TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

cristinaf

Quote from: claude on October 14, 2012, 05:01:06 PM
Quote from: ika on October 14, 2012, 04:38:32 PM
Daca nu mai aveti /avem spatiu, trecem pe miniaturi, ca pentru astea se mai gaseste, macar ca-i inghesuim printre ceilalti. ;D
http://www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=2.65795&tab=36
Ce frumos e  +hypno  tu cefaci acum, ploua afara si-atunci te-ai aflat sa scormonesti pe net dupa trandafiri ca sa ne dai idei?  :D  Pe-asta l-as cam vrea dar nu-l gasesc la vanzare decat in SUA +ham

Uite ca il are olandezul de la Tuincentrum Lottum ca noutate, doar ca figureaza deja ca stoc epuizat, dar il treci pe lista, si la anul te inscrii la comanda, ca nu se poate sa nu fie pe undeva vreuna. ;D

claude

No asta-l vreau si eu, ca pe HMF zice-se ca e parfumat...sper ca asa e, ca si aia o mai dau in bara uneori cu mirosul  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

Ninutz observ asezare dupa felul rosei adica roza si parcela nu le amesteca

flordel

Opal, eu il am numai pe Sophy's rose din lista aceea a ta.
Este un trandafir cam pana 1m, floarea batuta cu petale putin ascutite, fara parfum, a inflorit abundent la primul val, sporadic in rest. Fara boli.
La mine ca inflorire dintre englezesti, pe primul loc ar fi Molineux si Jubilee Celebration.
Ninutz, si mie imi place lavanda si eu am destula in gradina, dar si salvia este tare frumoasa in combinatie cu trandafirii.

Trofin Petrina

Quote from: geodezia on November 05, 2012, 10:42:05 AM
Ninutz observ asezare dupa felul rosei adica roza si parcela nu le amesteca
Nu am fost atenta la detaliul asta. Le-am pus in ordinea fotografierii ;;) Da-s frumosi, nu?
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

geodezia


Opal

Multumesc Flordel
Sper sa nu fie probleme peste iarna si in primavara sa vad si flori

cristinaf

Oare 'Cecile Brunner' ar rezista la mine intr-o locatie mai protejata? Interesant, il are cineva de pe la noi?

geodezia

eu l-am luat in primavra de la frantuji  l-am pus si eu protejat pe spalier .. a crescut cam 2 m o creaca a doua cam1.5 m floare inca nu am vazut

flordel

A luat cineva "Warm Welcome"? Este un catarator mic, figureaza in oferta de la Bijoux.
Tare ma intereseaza niste impresii. ::)

Opal

Ma bag si eu
Sora mea a cumparat de la ei un englezesc,nu mai retin care ,la ghiveci
Avea radacinile ciopartite,parca isi batusera joc de el,in mare majoritate negre si a murit cam la 2 saptamani de la cumparare
N-am apucat sa-l pumen in curte
Pretul e fost mult mai mare decat daca l-as fi comandat afara
Nu mai am incredere in ei
Dar poate fi doar neincrederea mea si faptul ca am luat tzeapa
In general nu cred in reprezentantele unor marci celebre in romania,mereu te tzepuiesc

geodezia

la bijou asa sunt  f scumpi eu am luat de la ei MW ca imi casunase pe el .. a trait da l-am pus in plin soare acum l-am mutat adica exact inaite de zapada .. are timp sa isi faca somnul de frumusete de peste iarna ma bucur ca l-am mutat si pe el si pieruul teapa urita si scumpa am luat de la famoues cu eddy mitchel ..dupa ce ca  mi-au trimis eddith piaf l-am trimis inapoi pe urma dupa o luna a dat coltul nu am apucat macar sa ii vad floarea odata asa ca nu mai cutez sa iau din tara si scump si prost ... oricum la primavara vreo 4-5 si gata ca ating 200 si nu mai am unde pune

claude

Quote from: Opal on December 08, 2012, 07:49:41 PM
Ma bag si eu
Sora mea a cumparat de la ei un englezesc,nu mai retin care ,la ghiveci
Avea radacinile ciopartite,parca isi batusera joc de el,in mare majoritate negre si a murit cam la 2 saptamani de la cumparare

Depinde si cand l-a cumparat...probabil ei l-au cumparat cu radacina nuda si cand nu s-a vandut l-au pus in ghiveci si i-au ciopartit probabil prea tare radacinile, ca sa incapa in acel ghiveci  :-\  Plus lipsa de grija de dupa...Aveau si niste preturi de-a dreptul aberante la ghiveci, deh, romanul e lacom  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Opal

La cumparat anul trecul la Paste
Cand zici ca esti reprezentant al unui rozalist faimos ai totusi niste raspunderi
Am fost eu la ei sa reclam ca are radacinile negre si mi-au zis ca e vina mea ca l-am tinut in apa pana a putrezit
Mai stiu oameni care au renuntat sa mai cumpere de la ei
Cam fiecare cumparator al lor a luat o teapa si apoi a renuntat sa mai cumpere
In afara de mine mai stiu 2 cunostiinte care au luat tepe cu ei
Mai existau unii din curtea Agronomiei care aduceau englezesti
Am cumparat eu in urma cu vreo 5-6 ani cadou pentru o prietena si n-au fost problema
Fameous rose sunt aia de pe langa Bucuresti,reprezentanti Meilland si Dorieux?
De ei am auzit pareri impartite

einsteinitza

La Agronomie  parca aveau Tantau in ultimii ani...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

roxanicibogdanici

Am o dilema! Am o zona de vreo 60 cm si lunga de vreo 3-4 m care delimiteaza aleea de locul in care parchez masina. Vreau sa o incarc cu trandafiri ( eventual acoperitori despre care gasesc putine informatii ) toti de aceelasi soi . Nu vreau sa aiba inaltime decat de max 70-80 cm si m-am gandit sa aleg intre : Aspirin Rose, Cubana , Larissa  sau Sonnenschirm. Problema e ca zona e cu soare puternic , fara umbra de la 12 si pana cand apune soarele si nu vreau sa apara florile arse .Nu stiu care ar rezista mai bine?

claude

Cam ingusta zona pentru acoperitori, cred, trebuie unii care sa nu se lateasca prea tare  ???  Eu nu te pot sfatui in legatura cu varietatile de care spui pentru ca eu abia in toamna asta am plantat roimii acoperitori, deci habar n-am care, ce si cum  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

roxanicibogdanici

nu e ingust, 60 cm e latimea zonei cu pamant ca se pot dezvolta in afara zonei cat vor doar ca vor sta  ramurile pe beton  :)

claude

aha, inteleg, eu ma gandeam ca trebuie sa incapa cu toata lungimea lastarilor in cei 60 cm, ceea ce ar fi fost putin
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

roxanicibogdanici

de fapt e o alveola de pamant in fata casei pe care nu am reusit sa o imbrac cu perene. Toata vara a fost plina de petunii. M-am gandit ca i-ar sta mai bine cu niste acoperitori. Cel mai mult mi-ar place Cubana dar am citit ca e cam sensibila la fainare in zona mea . O problema e si faptul ca zona e dispusa la soarele de dupa amiaza si vreau  trandafiri care sa nu se decoloreze in soare. Oricum pana la primavara ma mai gandesc si razgandesc de cateva ori .Acum m-am indragostit de Jam & Jerusalem l-am vazut pe site-ul pus de Claude care seamana oarecum cu Cubana .

Opal

In Bucuresti am vazut in diverse alveole  din primavara pusi niste Fairy si au rezistat foarte bine
Cel putin eu zic ca-s Fairy ,desi par niste miniaturi
Ieri erau inca infloriti,spre deosebire de Th de la Casa Presei care sunt taiati de vreo luna

einsteinitza

Cubana era laudat de SChnuppe ca fiind simpatic si rezistent, era un trandafir care chiar ii placea, spunea ceva de fainare dar asta nu e o problema mare.
Aspirin rose e un trandafir superb, dupa mine, patca e pentru buchetul de mireasa, foarte rezistent si florifer, este in zona Ikea un strat cu el si , desi nu e prea ingrijit, e nunat in floare, si nu se lateste prea mult, e mai mult o tufa joasa nu un acoperitor. Foarte compact.
The FAiry e un monstru, nu e orea potrivit, doar sa stai mereu cu foarfeca pe el.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Pe Cubana il laud si eu... :D Face un pic de fainare cateodata, dar isi revine repede si nu-l impiedica la inflorit.
Si Aspirin rose imi place mult.
Jam&Jerusalem am vrut sa comand si eu dar nu mai era pe stoc, nu mai tin minte acum dar parca la Lottum.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

roxanicibogdanici

La tine Flordel l-am vazut pe Cubana si m-a impresionat. In primavara nici nu ma gandesc sa nu-l iau pe Jam@Jerusalem, scobesc pana il gasesc 8)