti cand curatati morcovii,ridichile mai mari,etc
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Suntem iar out of topic dar cum nu stiu unde sa intreb o fac aici si apoi o rog pe amabila Cara sa mute :-*

Intrebam de nematozi gandidu-ma ca poate ma lamuresc de ce fel de lighioane e plina gradina mea. A mai intrebat o data de ele si nu m-am lamurit daca sunt periculoase sau nu pentru plante. Cert e ca e plina gradina de ele si cred ca nici nu mor de la granulele pentru melci sau de la zatul de cafea. La inceput am crezut ca sunt un soi de melci dar nu cred deoarece au picioruse si fug foarte repede. Se ascund ca si melcii sub pietre sau ghivecele cu flori. Am avut si zeci sub un singur ghiveci si cum am ridicat ghiveciul cum au disparut intr-o fractiune de secunda. Au cam 1cm lungime si culoare gri inchis.

AngelEyes

A inflorit si la mine trandafirul galben  :)
Este si putin parfumat ...  ::)

   

Codruta

E minunat. Sa-ti traiasca si sa faca flori cat mai multe!

ionut

codruta din descrierea facuta de tine rezulta clar ca acele vietati din gradina ta nu sunt nematozi,nematozii sunt asa de mici ca nu se vad cu ochiul liber( 0,25-0,7 mm sau mai exact eu nu i vad cu ochiul liber)ochiometric se recunosc dupa modul de atac asupra plantei,ceeace descri tu seamana mai degraba cu miriapodele,cauta despre miriapode pe net si vezi de seamana cu ce ai tu in gradina...

Codruta

Nu am reusit sa gasesc nimic care sa semene cu lighioanele mele  :( dar din cele citite cred ca intr-adevar sunt un soi de miriapode. Am sa incerc sa intreb la magazinele cu plante, poate stiu ei mai multe.

ELA

DarKarma, ai un trandafir superb;imi plac tare mult trandafirii,mai ales daca sunt si parfumati

AngelEyes

Multumesc Ela  :) Are un parfum dulceag,ca de fructe asa...si nu este foarte puternic.L-as adulmeca toata ziua  ;D

ELA

cand il cureti poate imi dai si mie un lastar,te rog!

AngelEyes

Ela in primavara eu tai trandafirii...daca o sa-mi amintesti atunci iti dau cu cea mai mare placere  :)

Schnuppe

Quote from: ionut on May 15, 2008, 08:22:26 PM
nematozii sunt daunatori microscopici(nu se vad cu ochiul liber)in agricultura produc pagube mari prin atacul asupra radacinilor la anumite specii(ceapa si usturoi,capsun etc)motiv pt care se recomanda ca aceste culturi sa nu revina in acelas teren mai devreme de 4 ani,sunt greu de combatut,se pot transmite si prin materialul biologic infestat
cu trandafirul m am linistit,probabil o sa merg la un florar care vinde flori taiate sa intreb despre soi ca se vinde la florarii

Cel mai celebru dar si banal nematod este modesta rima . Tot din familia nematodelor face parte si limbricul ( parazit intestinal ) .

Si eu am afide pe toti bobocii de trandafiri si am si furnici in jurul lor ( merci Es de informatie , stiam de relatia furnica-afida dar nu mi-a picat fisa ) . Cum scap de ele cu zahar ? Il presar pe pamint sau fac o solutie ??? Am mai observat pe frunzele trandafirilor ( numai la doi ) o substanta lichida lipicioasa ( verzuie ) . M-am repezit si am stropit cu Mospilan , cred ca l-au baut ca pe bere , afidele nu par foarte afectate de el . Nu am invazie masiva , bobocii au inceput sa se deschida , afidele fac asa mult rau ?  Mie mi-e mila si de furnici , parca nu as vrea sa le fac rau ...

Acum , nu stiu daca a avut efect sau nu dar eu am pus un ingrasamint granulat pentru trandafiri produs de Wolf Garten , niste bobite ce contin printre altele semintele arborelui Neem , un arbore indian care , sustin ei , are efect insecticid . Poate de asta nu au multe afide ?  Au ceva dar nu sint sufocati de ele . Sau poate e impresia mea si semintele alea sint doar o smecherie de marketing  :-\ .

Inca nu am stropit trandafirii cu nimic contra micozelor , este obligatoriu sa stropesc ?  Mica mea movila cu trandafiri este chiar pe malul iazului , nu prea as vrea sa folosesc toxice in gradina , numai daca este neaparat necesar .

einsteinitza

Uleiul de neem e foarte bun insecticid.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Inca nu am poze pentru ca am numai 2 flori : una de la Petito si una de la The Fairy . Sper ca-ti dai seama ca abia astept sa se deschida si ceilalti si sa le fac fotografii  :) . M-am uitat acum la boboci , afidele par moarte . Furnicile parca m-au auzit , mai erau doar citeva si isi luau figuri simpatice , probabil incearca sa se puna bine ( oricum le las acolo ) .

Pai cum sa stropesc cu apa bobocii , nu mi-ai spus tu sa nu ii ud pe frunze ci numai la radacina ?  Si asa sint terorizat sa nu vad o picatura de apa pe frunze ... 

Am mai facut ceva , nu stiu daca a fost o prostie sau nu dar am stropit plantele din gradina cu Atonik , nu pe trandafiri . Oare ar fi bine sa-i stropesc sau sa-i ud cu Atonik ?  Vad ca la celelalte le merge bine . Se dezvolta bine si fara dar ma gindeam ca le stimuleaza inflorirea .  Ploile puternice mi-au cam pleostit citeva plante si am luat Atonik sa le stimulez dezvoltarea . In afara de asta mie nu mi-a iesit nici-o cretisoara si nici-o salvie de la Eutopia , nu inteleg ce naiba s-a intimplat , a trecut deja 1 luna si nimic , le-am plantat ca si pe celelalte in pamint special de gradina , geranium e bine merci , Hosta a iesit toata , magnoliile bine , Phlox si lupin partial . Dar Alchemilla care trebuia sa fie cea mai rustica nu a iesit deloc . M-au cam enervat cei de la Eutopia la faza asta  >:( .

Hortensiile au nevoie de multa apa ?