TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

turturica

Am fost in mare dilema, pana cand a inflorit, Papusica credea ca este macies - fiindca are 7 foliole, si eram asa dezamagita ...
dar florile sunt superbe si parfumate ...
multumesc de raspuns !

Rux

La cate citesc eu pe acest topic ,la cate cunoastinte aveti voi despre trandafiri si cresterea lor ,ma mir ca ai mei fac flori!
Bravo voua  si ca sa fiu sincera m-ati determinat sa ma  "cizelez" si eu .

turturica

esti de coma ! :D :D :D
eu, care de-a lungul timpului am mai studiat cate ceva ( dar nu ca fetele ( ma rog...)  ;) ) despre inmultirea plantelor , a trandafirilor , chiar metode de altoire , despre substrat, temperaturi, perioada , etc . , am experimentat , dar cu rezultate ...  :'( ,  ma  "bate " cate o prietena care nu are habar de toate " prostiile " astea, si infige cate un bat de trandafir cu floare uscata in cap, si o gramada de frunzoaie , si pana toamna se face un urias  :o, si mai cunosc cateva persoane despre care spun: o piatra daca pui tu in pamant, iti face si flori ...

Rux

 Turturico ,asta mi-aduce aminte de bancul cu "mesterul maini de aur " daca nu-l stiti  dati-mi de  stire si-l spun ,da nu aici ca ma bat cei  tari in cresterea trandafirilor.

penelopa

Rux, nu fi complexată, draga mea, că nu eşti singură în "comunitatea" rozelor! ;D Sunt "clona" ta în materie de .... "cizelare", dar nu mă dau bătută şi mă bag şi eu în seamă pe aici   ;) ::).
Şi, mai ales, îmi place să-l enervez pe maestru "spinar", Von! 8)

vernil

Mister Von e printre fruntasii intr-ale rozelor! Si intr-ale pozelor! Cu o modificare majora la foto, sa  scoata chenarul ala negru.

einsteinitza

Credeati ca daca nu prea mai sunt flori de curatat pe trandafiri va odihniti? Ce gluma! :D :D :D :D
La treaba
http://www.youtube.com/watch?v=SxHCE8vldMg&feature=player_embedded#!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Am mai intrebat asta, dar vad ca nu raspunde nimeni.Nu e nimeni pe forum de la Arad, sau de pe langa?
Forumiiiiisti!Please! :D :D

Ati fost pe aici?
http://www.observator.info/actualitate-1/parcul-de-flori-eutopia-gardens-un-colt-de-rai-ce-va-inmiresmeaza-viata
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vikcelmic

De vreo saptamana citesc si iau notite despre trandafiri...Asta in ideea amenajarii unei gradini, dupa ce ma voi muta la curte. Nu anul asta  :(
Nu am experienta cu trandafiri decat cu cei de apartament, insa trebuie sa incep de undeva. Am vazut ca in postarile voastre faceti referire la cartea prof. Stefan Wagner, am intrat pe site-ul rosafruct, am dat e-mail, insa niciun raspuns.
Nu sunt membra a asociatiei, oare de asta?  ???
In alta ordine de idei, vreau sa va intreb ce sanse are un trandafir de gradina, cumparat in ghiveci si transplantat la ora asta, sa evolueze bine. Am vazut un Gertrude Jekyll in Baumax, nu era ieftin pentru mine (100 lei), dar m-a ametit cu parfumul. Am vazut pe site la rosafruct la englezesti ca nu-l au. O sa ziceti ca nu am avut in viata mea o gradina cu flori si acum vreau direct David Austin... :P
Nu dati cu pietre!

einsteinitza

Bun venit pe la trandafiri, su nuuuu, nu dam cu pietre, normal ca vrei englezesti, sunt niste splendori, mai ales unii.
Rosafruct-ul nu prea are alte activitati in perioada fara vanzare, deci pana in toamna s-ar putea sa nu intre sa raspunda la comanda ta, dar pana la urma iti vor trimite cartea cu siguranta.
Trandafirul trasplantat are toate sansele, daca a fost in ghiveci.Trebuie doar sa urmaresti sa il uzi bine din cand in cand, cate doua trei galeti de apa, pentru ca va suferi putin pana se prinde.Bineinteles, cu pauze intre udari.

