TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

Ionela

Mein Gott!!!  +hypno +hypno +hypno

Cum ai gasit asta??
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Interesant nu? Timp si rabdare acum, sa citesti, e extrem de interesanta.Dupa mine +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Doamne, apara si pazeste de hibridarea trandafirilor si cresterea plantulelor in nemteste :o :o :o Ce clasificari! Veritabilii Centifolia, hibrizi de Centifolia, miniatur Centifolia +hypno +hypno Cred ca asa-i la fiecare clasa. Incepe sa ma ia cu racori +ham
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

vikcelmic

Salut. Am o intrebare legata de Cinderella, floribunda de la Kordes; mi-am comandat la Coral, dar acum am vazut pe HMF ca merge de la 6b la 9b parca, ori la mine e cam zona 5...Il are cineva, cum se comporta? Poate il inlocuiesc..

gentiana

Intreab-o pe ES,ca ea e "mama trandafirilor"
zona 5?in Romania?

einsteinitza

Vick, in ce zona esti? Il are mama la Slanic, unde e frig destul ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Cica e in zona 5
Parca nici Banatul si nici Dobrogea  nu-s zona 5,parca 6

vikcelmic

Eu din Botosani sunt, chiar acum am revazut imaginea cu zonele climatice si parti din Moldova, Maramures, Transilvania sunt in zona 5.
Multumesc Es, deci raman pe comanda data.
Stiti ceva de toleranta la umbra? Eu stau cam prost cu spatiul si-l refugiez undeva unde are cam 3 ore de soare pe zi. In imaginea de prezentare are un roz frumos, nu stiu ce-o mai ramane din el (din roz) daca nu are soare destul..

vikcelmic

Scuze, revin cu explicatia culorilor... +ham

gentiana



einsteinitza

Nu ai probleme cu el, mai ales astia de la Kordes sunt chiar foarte rezistenti.
Nu e din cei sensibili la lumina. E o culoare care ramane. Chastia cu trei ore e putin cam stransa, dar va merge, daca e sanatos,ingrasat si ferit de umezeala excesiva.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


gentiana

 ;) Ti-am spus ca e "mama trandafirilor"

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vikcelmic

Da, da, am cautat topic pe forum cu Cinderella si nu am gasit. Deci daca nu gasim vreun soi pe forum cu descriere si toate cele, sa te intrebam pe tine, ca sigur ai.  +rsp

einsteinitza

Din pacate chestia cu topicurile separate e o idee mai noua, forumul se dezvolta, nu am apucat sa facem toti poze si sa punem soiurile, mai sunt o gramada.Eu stiu sigur ca mai am multe soiuri pe care nu le-am pus, mai sunt cativa si in gradina mamei, si aia trebuie sa vina la rand.Dar timpul e scurt, iar ordonarea asta pe aici e ceva mai noua
Tu intreaba, ca toti pe forum au trandafiri, diversi si frumosi, eu doar sunt apucata, atat ;) ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vikcelmic

Si ce apucaturi bune... :D Urmaresc topicurile, am vazut ca Ionela face si desface  +rsp. Imi place oricum, dincolo de descrierile propriu-zise, avem "relatari" de la fata locului. Una e sa vezi un catalog sa zicem si alta e sa stii de la altii cum se comporta soiul "pe teren".
Acum intreb iar: ati facut ceva stopiri de toamna cu P si K pentru incheierea vegetatiei? Recunosc, eu vb mai mult din carti, ca n-am decat 1 (unul) trandafir la care tin mult, cativa deja plantati si altii urmeaza mai dupa 1 noie. Deci intreb pentru tufa mea Austin (GJ), ca tare n-as vrea s-o pierd in iarna asta....

einsteinitza

Vick, aici Von S  poate sa-ti dea mai multe relatii.
El iti spune si ce a mancat englezescul tau.
Eu nu fac toamna nimic, in afara de niste mranita inainte de musuroire. Dar, eu am norocul sa am sursa de asa ceva si nu ma doare capul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vikcelmic

Eheei, acum de-o vrea  ;D Dupa relatarile lui despre englezesti, am comandat de la DA himself, Golden Celebration, Munstead Wood si Summer Song, numa' cate una bucata ca m-a usturat buzunarul. Sper sa nu regret  :-\

einsteinitza

Maama, ce comanda splendida, sigr nu regreti.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Mama ce frumuseti, sunt in suferinta deja. :o :o :o

vikcelmic

Ajung dupa 1 noie, am luat si "ciuperci prietenoase" pentru un start bun.
Gertrude a lansat niste lastari dupa valul doi de inflorire, care tot cresc si nu se mai opresc. Ici colo cate un boboc de floare care sper sa se deschida in urmatoarea saptamana. De asta intrebam de incheierea vegetatiei, ultima ingrasare am facut-o la inceputul lui august.

einsteinitza

Eu astia lungi ii ciupesc la varf, sa nu mai creasca, sa se coaca.
Ai luat michoriza? Sa ne tii la curent, am auzit numai lucruri bune.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vikcelmic

Sigur, anunt tot. Merci pt sfatul cu ciupitul, am mai citit pe aici, tot voi ati zis, dar m-am ametit, eu tot aveam impresia ca daca ciupesc stimulez alte cresteri. Doar ca la ora asta e cam tarziu. Sau gresesc  ???