TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

cara

da, cel pomisor de la Ionut.

einsteinitza

Ar trebui musuroit jos .
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cara

deci jos l-am musuroit, dar ma gandeam ce-i fac la coroana...

am cautat material de ala special, dar pana la ora asta n-am gasit. (ori nu stiu eu dupa ce sa ma uit....)
merg maine in baumax si mai caut odata...

multzam tare!

ozimandias

Asa ceva am vazut si eu in Hornbach. Cara, daca nu gasesti, de de stire. Ma duc si fac sondarea pietei, sa vad clar ce au si la ce foloseste (pana la urma cred ca ma angajez vanzatoare la Hornbach, m-ar scuti de atatea drumuri  :D)

cara

multzam fain, Ozi!
numa' ca ma gandesc ca-i pacat sa te pun pe drumuri daca totusi este si la Brasov. asa ca intai fac o tura de oras si pe urma plang pe-aici  ;D


ozimandias

Asa, Cara... asa.
(eu gasesc si scuza cu voi, ca sa mai dau o tura pe acolo  :D)

gabi_gabriella

In sfarsit am reusit sa plantez trandafirii comandati de la Rosafruct. Dar pe cei vechi nu am reusit inca sa ii musuroiesc . Sper ca nu e inca o problema asta .Ne omoara ceata , n-am vazut zi fara ceata de 2 saptamani

ionut

materialul special de care se vorbeste pe aici se numeste agril sau folie microporoasa si are diverse intrebuintari,toate legate de cresterea temperaturii in mediul pe care l protejaza cu cca 5 grade

einsteinitza

Faptul ca nu i-ai musuroit inca e chiar bine, a fost vreme prea calda si nu s-a copt lemnul.Trebuie sase caleasca putin, sa se invete cu frigul pentru a nu degera, musuroiul e doar pentru aparare impotriva gerurilor mari, -20.....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


Dan Hibiscus

am gasit asta dar nu cred ca merge si pe un trandafir inalt , parca e prea subtire ...parerea mea, poate pune cineva mana sa confirme. Eu la copaci la tulpina am pus folie isofoam de parchet.
http://www.marcoser.ro/produse/echipamente_sere_si_solarii/folie_microporoasa/reicrop.html

einsteinitza

La copacii copaci, sau la copacii trandafiri?
Oricum asta din link e buna, sa stii ca nu au nevoie decat de o protectie la gerurile puternice, nu sunt ca smochinul sau alte mediteraneene.Eu am si ceva de genul acela pe care o pun in doua si a fost foarte bine,in general singura protectie e pentru geruri spre -20.
Folia de parchet nu e buna, decat cea cu pori deschisi, pentru ca nu permite respiratia.Din acest motiv faci mult rau cu ea, mai bine ii lasi goi.In zilele insorite acolo inauntru planta transpira, se formeaza condens, care noaptea sau in zilele cu ger ingheata, chiar pe ramurile plantei.E ca si cum ii faci dusuri zilnice apoi il tii in ger.Chiar daca seamana la aspect cu folia speciala, cea de parchet e o porcarie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan Hibiscus

ma pui pe ganduri am muncit o zi intreaga sa pun la pomi folia ,e mai mult pentru iepuri da ma gandeam ca face bine si la frig :(

einsteinitza

Mai intreb odats, ai pus folie la pomii fructiferi?
Ca nu e deloc bine daca sunt pomi si nu pomisori de trandafiri ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan Hibiscus

la pomi fructiferi , cei drept nu mai e vb de caldura la noi de vreo luna dar ma sperii :-[ :-[
Dar nu e cine stie ce si nu e stransa gatuit pe copac , e asa mai lejer , mai mult de iepuri decat de frig. si nu e tot copacul doar intre 50-80 cm maxim 100 cm

einsteinitza

Nu cunosc problema iepurilor, nu am avut si nu cunosc metodele de protectie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan Hibiscus

ei eu impotriva bazaitoarelor am dat cu ulei mineral pe copaci inainte de a pune folia , dar totusu trebuie sa pun ceva impotriva iepurilor si poate si a curentilor de aer , momentan nu sunt multe case si dupa terenul meu sunt 3 case ca un zid dar dupa ele cit vezi cu ochii pauza , sunt pe muchie de cutit in care extrema sa cad

costieanuconstantin

 impotriva rozatoarelor poti lega in jurul lor araci mai desi sau plasa de sarma mai groasa. si poate montezi si ceva capcane pt soldani , de acum incolo numa buni de friptura la tava  stropita cu vin rosu  :)

myosotis

Quote from: danero2005 on November 19, 2008, 09:47:08 AM
ei eu impotriva bazaitoarelor am dat cu ulei mineral pe copaci inainte de a pune folia , dar totusu trebuie sa pun ceva impotriva iepurilor si poate si a curentilor de aer , momentan nu sunt multe case si dupa terenul meu sunt 3 case ca un zid dar dupa ele cit vezi cu ochii pauza , sunt pe muchie de cutit in care extrema sa cad

Nu trebuie sa-ti faci griji de faptul ca esti in camp. Gradina mea e in camp (impreuna cu casa  8 ). N-am protejat niciodata pomii/copacii. Nici macar in primul an. Sunt bine, fac fructe. Singurii cu care am avut probleme au fost piersicii. Gandeste-te ca livezile de pomi fructiferi sunt tot in .... camp. Fructiferii (cei traditionali ai nostri) sunt foarte rezistenti la frig.

einsteinitza

Iar piersicii probabil au avut de suferit la inghetul de revenire in totalitsate, nu numai la tulpina. Eu sunt pe mal de apa unde e mai frig cu vreo doua grade fata de rest, am gard de plasa spre apa, au fost si -26 grade, singurul lucru pe care il faci e sa ii sensibilizezi.Lasa-i in pace, si de iepuri de ce, ai avut probleme?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lala

Da,in camp, iepurii sunt o problema >:(rod scoarta copacilor,mai ales la cei tineri.Anul trecut nu am facut nimic la copaci si cei rosi de iepuri s-au uscat  :'( :'( :'(am avut pierderi importante tinand cont ca de vreo 3 ani ma chinui sa fac o perdea de protectie pentru vant si zapada.Ma lupt cu iepurii si oile care sunt lasate libere ;D ;D ;Anul asta am bandajat copacii cu banda de hartie,(care se lipeste cand zugravesti)nu stiu cat de bine am facut,dar deocamdata nu au aparut rosaturi.

ionut

draga colega(de forum) pomii fructiferi nu se protejaza de frigul iernii,numai in primaverile tarzii cand deja au inflorit si se preconizeaza bruma se fac perdele de fum pt a mai salva cate ceva,cei mai expusi fiind caisii si piersicii
cu iepurii este alta problema chiar mai grava ca prima in sensul ca daca rod scoarta pierzi pomul nu doar productia unui an,daca folia ce ai legat o nu i f strinsa pe tulpina nu vei avea probleme,eventual o perforezi din loc in loc,iar la primavara cand o desfaci aplici un tratament,o metoda mai greoaie este aceea cu un gardulet in forma de triunghi inalt cat trunchiul pomului,poate ramane si peste vara(daca numarul pomilor nu i mare)

Dan Hibiscus

chiar la asta ma si gandeam inainte sa ti citesc mesajul, da sunt iepuri , eu am prins unu anu asta in primavara (pui cei drept ca unu mare nu ma bate talpa asa repede) si e riscant .Mosu' de linga mine si a facut cind era mai gol pe acolo gard de beton si cica a gasit sapat de iepuri care au vrut sa treaca pe dedesubt. Dar ce sa zic nu vreau sa ma risc si sa gasesc livada tanara rupta ca si asa am carat apa la ea (neavand fantana) si sa pierd tot.

lala

Uite ca pentru iepuri am mai gasit oarece protectie:la sticlele de plastic le tai fundul si gatul(partile tari)si pe lateral si o pun in jurul copacului,infipta in pamant.Sticla nu sta lipita de copac deci nu il afecteaza cu nimic.Protectia e buna doar pentru iepuri,inaltimea sticlelor ramane cam de 20 cm.O sa fac poze sa va arat ;D ;D ;D

adrianam

Pai nu este prea jos?
Poate ar trebui doua sticle puse cap la cap.