Stai prin zona, mai sunt doritori de trandafiri pe aici, planuim si o comanda externa cu frumuseti, la preturi bune, asa ca daca vrei, .....
In rest, citeste cat poti de mult, vezi ca sunt soiuri multe presentate aici pe forum, vei vedea si vei citi despre fiecare cum e in realitate, nu povesti de comercianti.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

vikcelmic cu visuri mari ;), iti va raspunde cineva de la Rosafruct si vei primi cartea chiar de la domnul Wagner in persoana plus revista, plus dedicatie, plus invitatie sa te inscrii in asociatie. Mie asa mi s-a intamplat :D :D - am asteptat cateva zile pana sa se trezeasca Rosafructul ;)

Si mie mi-a placut Gertrude J. - tin minte ca m-a ras Schnuppe cand a aflat :D :D :D
Stai langa noi, treci pe la soirile care au fotografii + impresii personale bazate pe experienta si vei avea gradina din vis ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

vikcelmic

Si uite asa inainte de a manca pe paine dulceata din Rose de Resht, servesc niste informatii consistente despre soiuri, experiente, determinari etc...
Sper sa intru in posesia cartii inainte de livrarile din toamna de la Rosafruct.  ;)
Sunt, bineinteles, interesata de o comanda la momentul pe care-l credeti voi potrivit, pana atunci ma documentez ;)

einsteinitza

Pai potrivit e toamna, atunci e cel mai bine.
Cagt despre dulceata, nu vei avea mult de asteptat,Rde R incepe repede sa faca flori multe, doar sa fii pe faza si sa tot culegi. ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

N-o asculta pe Ionela ca e mincinoasa , eu am rugat-o sa se uite la Gertrude si ea nu si nu ... :D

La trandafirul transplantat trebuie sa fie umed pamantul dupa plantare , dupa cum ploua acum e ok , nu prea e nevoie de galeti de apa , daca revine canicula iarasi nu e bine sa balteasca apa . Sa fie umed pamantul in profunzime dar sa nu balteasca , depinde de tipul de sol .

einsteinitza

De miercuri vine caldura.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Quote from: Schnuppe on June 29, 2010, 04:05:23 PM
N-o asculta pe Ionela ca e mincinoasa , eu am rugat-o sa se uite la Gertrude si ea nu si nu ... :D

:D :D :D :D :D :D :D :D 
Vik, ia zi-mi... culoarea lui Gertrude din Baumax e cea din fotografiile de pe site-uri? Cu parfumul m-ai lamurit, mi-l imaginez asemanator cu al lui Falstaff :P
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Schnuppe

La Baumax are Ghiertriude , da ? Sa fie clar , Gertrude o sa am numai eu .

einsteinitza

Are acum Ghiertriude?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Pai nu zise vik - era Gertrude in Baumax,  pret 100 RON?
Von, dare-ar Dumnezeu sa ai tu Gertrude ca eu ma multumesc cu privitul si admiratul fotografiilor tale ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Schnuppe

Ghiertriude are Baumax , 100 lei vas este .

Ionela

Dar vezi? Eu tie iti doresc sa ai GERTRUDE de la insusi David Austin ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Ai luat, cum e? Caat de mare? Radacini sanatoase?


Da, Ionela da mirosul, cum mirosul cum faci? ??? Ca ala-i baza ;D
Si cum drumul meu trece pe langa Baumax joia,............
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Chiar Vik, Vik, unde esti? Cine era producator?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

ES, iata ca astept vesti mari joi ;)  Numai sa fie Gertrude, nu Ghiertriude :D :D :D 

Pai zise vik - miroase divin Ghiertriude ala si cum nasul meu nu-i prea bun, consider ca englezestii au parfumuri asemanatoare. Normal, intensitatea este diferita de la soi la soi...
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Schnuppe

Va agitati degeaba , eu spun ca vik e spam de la Baumax .