TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

adrianam

Am gasit cateva poze in linkul urmator, in care apare Westerlandul langa Multiblue. Imi place combinatia, sa vedem daca imi va reusi si mie.
Mai trebuie sa prind un pui de la Multiblue, ori sa cumpar o planta la primavara.

Linkul:
http://www.mein-schoener-garten.de/experten/blog/rosen_und_mehr/2007/04/01/unser-garten-im-april

si pozele:
http://666kb.com/i/an5svh0lgpkkuglbl.jpg
http://666kb.com/i/an5t7jfly91jr4ycx.jpg


Iar in imaginea urmatoare cred ca este o clematis montana si un catarator cu ramuri moi, roz, ma gandesc ca ar merge Laguna, sau un catarator rosu din ce am comandat de la sarb (crimson Glory sau Tess sau Falstaff)
Clematita montana o am plantata din primavara si nu prea are pe ce sa se catere, acum i-am gasit.

http://kathybrownsgarden.homestead.com/Rose_Mme_Gregoire_Staechelin_plus_white_clematis_op_404x600.jpg


Inca o combinatie reusita, un trandafir roz pal cu buchete de flori in varf si o clematita purpurie:

http://www.hardy-plant.org.uk/photos/julia_jarman/big/clematis_abundance_with_rose_maid_of_kent.jpg

Ma gandeam la un catarator alb, Hela, de la Coral, sau Souvenir de la Malmaison alb-rose cu o clematita Ville de Lyon

geodezia

intr-adevar superbi trandafirii rusilor bobo

Carina

Adriana, vad ca si tie iti place combinatia trandafiri + clematite
Eu am primit mai multe sfaturi la topicul de clematite sa nu le combin, că ar avea cerinte diferite si nu s-ar impaca impreuna
Dar cand vad pozele puse de tine, plus altele de pe HMF la fel de grozave, pe bune ca-mi vine sa incerc si eu.
Am in cap vreo 3 combinatii din astea, trandafirii ii am, mai ramane sa iau la primavara clematitele. Si sa vedem ce-o iesi  :).

adrianam

E bine ca ai trandafirii, trebuie sa aiba avans doi-trei ani de la plantare, ca sa prinda putere si sa faca fata clematitelor, asa am gasit niste sfaturi.

La mine este mai complicat ca am plantat deja doua clematite montana una anul trecut si alta in urma cu o luna. Dar ma gandesc sa pun cataratorii un pic mai departe- cam la 80-90 cm poate chiar 1 metru, pentru ca au talii mari si se latesc, asa ca distanta asta nu cred ca va fi o problema.

Eu am deocamdata o suprafata destul de mare, asa ca merita sa incerc, poate reusesc sa combin trandafirii cu clematitele.

Drept este ca, pozele puse sunt ale unor pasionati din Germania, zona cu clima mai blanda si mai umeda ca la mine.
Dar poate reusesc si eu sa am pompa la vara si sa ud mai mult plantele.

claude

Si eu am pus in toamna asta niste trandafiri si clematis impreuna. In fata unui spalier am plantat un Aloha de la Tantau si asa-zisul Sachsengruss, cel caruia Einsteinita ii spune Saxengruss. Intre ei am plantat o clematis Ville de Lyon. Poate combinatia de culori nu va fi cea mai fericita, dar asa a fost treaba  +ham  Vad eu la anul cum or arata impreuna si daca nu trec la permutari, ca-s obisnuita, si plantele mele cam la fel, toate-s "navetiste"  :D  Asa ca si eu sunt curioasa cum se vor intelege. Eu sper ca ingrasati ca lumea toti trei, ca sa aiba resurse suficiente, sa concubineze cu succes  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Poftiti niste poze de la rusi si de la mine, de fapt asta este o baza de date.
http://www.websad.ru/fotobase.php?part=17959&code=1239
La fiecare soi oamenii pun pozele proprii, pe mine m-a ajutat mult.

geodezia

ete asa ne ma vin unora idei tinetiva d eprostii pina la primavara  ca atunci sa vad eu comenzi .eu zic sa stai cuminti pe linga sobe sa gasiti furnizori si sa ne apucam de facut comenzi ca deja ma apuca abureala ca as mai lua ceva .ete numai asa vreo 5 6

gentiana

Quote from: adrianam on December 10, 2010, 12:09:11 PM
Am gasit cateva poze in linkul urmator, in care apare Westerlandul langa Multiblue. Imi place combinatia, sa vedem daca imi va reusi si mie.
Westerlandul meu sta langa o clematita varza lila (BLEU LIGHIT)
Am pe undeva prin gradina o poza cu ei impreuna
Si mai am un supot cu o Ville de Lyon langa un trandafir bicolor galben cu grena si cea alba spre un Baccara(vermillion)
Din pacate nu infloresc toate plantele in acelasi timp ca sa pot face poza

einsteinitza

Pentru ca n-am mai ras de multa vreme, va dau un articol de pe unsite roamanesc.Nu cred ca e interzis asa ceva, atat timp cat mereu punem si site-uri bune si informatii corecte.Aici, e clar o traducere fara pic de cunostinte, si notinunile sunt amestecate la gramada.In primul rand clasele sunt facute varza, apare bineiteles termenul de trandafiri de ceai, trandafirii hibrizi sunt o clasa anume, de parca nu toti, sau majoritar sunt hibrzi,...si sigur mai gasiti multe ineptii.Cum oare este un site Infogradina pli doar cu greseli enorme?
http://www.infogradina.ro/flori/arbori-si-arbusti/tunderea-trandafirilor-primavara/415/
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

 :D :D :D

Ai observat ca sunt extrase din cartea Cultura trandafirilor?

.... "aproximativ la 1 - 2 centimetri de nuiaua principala."....  Traducerea si adaptarea = zerooooo :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Schnuppe

De retinut porcaria aia de site ca sa stii sa te feresti de asa ceva . Probabil a fost postat de niste dobitoci care nu au verificat nimic pentru ca sant dobitoci , asa fac dobitocii , posteaza cand " le vine " sa posteze si niciodata nu verifica , verificarea este semn de slabiciune , asa i-a invatat femela mama pe vremea cand erau dobitocii pui  . Este o caracteristica de specie , din exterior par oameni dar sant dobitoci . Homo dobitocus . 

einsteinitza

Asta cu homo dobitocus e grozava, am sa o retin. Plangi cand citesti acolo rubricile de trandafiri +ham
Oricum, am aflat multe lucruri noi
"Planta va fi asezata putin mai adanc in groapa decat va trebui sa stea mai tarziu. Groapa se va umple cu pamant afanat, in timp ce planta va fi adusa in pozitia finala prin miscari usoare. La urma, pamantul din jurul plantei va fi batatorit, asa incat planta sa nu-si modifice insa pozitia. Nu trebuie sa ramana spatii goale, radacinile trebuie neaparat sa fie inconjurate complet de pamant."

Asta o sa-mi foloseasca atunic cand soseste comanda de  la Petrovic

"Cand se planteaza mai multi trandafiri, se recomanda ca lucrarile sa fie facute de doua persoane: prima sapa gropile iar a doua se ocupa de plantarea propriu-zisa. Pentru un plus de eficienta, prima groapa va fi umpluta cu pamantul scos din cea de-a doua s.a.m.d."  ;D ;D




Imi pare rau, am omis sa aleg soiuri din singurele clase rezistente la ger
"Dintre soiurile de trandafiri rezistenti la frig se numara trandafirii de peisaj care rezista pana la -25, -30 °C; trandafirii urcatori Wichuriana, soiuri din grupele Floribunda si unii hibrizi Thea." Deci, daca ati ales alti urcatori, v-ati fript. :D :D

'In mod tipic, trandafirii de gradina clasici, cei pitici si cei sub forma de tufa tind sa fie mai rezistenti in timp ce trandafirii de ceai, trandafirii chinezesti, trandafirii Noisette sau trandafirii moderni care cresc sub forma de tufis sunt mai sensibili"

Nu am prea multi trandafiri tufis, asa ca iar am pus-o +ham +haml
Aveti grija cand vedeti trandafirii, sunt probleme
"Cand inlaturati materialul protector de iarna, aveti grija sa nu rupeti vreo tija noua ce ar fi putut sa apara de cand n-ati mai vazut planta in totalitatea sa."
:D :D :D :D :D :D




Site-ul asta e mai tare ca Google transalator, sincer, n-am mai ras demult asa . :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Homo dobitocus e vreun soi de trandafiri? ;D
Se pot ingropa? ;)( in vreo veche latrina scoasa din uz?)
Sunt multe informatii de genul asta si pe "forumuri serioase" deci de ce sa ne miram?

