Ferma lui Vio

Started by lovetulip, May 13, 2008, 06:58:33 PM

Previous topic - Next topic

myosotis

Vio, cred ca ai facut o alegere buna, schimband sera cu stancaria.
Ieri a trebuit sa trag jos tonele de zapada de pe acoperisul (de policarbonat) al verandei-sera care "la coama" are 3m. Am fost asa de suparata, ca nici nu m-a dus mintea sa fac poze, ca sa stie si altii ce-i asteapta. Vecinul, a trebuit sa traga jos zapada de pe solar, care are vreo 40m lungime si vreo 8 latime.... dar avea si ajutoare... nu ca mine.
Iarna trecuta nu am avut aceasta problema.

gentiana

la inclinatie de 45grade?
ca producatoru spune ca ii pune pe o fata si nu-s ce ca sa alunece zapada
(in principiu acoperisurile la 45 de grade sunt facute sa alunece  chiar si de pe tigla)
trebuie sa-mi calculez acoperisul cu panta mai mare!
e cumva in 2 ape?

lovetulip

Quote from: myosotis on January 21, 2010, 10:24:36 AM
Vio, cred ca ai facut o alegere buna, schimband sera cu stancaria.
Ieri a trebuit sa trag jos tonele de zapada de pe acoperisul (de policarbonat) al verandei-sera care "la coama" are 3m. Am fost asa de suparata, ca nici nu m-a dus mintea sa fac poze, ca sa stie si altii ce-i asteapta. Vecinul, a trebuit sa traga jos zapada de pe solar, care are vreo 40m lungime si vreo 8 latime.... dar avea si ajutoare... nu ca mine.
Iarna trecuta nu am avut aceasta problema.

Mie mi-a luat 6 ore sa curat zapada de pe stupi si sa desfund urdinisele. Daramite sa mai fi avut si sera..,

stefana

La cati stupi ai, 6 ore mi se pare ca ai fost pe post de Speedy Gonzales :D

lovetulip

Quote from: stefana on January 21, 2010, 06:06:45 PM
La cati stupi ai, 6 ore mi se pare ca ai fost pe post de Speedy Gonzales :D

;)

lovetulip

Quote from: gabriela jalba on January 21, 2010, 08:14:50 AM
nu-ti recomand pietrele ale verzi,pentru ca se desfac ( cliveaza). Eu am avut citeva si le-am lasat afara. S-au facut mici bucatele.

Or fi de unica folosinta. :D

lovetulip

Quote from: D.ANA on January 20, 2010, 07:42:57 PM
Vio da ce schimbator esti ,te-au speriat fetele un pic si gata ti-ai schimbat orientarea,stancarie zici?platesti bine sa te consiliez?

Cum sa fac plata? Plante la schimb,lectie de apicultura,miere de albine,vin,rachiu...Tu alegi.

lovetulip

Quote from: myosotis on January 21, 2010, 10:24:36 AM
Vio, cred ca ai facut o alegere buna, schimband sera cu stancaria.
Ieri a trebuit sa trag jos tonele de zapada de pe acoperisul (de policarbonat) al verandei-sera care "la coama" are 3m. Am fost asa de suparata, ca nici nu m-a dus mintea sa fac poze, ca sa stie si altii ce-i asteapta. Vecinul, a trebuit sa traga jos zapada de pe solar, care are vreo 40m lungime si vreo 8 latime.... dar avea si ajutoare... nu ca mine.
Iarna trecuta nu am avut aceasta problema.

Totusi am sa fac un acoperis si 4 pereti necesare pentru un pat unde sa dorm vara in miros de miere si polen proaspat. Sa uit de afurisita asta de iarna.

D.ANA

Cum eu sunt anti alcool ,cade din schema,mierea e buna dar ca orice lucru bun ori e imoral ori ilegal ori ingrasa ,pot sa ma lipsesc de ea,apicultura nu fac ca mi-i frica de albine,asa ca a mai ramas plata in flori.Tu cara pietrele, pamantul si aduna plantele pt stancarie ,pot veni eu cu ele ,si intr-un w-kend venim si te facem fericitul posesor a unei stacarii,eu i-mi fac temele pana atunci.Cred ca stiu si inde ar fi locul ei. :-*

GetaV

Si eu m-am luptat cu zapada ,dar nu am ajuns decat la jumatate de acoperis

lovetulip

Quote from: GetaV on January 21, 2010, 09:53:50 PM
Si eu m-am luptat cu zapada ,dar nu am ajuns decat la jumatate de acoperis

Doar jumate? S-a rupt scara? :D :D :D

GetaV




stefana

Mie imi este muuult mai teama de vara caniculara  :-\ . Acum inghesui plantele prin casa, dar vara la 30 de grade in interior, nu am ce le face si rabda.
Cel mai mult iubesc primavara ::)

penelopa

Tu n-ai văzut, Vio, cum am urlat io mai peste tot că nu mai suport iarna de nicio culoare  ;D
M-am săturat de ea înainte de a veni peste noi.  ;D

vernil

Daca e sa aleg intre iarna si vara, de departe aleg iarna. Vara simt ca ma descompun. Visez sa am o casa de vara la munte. Insa acest vis devine cosmar, la atat de multe trebuie sa renunt ... Acum, in Bucuresti, e superb, frig si soare    :D ;D

Nicol Caloian

Aici sunt in contradictie cu Vernil. Nu-mi place cand e frig, nu-mi place iarna cu zapada si lunecus. Prefer soarele! Si da, Vio, si eu m-am saturat de iarna!




Codruta

Eu votez cu vara. Daca ar fi dupa mine calendarul ar arata asa:
1 luna iarna
2 luni primavara
8 luni vara
1 luna toamna
cu specificatia ca vara sa semene putin mai mult cu cea din Romania ;D :D :D Ideal ar fi ziua soare, 25 grade sau 30 cand bate vantul ;) si noaptea intre orele 2 - 4 ploaie ;D

mamaruta

http://www.desenatori.ro/desen-1285659.htm
(cu o mica retinere: sa fie la munte zapada cat casa....ca io n-am fost inca la ski).

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Gabi, eu nu pot sa vad ce-ai scris... oare n-ai salvat? sau cum?