TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

Ionela

Iata aici cateva explicatii si o reteta pentru alungat fainarea (cu ulei, otet, praf de copt, sapun....)

http://www.rosemagazine.com/articles02/pages/mildew.asp

Sinteza: 3 ore de condens pe suprafata frunzelor sunt suficiente pentru germinarea sporilor ciuperci; plantele deshidratate (insificient udate la radacina), plasate in locuri umbrite, locuri cu proasta circulatie a aerului si cu deficit de calciu dezvolta frunze mai sensibile la fainare (tesuturile frunzei sunt mai subtiri si usor de strapuns). 
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Schnuppe

Mda , cind o sa ai trandafiri o sa vezi ce abureli sint astea . Odata ce a aparut scapi greu de ea . 

gentiana

Stii ce mi se pare mie ciudat?
A fost vreme destul de uscata,de unde fainare?
La mine la un singur trandafir au aparut la boboc paduchei de aia verzi(i-am sters si acu pandesc daca mai apar
Schnuppe cu ce pot stropi fara sa le fac rau pisicilor?
Unele urmeaza sa aiba pui(1) si una alapteaza

Schnuppe

Fainarea apare in caz de vreme USCATA   . Este o ciuperca dar , paradoxal , ii place uscaciunea . Dupa ce a aparut la mine , degeaba o mai atac cu substante si cu apa , sta ca nesimtita pe frunze si nu se da dusa !

Nu poti stropi cu nimic . Cam toate sint toxice . Eu nici nu prea le cunosc ca nu ma omor cu produsele , Mospilanul pentru purici si Dithane pentru fungice , acum o sa incerc altceva . Vad ca pisicile mele n-au nimic . 

gentiana

am unele mici de vreo 8 luni
si astea cu pui mici sau urmand sa fete,mi-e frica
mai patesc aia ceva si numai de pisici cu handicap n-am chef

Ionela

Adevarul e ca mi se pare cam fantezista reteta cu ulei, praf de copt etc... Din toate plagile posibile, cel mai greu scapi de ciuperci. Sunt niste fiinte extraordinare cu un potential biologic nemaivazut. Si produc spori la scara astronomica.  :o

Nu-i place uscaciunea, doar rezista foarte bine in stadiu de spori si profita de slabirea trandafirului cauzata de uscaciune (deshidratarea si pierderea turgescentei tesuturilor plantei sunt conditia optima pentru instalarea infectiei). Sporii au nevoie de apa pentru a germina. Cateva ore sunt suficiente - practic in cursul noptilor reci care urmeaza zilelor toride se petrec fenomene de condens, necesare si suficiente.
In ultimii ani am remarcat diferente foarte mari de temperatura de la zi la noapte - ziua peste 35, noaptea 15 grade.  

Daca e sa fac o comparatie fortata, cam asa se petrec si infectiile cu Candida la om. Pe fondul debilitarii organismului din multiple cauze (avitaminoze, tratamente prelungite cu antibiotice etc) se instaleaza si "infloreste". Odata ce te pricopsesti cu ea este imposibil sa scapi. Doar sa o controlezi este posibil.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Schnuppe

Apropo de butasi , astazi m-am trezit cu un lastar de la un englezesc rupt de caini , au sarit garduletul si s-au zbenguit pe acolo . In mod normal l-as fi aruncat dar am zis sa-l pun la inradacinat , oricum vroiam un pui .





Cam asa am procedat si anul trecut si deja intr-o luna - doua lastareste puternic .

Ionela

N-ai pedepsit cateii?? Mi-e mila de trandafiras! :'(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Schnuppe

Nu , ce naiba sa le mai spun , oricum noaptea au " pacatuit " :) . Degeaba le fac scandal . Bine ca nu mi l-au rupt de tot , e doar un lastar , mai are inca 5-6 lastari care sint ok la locul lor . Numai bine ca nu mai tai lastari aiurea in iunie , si asa e un trandafir plantat in aprilie .

Am postat ca sa se vada metoda , in pamint mai intra 5-6 cm ( cam 2-3 ochi ) .

Ionela

Da, si atmosfera controlata se vede ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

sicamin

Ce bine ca ai putut recupera macar un lastar,dar la mine am adunat vreo 10 de prin gradina ,dar toti erau deja ofiliti si rupti de furtuna.Erau din cei fragezi,nimic lemnos.Au mai ramas si pe tufe cativa lastari. ;D

Codruta

Schnuppe, le dau cate un pupic cateilor tai :-* ;D Datorita lor vad si eu cum trebuie sa procedez cu lastarii ;)

gentiana

mie mi-au rupt pisicile cu zbenguielile lor un lastar(de nefolosit) de la un trandafir tea grena inchis(black madonna cred)
ce dunmezeu sa le fac?
Eu am pus sub sticla in gradina butasi de  ceva ce pare "Fairy"
Cand i-am scurtat in primavara erau inca verzi si am zis ca e pacat sa-i arunc si acu au frunzulite

Ionela

Tot raul spre bine ;) Daca vi se prind butasii, trebuie sa admiteti ca animalele din dotare va ajutau doar la capitolul ... inmultirea trandafirilor :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

da.........gradinari vajnici am facut din animalute
Sa spun ca una din catalpele mele (care are cam 1,8m) dupa furtuna de ieri a ajuns la pamant
nici nu stiu cum sa o intrept fara s-o rup
irisi sunt toti culcati la pamant si facuti varza(si in mare parte n-am apucat sa-i pozez)

Schnuppe

Mda , am crezut ca o string de git pe catelusa cind am vazut ca mi-a rupt un englezesc , si era abia plantat primavara asta , imi fac planuri de 1 an si ceva . Am pus garduri , am inchis zona dar tot se strecoara , parca e amiba .

Gentiana , si daca are 3 frunze la Black Madonna tot merge , nu mai aruncati aiurea lastarii ca e pacat , puteti obtine un trandafir din el . Eu am butasit un TH anul trecut si i l-am trimis lui Es , spune ca e foarte bine dezvoltat .

The Fairy se inmulteste foarte usor , ala e ca pirul  :D .

Hai , cine mai are englezesti ?  Va pun butasi de la ai mei la schimb cu alte soiuri pe care nu le am .   

penelopa

Schnuppe, cat timp tii lastarii, asa, sub pet in ghiveci?  Si cand transplantezi butasii astfel prinsi, in gradina?

vernil

In principiu, ar trebui sa-i tina sub pet pana la primavara viitoare, ca sa isi formeze radacinile.

Schnuppe

Cum sa-l tin sub panarama aia de pet 1 an ?  E un sfat total aiurea .

Am mai spus , in 1-2 luni din ochii de sub cele 2 frunze vor aparea 2 noi lastari , lastarasul amarit din fotografie se va transforma intr-un lastar din ce in ce mai gros , anul urmator va fi ramura .

Dupa ce trec cele 2 luni , cam prin august-septembrie ( presupunind ca veti taia lastari pentru butasi prin iunie ) se scoate bidonul . Eu il scot si mai devreme , cam dupa 1 luna si ceva .

In continuare fie il plantati in gradina daca il vedeti ca e mai viguros si creste bine si repede , fie il transplantati intr-un vas mai marisor si il tineti intr-o sera pina primavara urmatoare cind va fi plantat definitiv in gradina . La carte e recomandat sa-l plantezi definitiv anul urmator dar daca zona este mai calduroasa , cum e la mine , cu temperaturi maricele toamna atunci merge plantat in acelasi an , are timp sa se dezvolte pina la intrarea in iarna .  

Nu toate soiurile si clasele cresc la fel , unii vor da frunzulite si lastari noi foarte greu , altii cresc incredibil de repede . Eu am butasit in iunie o floribunda Kordes , Cubana , si in august am plantat-o , la sfirsitul toamnei arata mai bine ca planta mama . Anul acesta se dezvolta exceptional .

Ce imi place mie la butasiti fata de altoiti este ca am scapat de drajonii nedoriti si , in cazul floribundelor si celor de parc , aparitia de lastari vigurosi chiar din pamint , practic trandafirul se " ingoasa " de la baza prin viitoare ramuri de grosimi egale , ceea ce imi convine daca vreau o tufa deasa . Ruperea accidentala a unei ramuri nu prea il intereseaza intrucit da rapid altele noi de la baza .  

Nu exista o regula , trebuie incercat si vazut la fiecare soi cum se comporta . Dar timpii sint cam cei descrisi mai sus .

einsteinitza

Am ajuns la Slanic.Nimic inflorit, dar toti sunt plini de boboci. >:( Maine cred ca se va deschide un Rugosa, primul. Vedem, si anul trecut a fost primul
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Si Munstead ? Are boboci ?

gentiana

La mine numai minirozele se pare ca vor inflori deocamdata
In Bucuresti deja au inflorit trandafirii,am vazut cateva locatii ,o ferie

einsteinitza

Da, are trei. :D Mici.
Da, in Pipera azi am prins o coloana, groaznica,dar nu am regretat, erau cativa trandafiri de-mi venea sa fac poze.
Ce-s minirozele astea ale tale?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Trandafiri de cam 30 cm inaltime(de aia la ghiveci)
Nu stiu ce soiuri sunt,fac poze cand infloresc

sicamin

La mine incep deja sa se scuture cei galbeni urcatori.