einsteinitza

Eu am probleme cu gasirea persoanei cu care sa colaborez la gropi :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Si asta e o problema
La mine misterul mare e de unde iau pamantul pt ultima groapa,ca imi ramane trandafirul cu radacinile dezgolite..................
sau s-o fi inventat perpetum mobile si ma angajeaza astia la Spatii Verzi sa impaduresc dealurile si muntii  golasi dupa taierile din ultimi 20 de ani

flordel

OK, dar ce sa spunem de revista Gradina mea de vis? Sa cititi acolo traduceri de vi se scoala parul in cap. Nu stiu sa va dau acum citate, dar stiu ca eu una m-am ingrozit! Si mai era intr-un numar o reclama cu o firma care facea amenajari de gradini, era o poza cu o fantana oribila, langa care era un pitic parca si o morisca de vant. Am sa o caut si va spun. Eu sa stiti ca de multe ori raman incremenita de ce citesc sau ce vad.

einsteinitza

Revista aia e jalnica +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Probabil ca alea-s  "articolele" scrise de o anume moderatoare
Revista aia era candva traducere dupa varianta nemteasca si daca traducatorii isi faceau treaba bine era ok
Nu numai la trandafiri e varza,si la termeni de arhitectura peisagera .........
Exista din fericire si lucruri care sunt ok in revista aia
Pe mine revistele "Practic" ma ingrozesc

flordel

Puteai sa-ti dai seama ca erau traduceri si nu erau bine facute...Dar revista per total este OK, mai ai ce vedea sau ce citi!

gentiana

Eu am citit varianta frantuzeasca acum cativa ani si mi-a placut la nebunie,acolo pun si gradini  frantuzesti (adica ale omului de pe strada) ,ceea ce la noi nu se intampla
Pun poze din editia originala si le dau nume romanesti
Nu vine nimeni sa caute pe forumurile de plante si sa ceara voie sa filmeze sau sa fotografieze gradina sau sa ia legatura cu arhitectii peisagisti si beneficiarii lor

Schnuppe

Revista Gradina de vis este super , mie imi place foarte mult . Problema este ca voi si cititi articolele , nu sant chiar ok . Dar ... acolo vedeti niste gradini frumoase , gasiti tot felul de combinatii de plante , nume de soiuri , sant fotografiate gradini destul de vechi dupa dimensiunea plantelor . Eu chiar nu inteleg de ce tot va sclifositi atat cu revista asta . Eu acolo am vazut prima data Geranium , chiar si despre multe soiuri tot de acolo am aflat , Salvia nemorosa tot acolo am vazut-o , de Katarina von Bora tot de acolo am aflat , sant o multime de plante vazute acolo pentru prima data , si imi place ca le vad plantate in gradini si combinate cu altceva , este cu totul altfel in comparatie cu pozele mici si inghesuite de pe site-urile comerciale sau cu pozele aiuristice de pe forumuri , fotografii de la revista sant profesionisti .  Trebuie sa o priviti mai " fotografic " chiar merita . Merita cumparata chiar si numai pentru fotografii . 

gentiana

Fotografi sunt de la .........BURDA(adicaq profesionisti)
Ai dreptate in multe privinte,scrie si despre soiuri de trandafiri cu poze frumoase(sau puneau poze acum cativa ani)
Si unele articole sunt ok(minus alea de taieri)

einsteinitza

Si eu o luam pentru poze, apoi mi-a ajuns, aveam deja un dulap. >:D
Care articole? Ca majoritatea sunt scurte si fara informatii, iar cele care au informatii nu sunt sigure.Pozele sunt frumoase, dar gasesc si pe internet destule.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Nu e acelasi lucru , or fi poze pe internet dar in revista sant adunate la un loc mai multe fotografii , este cu totul altceva . Fara sa vrei vezi o planta noua pentru tine in timp ce rasfoiesti , sau o amenajare interesanta .Si chiar asa prost tradusa cum e , in cele cateva cuvinte ce insotesc fotografiile sau planurile se afla suficienta informatie interesanta .

gabi_gabriella

Ca sa cauti pe internet trebuie sa stii ce sa cauti .Si mie imi place revista, pt ca multe plante , pe  care le stiam acum am invatat si cum le cheama si cum zice Schnuppe , am descoperit multe plante noi , oferindu-mi plima informatie, pentru a sti apoi ce sa caut.