TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Perfect adevarat si real. Prima mea comanda la Coral a fost de tot rasul, dupa cum am spus. Mici, pricajiti, ratari la prindere. Afost singura comanda unde am avut trandafiri care nu s-au prins. Nu mi s-a mai intamplat.Dar era de asteptat , la subtireii aia.
Apoi, anul trecut, am comandat 90 de pitici din acelasi soi. Calitate mult imbunatatita. Pe mine, sincer, eticheta nu ma impresioneaza, ci numarul radacinilor, grosimea tijelor, sa fie cel putin trei, etc. Oricum, probabil din cauza numarului comandat, erau mult mai frumosi. S-au prins toti, desi unii erau produsi aici in Romania sub licenta altii au venit direct din Germania, ca nu mai aveau destui.
In toamna asta, am comandat doi urcatori. O Jasmina si un Amaretto. Jasmina,mmm, sa zicem, poate are sanse. Amaretto insa, bataie de joc, asa trandafir anorexic n-am vazut, si era cu doua tije, , doua fire mai bine zis. Imi pare rau ca n-am facut poza, ca e chiar o bataie de joc.
Deci, au licenta, dar isi cam bat joc de client.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Schnuppe ,esti pasionat rau  daca stii si ce firme au licenta pt anumit trandafir si carora le-a expirat
am si eu o intrebare,cum poate expira un patent?
cel putin la noi daca iti inregistrezi o inventie sau un patent  din cate stiu eu esti protejat vreo 25 de ani(daca nu-l vinzi),la trandafiri dureaza mai putin?
intrebarile mele pot parea puerile,dar m-ai facut curioasa
recunosc ca eu admir trandafirii si ii folosesc dupa nevoia de culoare din locul respectiv(citesc nevoile si posibilitatile lor,dar nu le studiez tot arborele genealogic,n-am nici timpul necesar si nici rabdarea)

Schnuppe

In State dureaza pina la 13-15 ani , au perioada limitata . In  UE nu mai stiu exact , am pus niste linkuri parca pe amicii rozelor , avea cam aceeasi durata , poate putin mai mult . Durata e specificata pe actul oficial de inregistrare , " de la-pina la " . 
Mai mult , daca cineva inregistreaza patentul pentru un soi intr-o tara membra UE este protejat in fiecara tara membra UE fara a fi nevoie de inregistrarea oficiala in fiecara tara . Este valabil pentru orice planta , nu numai pentru trandafiri . Daca se folosesc in cadrul unui proces de hibridare atunci e la liber , patentul acopera doar comercializarea .
Practic exista tot felul de firme care vind fara sa plateasca . Dar pot fi dati in judecata si pot plati daune . Nu ar avea nicio sansa .

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Uite ca acu ca ai zis de americani mi-am adus aminte ca ei sunt mai indulgenti si au vreo 15 ani si dupa aia trebuie cere prelungire
inventiile insa dinainte de 1980 au alt statut parca(vb de inventii si pantente industriale;la plante recunosc ca habar n-aveam )

mihail

Cu Yurta mea culpa...m-am luminat intre timp,drept dovada ca am scos si mai scot tot ce provine de la ei.
Despre cealalta problema,fii si tu intelegator,veneam dupa un voiaj la Oradea si Unirea,de unde cumparasem aproape o mie de trandafiri.
Presiunea asupra mea era uriasa.
O "masa" de oameni,unii dusmani,ma intrebau daca acum (in noiembrie-decembrie) se planteaza,daca nu trebuia in primavara.Daca se vor "prinde".
Ce vroiai ca sa fac ?

Am fost,asa cum am scris la amindoi in "pravalie".Ambele firme sint serioase,dar diferite din punct de vedere a realizarii productiei,a depozitarii.Sint diferente.
Am gasit in pachet si trandafiri de "doi lei" de la Unirea,ce puteam ca sa mai fac,sau purtat extraordinar cu mine ?
In schimb cei de la Coral fara reclamatii.
Cred ca Coralul a crescut in ultimul an,s-au preocupat de asta,incearca ca sa tina stacheta sus.Poate faptul ca vind Kordes obliga...nu stiu.
Intr-adevar ,trandafiri de la Coral,par ceva mai "subtirei"...dar nu cnteaza.
Nu mi-a murit nici un Diamant sau Apache (Coral),mai mult,acum,in acest moment, sint cu mult inaintea celor de la Unirea.
In schimb am citiva Judit (Unirea) ( 5-8) pierduti din aproximativ 200 plantati.

PS. Pe forumul "mama" asimilat cumva si cu producatorul de multi colegi,nu puteam ca sa ma exprim direct,fara echivoc.

einsteinitza

Judith e un trandafir mai sensibil la ger. Dar de unde stii ca i-ai pierdut?N-au musuroi?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Stiu,n-am uitat...anul trecut m-ai avertizat asupra acestui aspect.
I-am plantat corect,cu nodul de altoire la 5-7 cm sub nivelul solului.Pamintul in gropa de plantare era adus din alta parte,negru si de buna calitate.Si musuroaiele le-am facut inalte cu acelasi pamint.
Singura "procedura" cu care nu a fost de acord nici dl.Eugen si nici dl.Salajean (Coral) a fost mocirlirea.Ei ar fi dorit pamint fin/bun turnat peste radacini,bine compactat si apoi o caldare de apa.
Este adevarat ca inca nu am desfacut musuroaiele,dar fata de ceilalti nu se vede nicio miscare.Noroc ca dl.Eugen mi-a dat citiva in plus,pe care i-am plantat acasa.O sa-i inlocuiesc cu acestia.
Deocamdata ma abtin ca sa desfac musuroaiele pina la inceputul saptaminii viitoare.
Este bine asa,sau inca este devreme ?

einsteinitza

Nici vorba, musuroiul incepe sa se desfaca in mai, daca vezi miscare.Daca cumva e compactat deasupra si are crusta, marunteste putin. Eu, in primul an de trandafiri, am umblat prea devreme la musuroi si am pierdut doi, care aveau muguri jos dar mergeau cam incet. Am acoperit repede, dar mugurii s-au uscat, am descoperit ulterior. De atunci, ma tin de program, desfacut la inceput de mai, treptat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Rux, scuze, discutia a fost pe doua planuri si am pierdut firul deschis de tine.
Problema la trandafiri este ca, atunci cand sunt taiati primavara, terenul ramane cam dezgolit o perioada. Gandeste-te ca scurtezi bine ramurile si ele nici nu au frunze. Daca vrei pe vesnicie ;D, adica fara ingrijire si sa acopere in permanenta un ienupr orizontal sau asa ceva, poate din cel cu varfuri galbui, ca sa fie mai vesel, sau nu, in functeie de ce ai in jur. Ala creste repede, acopera zone intinse dupa ce e acomodat, si e vesnic :D Nu apare nimic sub el si nu trebuie ingrijit.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Corina  postez citeva fotografii facute astazi a trandafirilor plantati in noiembrie decembrie 09.
Mai intii acoperitori Apache:

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Acum un set de fotografii cu Judit.Te rog ca sa-mi spui,daca dupa opinia ta,pot ca saptamina viitoare sa tai trandafirii sau sa mai astept pina la 01.05.
Iti multumesc

mihail

Inca un set de fotografii,in prima fotografie de mai jos,trandafirul are citiva muguri...cam de un cm (Judit )

mihail

Si ultima...gata,nu te mai chinui:
UPDATE: am "scos" celelalte forografii,n-avea rost ca sa incarc forumul cu fotografii inutile.
(Judit)

einsteinitza

Cei care au peste zece cm ramuri noi se pot desface trapatat si apoi taia.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Uff...stiam de regula asta,n-am uitat-o.
N-au...de unde ?
Deci astept,ma duc sa pun de cafea.
Multumesc frumos.

gentiana

 :o :o :o
daca le pui cafea le cresc mai repede crengile?
sunt eu alergica la cafea da ma duc si eu sa fac ,daca asa merge >:(

Mihai

Important este sa nu pui ........oarece pastile ;)

gentiana

am citit pe un forum  o chestie ciudata,pt ca membrele forumul folosisera antico la trandafiri,se "inmultea" populatia forumului cu o noua generatie
se facea recensamantul si descoperisera vreo 10-15 membre ca se "divideau"
uite  si asta e ceva

einsteinitza

Hai mai Genti, las-o , ca daca citim toate tampeniile, ne zapacim. Asta-i forum cu nivel, nu salata de urzici ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

de urzici?
nee ca alea pisca si-s sanatoase
mai bine zis "bambilici"
azi insa am o groaza de intrebari  si nu primesc raspunsuri

einsteinitza

Ce intrebari? Iti raspund daca pot.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

nu-s de trandafiri
ci cum ajung sa deosebesc eu sexul la Ginko

einsteinitza

 :D :D :D :D :D :D
Il caut sub fustita ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro