TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

claude

Azi am facut un compromis cu musuroitul trandafirilor...in sensul ca i-am musuroit doar pe jumatate! ;D In felul asta daca da vreun ger pe neasteptate sunt linistita iar daca se incalzeste nici ei nu transpira prea tare.  Acuma astept sa vad ce face vremea...macar jumatete munca e facuta, desi m-a batut un vant rece si taios de mi-a inghetat sufletul
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu e nevoie sa-i invelesti pe jumatate, poti sa-i musuroiesti normal, avand inv edere ca restul tufei este afara.Dina cest motiv nu se pot incinge.Problema se pune la pomisorii de trandafiri, unde invelitul cu folie e total.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Azi am incheiat musuroirea trandafirilor. O sa mai completez eventual ceva mai incolo, cand se mai taseaza mranita cu care am musuroit. Trandafirului pomisor i-am invelit coroana in sac, iar in interior am umplut cu paie.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sannamaria

Astazi am primit catalogul DavidAustin  +hypno nici nu stiu sa rad sau sa pling ! iar trandafirul de pe coperta [MW] e ireal de frumoasa !scuze daca am fost off !

flordel

Ahhh, deci sa inteleg ca te-a dat gata trandafirul lui "S"!
Uite, eu nu-l iau nicicum pana nu spune ca si al meu e frumos, adica ET, ca n-am voie....
Te rugam sa ne spui cate ceva de pe acolo....Cand ai timp! Si sa nu plangi, mai bine ne povestesti!  +hug

samy

Ce coincidenta si eu tot astazi am primit catalogul de la David Austin.

flordel

Bun... deci stiu la cine sa ma plang pentru informatii... ::) Nu de alta dar n-am nici un catalog... +hypno
Si sa nu uitati ca-ti spus ca-l aveti!

gentiana

Flordel da-l poti avea si tu!
e suficient sa-l ceri
Te uiti la poze si te juri ca nu mai vrei decat de acolo
Eu am vazut si niste pestriti care o sa-mi tulbure visele si hibernarea(s-ar putea sa fie si pricina de divort daca nu-i capat)

flordel

Uite, de aia vreau sa-mi spuneti voi din el! >:D

cristinaf

Interesant. Oare daca au acceptat ei sa trimita cataloage in Romania s-or fi gandit sa accepte si comenzi directe, sau le-or fi trimis pentru eventualele comenzi care pot veni prin intermediari (gen Eutopia, nu stiu daca or mai fi si altii)?

flordel

Ika, poti sa comanzi direct...Ca orice daca vrei, bani sa ai!

sannamaria

da se poate comanda ,dar au niste preturi  ::) pe mine ma fascineaza cele inchise la culoare si cele porocalii si cele galbene ....aoleo toate imi plac !!!



se poate comanda catalogul , e gratis ! dar e boala curata  +ham

Carina

Si eu am comandat catalogul acum 2 saptamani, ca sa am lectura suplimentara pe timpul iernii  :), dar inca nu l-am primit

Din cate stiu eu, Vik a comandat direct la DA si zilele astea ar trebui sa-i ajunga trandafirii, deci ne poate da ea mai multe amanunte pentru o eventuala comanda. Totusi preturile sunt cam mari ...

adrianam

Vreau sa fac un topic pentru cativa trandafiri pe care ii am eu si am constatat ca se repeta cateva topicuri- ar trebui reunit- Moonlight si Rhapsody in blue (poate mai sunt si altele, nu mi-am dat seama).

einsteinitza

Adrianam, scrie-i un mp Ionelei cu ce se repeta si fa topicurile,abia astept.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sannamaria

In primavara mi-a luat sotul un trandafir ,pe ambalaj scria :''Orange climber'' sau ceva de genul ! citind topicurile ma indoiesc ,ca e climber  ??? parca seamana cu Westerland la flori ! ma puteti ajuta ?  :-[ asa a avut florile :



einsteinitza

Spinii seamana, floarea seamana, bobocul e putin cam prea portocaliu, la W parca e mai in degrade.Dar e foarte aproape. Cum sunt coditele florilor? Lungi subtiri si cu spini perisori?  E parfumat? Daca le are si pe astea el e.Tulpinitele florilor sunt ca niste scobitori mai lungi paroase ::) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

100% Westerland . Daca am dreptate imi dati moca un englezesc ? Pentru ca merit ! 

gabi_gabriella

Am si eu un trandafir, luat demult si poate ma ajutati sa il identific. Are parfum, infloreste cam tot anul .Are 4-5 flori pe o tija .


sannamaria

ES! da are parfum ,se simte  de la 2 metri ,si coditele florilor au spini perisori !

Von ! ma bucur tare mult ca e Westerland  +dns si ti-as da cu mare placere un engelezesc dar deocamdata am doar una singura  :D multumesc frumos pt identificare !


ma duc sa vad la topicul ''Westerland '' cum trebuie taiat in primavara ,pt ca nu-l vreau urcator  :D

Schnuppe

Nu prea o sa gasesti informatii despre cum se taie , singura care a avut un Westerland mare , parca doi , era Es dar am inteles ca l-a taiat scurt anul acesta pentru ca au fost degerati masiv iarna trecuta . Si eu sant curios cum o sa-l tai pentru ca a crescut ca nebunul in anul al II-lea si are niste ramuri lungi si subtiri care atarna pe lateral . Al meu este legat de 2 tije din fier , ca sa-l sustin in primii ani . Vezi la fotografiile de pe HMF , rascoleste pe acolo si ai sa gasesti o poza cu niste W. intr-un parc care sant proaspat taiati , se lasa destul de inalt , cam ca o taiere de floribunda dar la scara mult mai mare .

Acum te costa 2 englezesti !  :P

Schnuppe

Quote from: gabi_gabriella on December 04, 2010, 02:05:26 PM
Am si eu un trandafir, luat demult si poate ma ajutati sa il identific. Are parfum, infloreste cam tot anul .Are 4-5 flori pe o tija .
...

Inaltimea si ce varsta are , cum arata tufa , mai multe detalii . 

sannamaria

Von ! am vazut ca nu prea sunt informatii despre taiere , dar ma uit pe Hmf si caut poza aia de care zici tu ! defapt in vara si eu am pus o scarita de lemn linga Westerland pt ca a facut niste lastari destul de lungi ,acum sa vad ce mai gasesc despre taiere  ::)are vreo trei lastari de 1,5 m si citeva lastari laterale !


in caietelul meu am deschis o rubrica noua : ''datoriile mele catre Von  '' dar...cred ca o sa ai de asteptat  :P nu stiu cind se va produce minunea ,sa am eu un englezesc pe care tu nu o ai  :D :D :D

Carina

Am si eu un Westerland luat in primavara asta de la Coral dar al meu nu vrea sa creasca, a ajuns doar pe la 70 cm, foarte putin fata de ce ma asteptam eu de la el.

Are soare dupa amiaza vreo 5 ore dar parca nu vrea sa-si dea drumul si sa creasca. L-am plantat foarte aproape de un păr. Stie cineva cum are radacinile parul, oare asta il impiedica sa creasca? Eu una prefer sa-mi fac griji cum sa-l tai decat cum sa-l lungesc

einsteinitza

La mine nu a avut deloc tendinte de uractor, l-am taiat ca pe cei de parc, si a facut etaje exact ca cei de parc.
Da , au fost inghetati, acum isi revin.
Langa pomi exista mereu o competitie, si de asemenea are nevoie minim patru ore de soare, deci 5 ore e spre putin. Ai mei sunt unii din cei mai vigurosi si floriferi trandafiri.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro