TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

costieanuconstantin

a vazut cineva gradina cu trandafiri si alei de la ARAD, la tv ?

AngelEyes

Eu nu Constantin.
Am terminat de pus pozele din Gradina Botanica in album,sunt 572...cine are rabdare sa le vada si ii plac trandafirii are ce vedea  ;D

gabriela jalba

Eu,da!!! Ala e un rozariu!!!! 1600si de varietati de trandafir,nu-i joaca!!!!! Din toate 35 erau romanesti.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myosotis

Trandafirii sunt bine intretinuti, dar din cate stiu eu, nu sunt meritul gradinii botanice. Au fost cultivati de un batran care, cat a trait s-a rugat pe la primarie si autoritati si nu a primit nici un ajutor (sa faca o gradina publica). Dupa ce a murit a lasat locul cu testament sa fie facut Gradina botanica. Mai apoi, nu stiu cum si cine s-o fi indurat de frumosii trandafiri. E pacat ca nu au reusit (probabil din lipsa de bani) sa termine serele care arata ca dupa bomba nucleara. Dar, macar au pastrat aquariumul, din vechiul muzeu de stiintele naturii.

ionut

blak magic este soiul de trandafir de va intrbam cum il cheama

[attachment deleted by admin]

AngelEyes

Cum ai aflat ? Tot de la Rosarium ca si mine ?  ;D

einsteinitza

Vai,Myo, bietul de el.Acum insa se mandresc altii cu munca lui. Asa e si la As.Rozieristilor.Toata lumea vrea informatii despre cultivarea trandafirilor dar nu dau 10 lei pe an sa fie in asociatie si sa primeasca informatii din revista,autorizate.Suntem tara cu cei mai putini membrii iar Wagner are 75 ani si editeaza revista aproape singur,oamenii sunt delasatori.In Anglia tot a zecea persoana e intr-o ascociatie de gradinarit serioasa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Es, parca ai spus la un moent dat ceva de un forum despre trandafiri ? s-au n-am inteles eu bine  ???

Incep sa-mi vad visul cu ochii. Am deja doua bolte (sau bolti o fi corect?) cu trandafiri  :D Problema care ma dispera este ca sunt "invazivi" . Nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa patesc cand va trebui sa-i curat din nou. Aici e unul
http://spisgarden.blogspot.com/2008/05/trandafir-invaziv.html
Al doilea vi-l arat in curand.

einsteinitza

Vise,mi-as dori dar nu stiu daca voi avea timpul necesar.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Myo,cind il curati,pune la prins din invazivul asta,ca mi-ar place sa-l cazez!!! :-* :-* :-*
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Shalymar

Prinde si mie un pui Myo, te rog frumos de tot, il adoptez! :-*

AngelEyes

A inflorit si Silvia :

                 

gabriela jalba

Frumoasa,Silvia!!!!
   Trandafirul meu mov are parfum.Nu puternic,dar are.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

AngelEyes

Atunci inseamna ca ai Blue Moon  :) Desi la al meu e destul de puternic parfumul ...

myosotis

Quote from: gabriela jalba on June 10, 2008, 11:26:26 AM
Myo,cind il curati,pune la prins din invazivul asta,ca mi-ar place sa-l cazez!!! :-* :-* :-*
Mai bine va trimit butasi la pachet.  Mai prin iulie, ca atunci stiu  ca se pun trandafirii. Mai am unul  ;D la fel de zapacit. Abia de cateva zile s-au deschis florile. Dar nu e parfumat si are flori mici.

einsteinitza

AngelEyes,atunci inseamna ca nu e Blue moon.Repet,nu mai determinati trandafirii aiurea,fara date complete,de exmplu mov sant vreo o suta de feluri,nu erge asa.Unii sunt vigurosi,altii mai firavi,unii parfumati,Blue moon e foarte parfumat de ex.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Daca s-o putea,in toamna aduc cu mine un boboc...Pene,am pus in pamint trandafirii de la tine. Erau trei. Precis vor merge bine. Stii ce mult ma bucur!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myosotis

Gabi si Shalymar, sa-mi trimiteti adresa pe mp, pentru trandafiri.

lala

Es,despre ce asociatie si revista vorbesti?Ma intereseaza ,dar nu stiu de vreo asociatie de gradinarit!!! ???

AngelEyes

Einsteinitza eu am incercat doar sa ajut....dupa cum ai vazut si tu,am adaugat ca Blue Moon e foarte parfumat.Depinde cand l-a mirosit...poate chiar e Blue Moon daca il miroase in soare  ;) Acum mai depinde si de persoana care il miroase,daca catalogheaza bine mirosul...unele pers. se asteapta ca mirosul sa fie mult mai intens decat este de fapt si atunci spun ca este putin parfumat.se poate si invers  ;D

PS : e superb variegatul din poza !!!

einsteinitza

Scuze,n-am vrut sa sune a repros sau a ceva similar.Doar ca eu spun repede ce am de spus,sunt ocupata si n-am timp de fraze aduse din condei.Sigur ca ai vrut sa ajuti,nimeni n-a crezut altceva,insa determinarea trandafirilor nu e chiar usor de facut,sunt multe lucruri de luat in consideratie,nu doar floarea :-*
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

AngelEyes

Stiu ca nu s-a vrut a fi un repros si iti cunosc stilul,de-asta nici nu m-am suparat  ;) Ce crezi,trandafirul meu galben este Allgold ? Am vazut unul identic cu al meu in rosariu si asa se numea  :)  :-*

einsteinitza

Uita-te si la alte imagini pe internet si compara forma petalei,forma tufei,culoarea ramurilor tinere,ce se spune despre parfum,etc.Chiar si la frunze sunt diferente sau asemanari,pot fi cu trei,sau cinci frunzulite pe ramurica.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Sa va prezint si trandafirii mei (fara nume,ca eu nu ma pricep!!)
   

- tufa mica,face buchete

- grena,catifelat,foarte parfumat,peste 1m inalt

   

  - floarea e cam matura...Cind e boboc,e un roz spre rosu,iar petalele sint alicioase pe dos

- nici roz,nici rosu...cu port inalt tare

    - e ca in poze(culoarea) parfumat si foarte inalt(si 2m!!)

     - foarte parfumat,face buchete si inalt cam la 1m

    - pe cartonul lui scria "tocage" ,dar n-a vrut.....E mic(cam 50cm),flori in buchete si parfumat

- minunea mea mov!!! Astia-s toti (ca varietati)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Sunt minunati ,iar cu numele,poti sa-i alinti tu cum vrei ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro