TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Toti intelegem [perfect.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM


Am fost si eu sa iau niste trandafiri de ziua lui vara-mea: Eden rose 85 si Heidi Klum.

Cred ca erau vreo 40-50 de soiuri Tantau si Meilland in ghiveci Tantau si eticheta originale. In plus fata de lista lui Flordel aveau si Barkarole, Acapella, Mariatheresia, Nostalgie, Santana, Schneewalzer, Uetersener Klosterrose, Rokoko, Bailando, Blue Parfum, Duftwolke, Sympatie, etc.

Majoritatea erau 43 RON dar erau si cu 30 RON (TH).

flordel

Si mi-am adus aminte parca si Bernstein rose. Mai aveau si pocnitori bineinteles, iar sectorul de plante de abia acum se popula, ma refer la partea de exterior.
Ma asteapta vremuri grele. ::)

Dar tu Bobo, de ce ai luat-o pe Heidi, ce ti-a placut la dansa?

BoboROM


Mi-a placut de dansa in realitate =)) =)) =))

flordel

Ahhh, deci ai cumparat-o pentru poza de pe eticheta... :D

BoboROM


Am vrut sa iau si ceva mai mirositor (ca luasem deja Eden rose pentru tufa si flori abundente).

Am auzit si eu ca Heidi ar fi susceptibila la fainare si patare, dar poate sunt barfe (stii cum este cand fetele sunt frumoase =)) =)) =)))

cristinaf

Pun link-ul de la un topic facut de rusi cu filmulete realizate din pozele cu trandafirii lor, unele avand si soiul trecut. Mi s-a parut o idee interesanta, iar rezultatul frumos. M-am uitat ieri la ele si m-a apucat un dor de vara...  +hypno
http://forum.tvoysad.ru/rozy-f3/videoroliki-o-rozah-t7906.html

flordel

Da Ika, este foarte interesant. Cine stie rusa poate afla o gramada de informatii pe site-urile rusesti. Si eu am descoperit cateva, din pacate ma pot uita doar la poze, dar si acestea sunt de folos.

cristinaf

Eu stiu rusa destul de bine, pacat doar ca nu am tastatura, ca poate ma inscriam pe vreun forum de-al lor. Ar fi fost interesant.
Poate imi dai si mie cateva adrese, sa mai citesc cand am timp.

flordel

Draga Ika, nu le-am salvat in general...Cand mai dau peste ele am sa le postez aici.
Uite unul singur l-am memorat, dar probabil il stii deja: http://www.websad.ru/fotobase.php?part=17959&code=1239

cristinaf

Merci, am sa ma uit.  :) Ce mi s-a parut interesant e ca rusii au o pepiniera mare, in apropiere de Moscova, unde trandafirii sunt crescuti in conditiile de acolo, au si licenta pentru ei, dar comenzile se fac si platesc, cu un an inainte de livrare.

flordel

Trandafirii primiti de la Rose Barni astazi prin GLS Courier direct la poarta.

Mihai

Tu nu te potoleşti? =))
Cum se numesc?
Mulţumesc!

einsteinitza

Cred ca folosesc acelasi portaltoi, e foarte gros si viguros. Arata foarte bine, mie insa mi se pare ca au exagerat cu scurtarea radacinilor.Imi plange inima dupa alea groase asa scurtate.
Spui ce sunt?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Da, nu stiu nici eu de ce i-au taiat atat de mult, ca loc in cutie era suficient. ???
Chiar n-am inteles chestia asta.

Numele dansilor:
Purple Eden
Lavender Dream (multumesc Schnuppe)
Chicca
Scent of Woman

Ultimii doi creatii Barni, parca n-am putut sa comand de acolo fara sa iau si ceva de-al lor.

Si da, nu prea ma potolesc... ;D

einsteinitza

Lasa, ca nu-i cazul sa te potolesti.
Din cate banuiesc nici Ariciul nu se va potoli, ca mai are loc destul :D
Frumoase alegeri, imi plac toti.
La ultimul ma abone din timp la un butas, daca se poate, imi place numele foarte mult.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Si ultimul si miroase foarte frumos... ;)

Mihai

Quote from: flordel on March 07, 2011, 08:48:46 PM
Si ultimul si miroase foarte frumos... ;)

Sunt convins de asta............. =))

einsteinitza

Cel din mijloc stanga e mai negru, ce-i cu el?Sau doar umbra?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Da, nu stiu, ma mai uit la ei maine ca i-am pus la loc si in camara la rece. Cred ca-i murdar de pamant.
Au venit cu ceva pamant pe radacini, ambalati in pungi de plastic, aveau multa umiditate cand am desfacut pachetul.

cristinaf

Dupa parerea mea avizata ;;) , cu o vasta experienta de fix 4 comenzi la activ ;D , arata foarte bine.
M-ar interesa cum i-ai platit, ofera posibilitatea de a plati direct cu cardul? Eu am platit o data comisionul de transfer bancar si am ramas stresata  =)) , asa ca nu ma mai uit decat pe site-urile unde se poate plati direct.

flordel

Da Ika, cu cardul am platit.

flordel

Uite Ika, alt link: http://flower.wcb.ru/index.php?showforum=24
Si poate ne mai spui si noua daca citesti ceva interesant pe acolo.

geodezia

am luat la intimplare vedeti  ca e traducere google

Special pentru fanii de trunchiuri. Am folosit pentru a avea, am scris deja în detaliu modul în trunchiuri protejate, tema a fost plecat, acum vreau să restauraţi. Toate informaţiile pe trunchi este în blog-ul meu. Fotografii din 2007, de la felul meu de a ascunde trunchiuri nu sa schimbat.
Link la http://blogs.mail.ru/mail/minsk-juli/ blog
Noi trunchiuri în picioare, nu intră în hibernare, uite aşa fotografie de la site-ul străine în cazul în care trunchiurile în picioare în timpul iernii saci de pânză groasă de sac umplut cu frunze.
Dacă puneţi shtamby corecta orice probleme cu lovitura nu va. Natural, shtamby primul mine aterizat perfect drepte. Cum era să ştiu în momentul în care este mai bine să aterizeze cu o pantă. Şi primii doi ani înainte de trunchiuri apleca, am avut de a submina rădăcini. Trebuie remarcat, eu personal nu am dori acest lucru este teribil. rădăcini dub Partea în toamnă, şi a rupt unele, destul de ciudat în primăvară, atunci când încercaţi să le ridice. Şi apoi am citit, trunchiuri de plante ar trebui să fie la un unghi. Şi primăvara viitoare, nu le alinia pe verticală. trunchiuri transplantate la un unghi de 45 de grade, şi legat de un stâlp, trăgând treptat coroana. Stii, a fost într-adevăr convenabil. Cel mai important, uşor de a lua înapoi prelate portbagaj, dupa ce au pierdut-o, şi mult mai uşor să se piti de frică la pământ fără nici o infiltraţie.
Deci, nu repeta greselile mele, trunchiuri de plante!
Aici sunt încă în picioare.

Apleca trunchiuri începe devreme, astfel încât să-i protejeze de la începutul lunii noiembrie. În cazul în care restul de trandafiri pot aştepta în continuare pentru trunchiuri ceva, IMHO, adăpost mai bine devreme. Pentru a începe cu dezlegat de un sprijin în luna septembrie, chiar obisnuirea cu poziţii înclinate. Un cuplu de săptămâni, proceda la Crouching scăzut. Ia coroana mea şi trunchi, swinging uşor sus - jos (ca un pendul), treptat, înclinat spre pământ. Îndoirea vigoare nu este necesară, nu în grabă, în special capricios curbe cateva zile libere, obtinerea mai mici şi mai mici.
 
Acest trunchi este aproape pe teren. Acum fix poziţia tijei de îndoit

cristinaf

Imi pare rau ca, desi am cerut eu link-uri, acum ca a venit primavara, timpul meu liber este din ce in ce mai limitat.
Am sa incerc, din curiozitate, sa vad ce spun ei despre taieri, daca tot e in sezon, sper si sa reusesc.