TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Frumos, daca e si parfumat....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

mie mi-a placut kaiserin farah . frumos si maria da prea la pozat in exces, asa sa ne oftice

flordel

Da,  ;D pe mine m-a ofticat de nu mai stiu cum ma cheama... ::)
Totusi, ce le-o face? Ce prafuri (ingrasaminte, pilule, etc.) le-o da? Are niste trandafiri superbi.

myosotis

Quote from: flordel on January 18, 2011, 06:56:03 PM
Asa arata Marie Curie? :o :o :o
Ce o fi punand femeia asta la trandafiri?

Patrunjel si margarete  :D  parca vad in colt stanga jos...

vikcelmic

A propos de discutia de la Comanda comuna..., si-a luat cineva specii de la Petrovic? Mie si acum imi pare rau de Rosa Omeiensis Pteracantha ...

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

da pentru ce  va trebuia e bun de ceaiuri ?

einsteinitza

Sa stii ca unele specii sunt frumoase inflorite, fac o mare de flori, apoi o mare de macese, care raman decorative pana la inceputul iernii.Pentru un gard, un colt mai indepartat, astfel de trandafiri care n-au nevoie de taieri si de nici o ingrijire sunt foarte utili.Si majoritatea au si parfum. Iar Pteracanta are niste spini deosebiti.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

pai aia am vazut, spinii ,de aia am intrebat daca sunt buni de ceai . ceaiul de macese este un ceai excelent frumos mirositor nu era o chestie la misto . eu usuc toamna macese si fac ceai . are un gust foarte parfumat .dar atentie sa nu se desfaca maceasa . nu am studiat fenomenul dar se pare ca pulpa macesii este cea care da savoarea ceaiului . . este chiar mai aromat decit ceiul de frunze  de gutuie si cel de tei . nu trebuie lasate verzi . noi mergem toamna pe deal si culegem macese pentru ceai deoarece avem multi macesi in zona . pe undeva catre Tg Jiu este un cimp plin de macesi .

einsteinitza

Le usuci pur si simplu sau le tai?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

fie le usuc complet fie curat saminta dar nu trebuie expusa saminta adica taiata maceasa pe jumatate . oricum parfumul este dat de pulpa . saminta contine nu stiu ce substanta si amaraste . cel mai bine sa cureti saminta si sa lasi pulpa . eu curat cam 2 kile pe iarna ca mi se acreste curatind . nu fac mult ca doar eu beau ceaiuri ceilalti ciocolata calda cafea etc. eu cu ceaiuri de coada soricelului sunatoare sovirf musetel si alte buruieni

einsteinitza

Dar pot sa le las si intregi si sa fac ceai?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

da se lasa si maceasa intreaga . si eu cind mai uit de ele ca le pun la uscat pe soba ramin intregi si sunt tot frumos mirositoare . la noi pe aici oamenii aduna macese si le dau la ocolul silvic . cei de acolo le valorifica fie la plafar fir pentru seminte adica sadesc rasad de macese pentru portaltoi si il vind fie afara fie la statiunile din tara pentru altoi . eu adun pentru mine pentru ceai ca ma umplu de bube pe miini de la rugi

claude

La mine tata culege macese si le ususca, eu am facut ceai dar nu m-a incantat, mai mult o apa usor colorata si fara un parfum grozav. Da' poate stau eu rau cu nasul  ;D  Oricum, eu prefer dulceata de macese, desi n-am facut niciodata, cumparam de la cineva care se pricepea s-o faca
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

myosotis

geodezia, cum cureti macesele daca zici ca nu le tai ? Cand am pus seminte de trandafir la servetel (pentru germinare) am taiat macesele cu cutitul. Am fost chiar surprinsa sa vad cat de mari si tari sunt semintele. Nu a fost nici una zdrobita de lama cutitului.

flordel

Dulceata de macese? N-am mancat niciodata...

