TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

lordu

Bine ca nu sunt singur in situatia asta  +apl
Hai sa nu ne mai facem griji, c SE DESCURCA EI CUM STIU MAI BINE
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

claude

Ha, ai mai vazut tu gradinar neinterventionist asa, la maxim?  ;D  Chestia e ca daca nu fac nimic si lastarii aia la primavara sunt morti o sa-mi dau cu pumnii-n cap  ;D    Asa ca mai bine cred ca le jumulesc varful, asa macar daca e toamna lunga apuca sa se coaca ceva din el si la primavara e gata de lupta  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

lordu

Quote from: claude on September 23, 2012, 10:57:42 PM
Ha, ai mai vazut tu gradinar neinterventionist asa, la maxim?  ;D  Chestia e ca daca nu fac nimic si lastarii aia la primavara sunt morti o sa-mi dau cu pumnii-n cap  ;D    Asa ca mai bine cred ca le jumulesc varful, asa macar daca e toamna lunga apuca sa se coaca ceva din el si la primavara e gata de lupta  ???

Jumuleste-le virfu', ca poate dau doi lastari, ca la HIDRA   =))

Eu unu' o sa ma prefac ca nu-mi pasa.....    ::)
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

Rux

Eu ma fac ca nu-i vad !
Merg pe acelasi principiu ca si  Lordu ! +dns
Sa se descurce singuri ,domne! :D

GElax

La mine trandafirul în ghiveci a mai crescut,dar nu foarte mult,1 cm.
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

GElax

Acum că trandafirul meu a ajuns la vreo 10-12 cm,nu mai creşte ca Făt-Frumos din poveste,dar tot creşte!Peste noapte a crescut vreo 5 milimetri sau aproape 1 cm.Cam aşa.
Mersi,lordu!
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

einsteinitza

Eu sic sa il ciupesti, si pe toti care dau acum lastari cruzi, aia nu au nici o sansa daca nu se coc pana da gerul, la noi iernile nu sunt asa usoare.


Gelax, asteptam sa il vedem pe norocos, nu il mai tine ascuns!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Asa ma gandeam si eu, ca macar daca se coace am un lastar in plus din care sa dea la primavara...daca nu-i ciupesc ei vor continua sa creasca pana da prima bruma zdravana si pe urma salutare, nu mai are cum sa se coaca lemnul  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

marirogo

Buna, la toata lumea!
Am facut si eu o prostie, cat de mare e, sa-mi spuneti voi. M-am pus sa transplantez 3 trandafiri plantati in toamna, dar care s-au chinuit vara asta.... de-am crezut ca-si dau duhul. Le-am taiat si lastarii si i-am musuroit putin. Ar fi vreo sansa sa reziste "operatiunii"? Precizez ca i-am udat bine.

anasstasia

Eu zic ca e cam devreme pentru miscari de genul asta, mai ales ca e atit de cald. Te-ai cam riscat. Acum, o sa sa vezi la primavara...

claude

Depinde cat de tare i-ai deranjat radacinile la dezgropat...si daca erau suferinzi riscurile cresc...I-ai taiat scurt-scurt? Ca la momentul asta nu cred ca e cazul sa fie cheliti de tot si musuroiti, eu cred ca daca i-ai lasat ceva frunze au mai multe sanse. Sa le dai apa o perioada, ca e inca cald si apa ii ajuta
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

marirogo

De scurtat nu i-am scurtat f. mult, dar radacinile nu s-au dezvoltat de la plantarea din toamna, aproape deloc. Am vazut asta, deoarece pamantul s-a desprins aproape tot, deci n-am avut cum planta cu balot de pamant.

marirogo

Acuma, fie ce-o fi, fapta e consumata, dar am fost nevoita s-o fac. Mai sper totusi ca faptul ca vor avea apa mai multa, sa-i tina in viata.

claude

Nu dispera, eu anul trecut in toamna am mutat 20 de trandafiri, cazusera doar 2 brume usoare, ziua era cald si au supravietuit toti...E adevarat ca dupa ce i-am scos din pamant i-am pus cateva ore la hidratat, dar la fel erau si ai mei, au avut prea putina apa peste vara si radacinile erau ca si la plantare...

O sa afli curand daca vor trai sau nu, daca isi pastreaza frunzele, nu se ofilesc in urmatoarele 2 saptamani,  au sanse maxime  ;)

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Marirogo, nu e foarte bine ce-ai facut, dar nici foarte grav nu e! :)
Eu am mutat anul trecut un trandafir tanar (prins dintr-un butas sub pet) in toiul verii. La inceput, s-au uscat toate frunzele, apoi, incet-incet, si-a revenit.
In primavara asta si-a inceput ciclul ca orice alt trandafir sanatos.

cristinaf

Sa va arat ce trandafir mi s-a nazarit sa cumpar ca inlocuitor pentru Rosa Mundi http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.658.1
Mi-au ramas la inimioara florile lui, dar nu-mi place ca nu e remontant, asa ca am gasit unul care, cica, ar avea florile foarte asemanatoare si remonteaza foarte bine. +dns

claude

Mda, vezi doar ca asta e urcator, pe cand Rosa mundi e de talie mai mica asa ca vezi unde-l pui  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

Nu prea imi fac griji in privinta asta. El e dat pentru zona 6b, pe la mine iernile sunt foarte geroase, iar unde vreau sa-l plantez e cam in bataia vantului, asa ca am o banuiala ca o va lua in fiecare primavara, daca nu de jos, in orice caz, de foarte aproape.

cristinaf

Am uitat sa zic, daca mai vrea cineva un dungat din asta, sa-mi spuna si adaug la comanda mea. Ca am vorbit cu ei si pot sa o fac, insa pretul nu-i chiar mic pentru ce se gaseste in oferta autohtona. http://www.paradisverde.ro/magazin/trandafiri-urcatori/calypso
Dar daca mi s-a pus pata, parca mai conteaza... =))

penelopa

As vrea eu, Ika  :)... daca nu te deranjeaza  ;)
ps. Am vazut pretul  ;D

claude

Hmmmm, uitandu-ma la trandafirii lor eu cam am dubii ca ceea ce comanzi va fi ceea ce primesti...vad ca vand ceva rugosa, cred, ca trandafir de damask  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Claude, nu baga soparla, ca am mai patit-o  :-\... din 2 Hocus-Pocus plantati cu alti 7 trandafiri asta tomna, in vara asta ... au disparut, ca la un nr. de iluzionism  ;D

cristinaf

Pene, daca esti hotarata, cu drag, se rezolva. ;)

Claude, stiu de ,,Quatre saisons" , din poze pare a fi un rugosa, dar stiu ca a mai cumparat cineva de la ei, si altii au iesit ce trebuiau sa fie.
Acum, na, risc, am eu asa un feeling ca o sa fie bine ;D ... mai iau si vreo cativa pomi fructiferi...

Daca mai vrea cineva, sa-mi spuneti pana luni, sa modific comanda din timp, ca nici ei nu-s ceva pepiniera mare, si vreau sa mai aiba pe stoc ce se doreste. :)

penelopa

Vreau, Ika!  :)
Multumesc!

cristinaf

Ok! :) Am vorbit deja cu domnul ca am sa mai vreau o bucata si totodata l-am intrebat daca e sigur ceea vinde, ca m-am gandit la Twist, ca tot se gaseste usor pe la noi, sa nu fie chiar el. M-a asigurat omul ca e Calypso, mi-a trimis si poza cu trandafirul pe care-l are in curte. Intr-adevar florile seamna ff mult cu Rosa Mundi. La Twist florile au mai mult rosu (roz), iar la Calypso mai mult alb.
I-am zis ca luni trimit modificarea cu ce mai adaug la comanda. ;)
M-am mai linistit. ;D In schimb e inalt al lui... Claude ai dreptate! Mai ramane sa ma gandesc unde-l pun pana la urma. +ham