TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

Pufa

Da, ca sa lastareasca.
Pe cei batrani, anul trecut trecut i-am taiat drastic ca sa-i intineresc. Le-am lasat cam 3-4 cm. Pe lastarii aparuti anul trecut, i-am scurtat pana la 7 cm pentru lastarire puternica.
Hai ca am facut si poze ;D




Adriana, sunt teahibrizi, buchetari si inca un fel care nu stiu cum se numeste. Anul acesta am pus si urcatori.

einsteinitza

Teahibrizii sunt in regula asa, restul sufera. Adica nu obtii de la ei maximul de potential. Poti avea tufe de 2x2m cu sute de flori.  Etajul la 7cm de sol e mult prea jos, se interesecteaza ramurile si se ating, e prea inghesuit. Taierile de intinerire trebuie sa le faci treptat, nu odata la rasul solului. Cate o ramura doua in fiecare primavara, folosind lastarii de inlocuire din vara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

La TH daca faci taierile de intinerire treptat(lasi la taiere lungimi diferite )obtii flori pe mai multe nivele,ceea ce face tufa mult mai placuta.

Pufa


einsteinitza

Asa, e, insa ziceam ca nu e chiar asa o diferneta. Insa la tufele cu multe flori, sau buchetari, e pacat sa nu ai macar trei etaje. Tufa batrana e la potential maxim doar cand e acoperita de sute de flori. Cred ca buchetarii tai, Pufa, ar fi un spectacol de intors capul daca ai avea putin grija sa diferentiezi taierile in functie de tufa.
Cam asa
http://www.justourpictures.com/roses/crepusclebush.html
http://www.blingcheese.com/image/code/5/red+rose+bush.htm
http://www.alookthroughlens.com/weblog/archives/2008/03/door_and_rosebush.php
http://i731.photobucket.com/albums/ww319/Kelley_Pics09/RoseBush002.jpg

Asa ceva se construieste in ani.
Pufa, la mine pe blog vezi un exemplu de etaje, la un trandafir mai mic. Bonica. Acolo intelegi cred despre ce vorbesc. Si bineinteles, filmul lui Zimmerman cu taierile la trandafirii care construiesc etaje.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Si eu am boboci la majoritatea trandafirilor! ;D

einsteinitza

Tu iar ma faci sa mor langa doua frunze? +ham =)) =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM

Si eu am ... flori  =)) :

Pufa

Sa o luam pe rand ;D
Trandafirul din primul link este frumos. Imi place culoarea, dar detest ingramadeala. Florile sunt unele peste altele, trandafirul respectiv este ca un zid. Oricat te-ai chinui sa vezi ceva dincolo de el, este imposibil. Mi-as face asa ceva doar ca sa nu  sa vad curtea vecinului.
In al doilea link, mi se pare destul de ok tufa respectiva. Mi se pare ca formatul este foarte bun pentru a masca unghiul unei case. As fi pus mai repede un catarator, dar in fine.
In al treilea link, este cu totul alta poveste. Acest trandafir chiar mi se pare superb. Asa numitele "etaje" chiar il pun in valoare.
Nu mi-as forma niciodata trandafirii ca in ultimul link. Eu zic ca este potrivit mai mult pentru persoanele carora nu le place gradinaritul. <<Mda, nu vreau sa ma ocup prea mult de gradina, asa ca trantesc un "monstru" colorat, in mijloc, mai pun si niste gazon si am terminat cu amenajarea gradinii.>>
P.S. sper sa nu sa interpreteze gresit postarea mea. Suna cam dur, dar eu sunt directa ;D
Hai ca intru pe blogul tau sa vedem despre ce este vorba ;D


Pufa

Boborom, il ai in balcon, nu? ;D
E foarte frumos +apl

einsteinitza

Exemplele respective sunt pentru a vedea cate flori face o tufa mai batrana. Fiecare foloseste unui scop. Vorbeam strict de faptul ca un trandafiri de tip floribunda, sau de parc, nu trebuie taiat in fiecare an scurt, la ras, la fel sunt si englezestii. Formezi in trei ani o structura de sustinere, deschisa, ca un corset-exagerez--si apoi tufa devine cu milioane de flori .Nu te uita la tufa ce face ci doar cat de masive sunt in fiecare poza.De asta am pus linkurile, nu pentru forma lor, a tufelor, ci pentru efectul pe care il obtii, numarul masiv de flori. Nu am fost atenta la forma ,ci la masivitate.
Asa ceva nu obtii taiand la 7 cm.
Ideea e sa obii o tufa mare, imbracata de sus pana jos. Bonica, desi nu e un trandafir foarte mare, face efectul asta, s-a dezvoltat foarte bine.


Bobo, esti de groaza! +hypno +hypno +hypno Splendid!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Oamenii sunt diferiti deci si gusturile!
Cand te gandesti ca eu m-am indragostit de Crepuscule tocmai datorita unor poze ca cea postata! ;D

einsteinitza

Asa este, ai perfecta dreptate. Insa Pufa e tanara si inca invata, deci poate ca anii viitori ne va arata o cascada de flori pe una din tufele vechi, daca invata cum sa ii taie sa le dea ceea ce le trebuie.
Nici eu la inceput nu aveam habar  ca trandafirii se taie dupa clasa din care fac parte, nu toti la gramada.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Quote from: flordel on April 20, 2012, 11:23:20 AM
Si eu am boboci la majoritatea trandafirilor! ;D


Nu cred!

Mihai

Bobo,despre tine chiar pot spune ca ai degetele"verzi" +apl

einsteinitza

Dupa cum va spuneam, taiati in etaje, nu scurtati prea mult la cei de parc, pastrati etaje anuale, nu-i reduceti ca pe TH.
Ca mine, cu Westerland! Nu radeti, e cu port pitic =)) =)) =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Nu e de ras,sa stii..........
La mine cam 80% din trandafiri sunt taiati asa.Poate de acum incolo nu vom avea iernile atat de ciudate.

claude

Cand vad la cineva la ora asta trandafiri cu boboci si ma gandesc ca la mine unii nici n-au deschis frunzulite, zau ca imi vine sa mor  +ham   Cred ca la ai mei mai dureaza vreo 100 de ani pana la flori  :D 
Eu pe Alinka l-am taiat la rasul solului, iar Princess Alexandra of Kent cam la 1 cm sub pamant  =))  Chiar eram curioasa ce va fi cu el, speram ca nu e mort de tot, e pe radacina proprie, deci ma gandeam ca are mai multe sanse decat unul altoit. Iar pentru ca azi n-am mai avut rabdare, am racait usor pamantul si am gasit un mic mugurel  +dns

Problema e la cei 2 butasi de Munstead Wood, inradacinati anul trecut...au deja frunzulite dat tulpina e crapata si maro inchis pe alocuri, oare rezista sau asta e ultima zvacnire?  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

La mine asa arata cei pe care a apucat tata sa-i taie.... =))
Cel mai bine au trecut iarna Austin-ii, Sophy's Rose, Golden Celebration si inca cativa miniatur care au boboci.
De fapt sunt cei care au iesit din iarna cu toate frunzele pe ei.

claude

De mai zice careva ca are boboci la trandafiri imi smulg parul din cap de invidie  ;D   =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

dancoman

Am boboci la trandafiri!!..ia sa citesc eu de de vorbeati!!??? =)) =))

trandafira

Quote from: einsteinitza on April 20, 2012, 12:05:33 PM
Tu iar ma faci sa mor langa doua frunze? +ham =)) =))

Iar eu langa trei muguri!

dancoman

Quote from: flordel on April 20, 2012, 02:23:02 PM
Oamenii sunt diferiti deci si gusturile!
Cand te gandesti ca eu m-am indragostit de Crepuscule tocmai datorita unor poze ca cea postata! ;D
Am auzit ca sunt...dulci(la gust...,,oamenii,,!!) ;D +ham...cat despre ,,crepuscul,,...sa fie la altii!! :P =))

einsteinitza

Mai, eu v-am facut poza azi, sa nu mai plangeti de cat ati taiat, unde muguri, ca de abia ies mugurii de ramura...Da, am si eu muguri, din colet! Pai pana sa vad flori la astia de la Spa, intineritii ;D, ma apuca anul viitor!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

ES ,intrebai daca am boboci la trandafiri?  :-bd Da am ,desi mai am doar vreo 10 ,majoritatea au boboci.Am unul facut pom pentru ca ii crescuse doar un lastar inalt si atunci l-am tuns ca pom. Vad ca a rezistat pana acum (are3 ani) e roz pal cu alb.