TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Foarte tare, sa vad daca mai gasesc linkul! +ham :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Eu am copiat deja link-ul. Si... mi-a parut o frumusete pentru curtea mea, ha,ha,ha!

einsteinitza

Quote from: trandafira on February 12, 2013, 10:47:01 PM
Daca tot este vorba de floribunada, ce floribunda pot sa plan.tez in gradina?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Am gasit acesti trandafiri  vechi in " Le jardin de Sylvie Fontaine's " si m-am gandit sa vi-i arat si voua.
Rosa Jacques Cartier
Rosa Buff Beauty , rosier ancien 1939

trandafira

Continuare

trandafira

Inca doi

GElax

Frumoşi,,multe soiuri franceze? Soiurile franceze şi engleze sunt cele mai frumoase.
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

flordel

Parca-i zis ca nu mai postezi la trandafiri, ai uitat de aseara pana azi?

trandafira

Superb buchet!

einsteinitza

Da, foarte frumos, e un trandafir foarte fotogenic!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GElax

Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

geodezia

cred ca nevada aia spalacita o am si eu prin gradina ..  nu prea imi placea si e si urcator da acu e aci e bine  e al meu ce sa ii mai faca ca de scos nu il scot face si ela acolo flori
sa nu dati cu bita da eu taiai rosele ca avusei mincarici in talpa  sa nu ma certati da mugurii au crescut si deja cind dam cu grebla cadeau asa  ca bagai foarfeca in ei si fac curat multe frunze multe rau le adun pentru compost  ;;)

danionut

Quote from: einsteinitza on September 12, 2012, 09:17:46 PM
Fac poze din unghiuri favorabile ;)
. . . . . . .

cum se numesc trandafirii din pozele 6 si 7? SUnt superbi!

anasstasia

Nr. 7 pare a fi Mozart.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

danionut


einsteinitza

Unde e postsrea aia cu o poza cu un th tufa, ce minunat se poate face un th? A pus cineva zilele trecute, am vazut-o si acum nu o mai gasesc....ajutor!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Eu poza asta am vazut-o si nu mi-o mai pot scoate din minte. M-a lasat masca. :o
http://davesgarden.com/community/forums/fp.php?pid=892127


Si apropo de trandafiri si de modul cum au trecut iarna, sunt foarte incantata de Paul's Himalayan Musk. Desi i-au atarnat crengile intr-un copac toata iarna, aum sunt verzi pana la capat si au inmugurit deja.
Mi s-a luat o piatra de pe inima. :)

einsteinitza

O cautam fiindca am vazut-o in fuga si voiam sa ma uit cu atentie, fiindca ma nelamurea ceva. Ala nu e Pascali nici daca il dai cu pensula! Eu il am th normal nu urcator. Floarea e mai mare, mai eleganta, si mult mai ALBA!
Este un trandafir alb, uneori cu nuante de roziu bej, dar nu e roz!
Dupa mine, asta e ceva de genul New Dawn. ;)


Ce ma bucur, am de la cine cere butasi, ca n-am indraznit sa il cumpar.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

de ce n-ai indraznit?  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

Chiar nu m-am gandit ca s-ar putea sa fi fost gresit etichetat inca de la inceput. Cel care a postat poza zice ca trandafirul a devenit al lui atunci cand a cumparat casa, iar vechiul proprietar a pastrat eticheta originala, si asa a aflat ca il cheama Pascali si ca a fost plantat in 1973.
Dar acum ca ai spus de New Dawn, cred ca ai mare dreptate, ar putea fi el. Tare-mi place rezultatul... Cum sta el asa frumusel  'in picioare'. Acum ma oftic ca nu-l am, si nici un spatiu disponibil si adecvat sa incerc a obtine asa ceva nu mai am. Imi mai trebuie idei. :-\

Bine ca mi-ai spus de butasi, la vara trimit. ;)

einsteinitza

Pai, stii tu, liste, taiat numarat, tot l-am eliminat, dar acum, ca e la indemana..... :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Am gasit si o poza cu New Dawn, dar parca arata mai aplatizata tufa, are un alt aer la prima vedere.
http://sanda-halcyondays.blogspot.ro/2012/03/new-dawn-rose-killed-by-witches-broom.html
Cel de pe Dave's Garden imi place tare mult, imi da senzatia unui amestec mortal de forta si gratie totodata.

einsteinitza

Asta are pegging cred, prea e pana jos!
Nu stiu daca primul e sau nu New D , nu e nici o posibilitate sa vezi floarea sau frunzele. Oricum e ceva asemanator.
Aaa, am gasit si floarea, e clar, nu e Pascali. Pascali nu e roz, asta chiar roz e.
Uite floarea
http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/43512/

Si uite culoarea lui ND peHmf

http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.213080
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Fiindca a trebuit sa comand un copacel de la Starkl, am luat si un Bordure Apricot. Stie cineva ceva despre el? Pare a fi Delbard.