einsteinitza

Cred ca e vorba de pasta de macese. Pasta de macese se face destul de greu, pentru ca trebuie trecuta intai prin sita, ca sa se elimine perisorii aceia ai maceselor.Nu cunosc ezact procedura dar siu ca nu-i usor.Pe vremuri in piata din Cluj , hostezencele :P vindeau pasta gata curatata, doar sa o pui pe foc cu zahar.
Ce vremuri......
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Eu maciesele le usuc intregi si asa fac din ele ceai , Dar niciodata nu am facut doar de maciese, ci din amestec de mai multe plante .
La noi inca se mai gaseste pasta , pe care o fierbi cu zahar si gata pasta de maciese :P . Dar cei care o fac lucreaza o gramada la ea .Se da de nu stiu cate ori printr-o sita fina , ca sa nu raman perisori .

claude

Quote from: einsteinitza on January 20, 2011, 01:32:51 PM
Cred ca e vorba de pasta de macese. Pasta de macese se face destul de greu, pentru ca trebuie trecuta intai prin sita, ca sa se elimine perisorii aceia ai maceselor.Nu cunosc ezact procedura dar siu ca nu-i usor.Pe vremuri in piata din Cluj , hostezencele :P vindeau pasta gata curatata, doar sa o pui pe foc cu zahar.
Ce vremuri......

Da, despre aia vorbeam. E grozava, nu? Si afland eu cata bataie de cap e sa o faci, cum spui tu, cumparam pasta si eu doar o fierbeam  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da,norocul tau. Mie mi se pare ca dispar incet incet niste chestii traditionale, care, zonal, erau foarte raspandite.Ma refer la dulceata de gutui, la pasta de macese, la dulceata de nuci verzi,, de cirese albe cu vanilie, de petale de trandafiri,toate astea sunt uitate.Intra Finetti tare pe piata, sau alte prostii. Meniul Paine neagra calda cu unt si gem si o cana de lapte proaspat a cam disparut. Desi, in principiu, are ce-ti trebuie sa incepi ziua cu energie.

Mi-am adus aminte intr-o zi ca , in tinerete, am facut o vizita la Varatec si am stat la o maicua, care m-a invatat sa fac serbet. :D :D Asa ca le-am facut baietilor serbet de ciocolata. S-au tot minunat :D :D :D Bucataria noastra are multe fineturi traditionale, si nu ma gandesc la mult trambitatele sarmale si fasole cu carnati,care ar fi pacat sa se piarda. In general la mancaruri exista mania fierberii mult prea mult timp, dar sunt si multe bucate care merita readuse in mintea gospodinelor.Din cauza perioadei de gatire scurta, eu sunt mai atrasa de bucataria asiatica, dar asta-i alta poveste.
Oricum ma opresc ca trebuie sa ma admonestez singura pentru off topic. +ham +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Un pegging natural :


einsteinitza

 :D :D
Nici nu a trebuit sa iesi afara. +apl +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Ei nu , am facut un efort de 5 minute . Mi-a placut cum i-a curbat zapada pe toti , eu nu i-am taiat deloc si majoritatea celor cu lastari lungi acum au pegging .  :)

cristinaf

Pentru cei care au epuizat spatiile insorite, dar mai vor inca trandafiri. :)
Ten Roses For Partial Shade

Ce poze are pe blog :o si ce frumos e surprinsa evolutia gradinii...

claude

Eu lansez zilele astea o comanda de trandafiri pe radacini proprii. Va atasez o lista cu ce vreau sa cumpar, poate ii aveti si voi, as vrea sa stiu cum se comporta in clima voastra. Sunt trandafiri de zona 5b aproape toti, a fost si acesta unul din criterii, pentru ca n-ai cum sa protejezi iarna ditamai tufoacele de trandafiri. Asa ca astept opinii de la voi.
A Shropshire Lad, Charlotte, Molineux, Princess Alexandra of Kent,Evelyn, Glamis Castle, Summer Song.
Louise Odier, Mme Isaac Pereire, Sombreuil, Zephirine Drouhin, Cornelia, Stanwell Perpetual,Comte de Chambord, Charles de Mills, Rose a Parfum de L'Hay, Buff Beauty.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot