Ferma lui Vio

Started by lovetulip, May 13, 2008, 06:58:33 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Harnice lalele ai Vio. La mine de-abia ies timid la suprafata.

georgette

Quote from: vio on March 21, 2010, 07:18:54 AM
Quote from: georgette on March 20, 2010, 08:06:53 PM
Quote from: vio on March 12, 2010, 07:19:33 PM
Ies timide,printre frunze
Ruginite de zapada,
Lampadarele de miere,
De potbal,galben ,de ceara!


??? ??? ???  cine sunt lampadarele de miere?  potbalul de ceara?
POdbalul are floarea galbena ca mierea sau ca ceara..e o planta medicinala ,modesta la aratare (seamna cu papadia) dar foarte "priceputa" la vindecari ale  afectiunilor  cailor pulmonare...apare acum,imediat ce se ridica zapada( pe la mine prin zona cam de vreo doua -trei zile) si da culoare si optimism oricarui petec de pamant , indiferent cat ar fi de sarac in vegetatie..banuiesc ca iubeste solul  cu calciu ,nu m am documentat..dar imi place ca apare in fiecare dimineata in drumul meu si-mi inveseleste ziua cu  banutii ei aurii !

Podbalul este prima sursa de polen pentru albine pe langa corn,alun,ghiocei, viorele etc. Nu este pretentios la sol dar fara soare,florile nu se deschid.De ce nu plantezi crini sau gladiole ca sa apara in fiecare dimineata in drumul tau? ;)
:o..Vio pai nu-l plantez eu! El rasare singur in terenuri nelucrate..eu il vad dimineata cand fac turul fabricii..la ducere sint inchise florile iar la intoarcere stralucesc in soare!

lala

Vio, vad ca ai ajutoare :o...inseamna ca Doina iar te-a "sarit" cu plivitul ;) ;) ;) ;) ;)

lovetulip

Quote from: georgette on March 21, 2010, 02:25:07 PM
Quote from: vio on March 21, 2010, 07:18:54 AM
Quote from: georgette on March 20, 2010, 08:06:53 PM
Quote from: vio on March 12, 2010, 07:19:33 PM
Ies timide,printre frunze
Ruginite de zapada,
Lampadarele de miere,
De potbal,galben ,de ceara!


??? ??? ???  cine sunt lampadarele de miere?  potbalul de ceara?
POdbalul are floarea galbena ca mierea sau ca ceara..e o planta medicinala ,modesta la aratare (seamna cu papadia) dar foarte "priceputa" la vindecari ale  afectiunilor  cailor pulmonare...apare acum,imediat ce se ridica zapada( pe la mine prin zona cam de vreo doua -trei zile) si da culoare si optimism oricarui petec de pamant , indiferent cat ar fi de sarac in vegetatie..banuiesc ca iubeste solul  cu calciu ,nu m am documentat..dar imi place ca apare in fiecare dimineata in drumul meu si-mi inveseleste ziua cu  banutii ei aurii !

Podbalul este prima sursa de polen pentru albine pe langa corn,alun,ghiocei, viorele etc. Nu este pretentios la sol dar fara soare,florile nu se deschid.De ce nu plantezi crini sau gladiole ca sa apara in fiecare dimineata in drumul tau? ;)
:o..Vio pai nu-l plantez eu! El rasare singur in terenuri nelucrate..eu il vad dimineata cand fac turul fabricii..la ducere sint inchise florile iar la intoarcere stralucesc in soare!

Pai...unde am zis ca-l plantezi tu?  :D :D :D

lovetulip

Quote from: lala on March 21, 2010, 03:33:24 PM
Vio, vad ca ai ajutoare :o...inseamna ca Doina iar te-a "sarit" cu plivitul ;) ;) ;) ;) ;)

M-a ''sarit'' cu plivitul de vreo 32 de ani. Adica cam de cand o stiu. :D :D :D

lovetulip

Quote from: Codruta on March 21, 2010, 09:48:04 AM
Harnice lalele ai Vio. La mine de-abia ies timid la suprafata.
Harnice dar si-ar dori o primavara olandeza. La voi perioada de inflorire e mai lunga. Asa e cand ne rugam la Cel de Sus sa vina cat mai devreme primavara. Deh...Tara laleleor.

lovetulip

Quote from: einsteinitza on March 21, 2010, 07:27:38 AM
Vio, acum esti ca un soare. Iti vad zambetul larg de aici! Asta-i cea mai frumoasa perioada in gradina.

Si e cel mai mult de lucru. Prefer sa muncesc decat sa duc dorul primaverii si grija iernarii in bune conditii a familiilor de albine.

D.ANA


lovetulip

Quote from: D.ANA on March 21, 2010, 10:01:59 PM
Nasu,ti-ai trimis albinele la produs?  ;D  http://daniiis.sunphoto.ro/gradina/12342927

;)Albinele circula pe o raza de 3...5 km. Cu siguranta nu-s ale mele. Asta e poza? Ti-am zis sa nu-ti cumperi ''jafuri'' de aparat foto sub 5 milioane. Sau ai facut cu telefonul?

D.ANA

cu telefonul nasule ca mos craciun a fost sarac iar iepurasul...nu a venit din Spania  ;)

georgette

Quote from: vio on March 21, 2010, 07:21:08 AM
Quote from: costieanuconstantin on March 19, 2010, 10:44:54 PM
harnic esti, ai arendat si gradina vecinului , ai umblat la crama , te prgatesti de pe acum de musafiri !!!

:D :D :D  La crama nu umblu de 7 ani. Ghici ce fac cu vinul daca familia mea nu gusta si nici nu vand?
Il dai la musafiri,vecini, "plivitori" si alte "bresle" conlocuitoare  :D

lovetulip

Quote from: D.ANA on March 22, 2010, 09:09:00 PM
cu telefonul nasule ca mos craciun a fost sarac iar iepurasul...nu a venit din Spania  ;)

Iepurasul,parca era in Italia... >:( >:( >:(

lovetulip

Quote from: georgette on March 22, 2010, 09:21:36 PM
Quote from: vio on March 21, 2010, 07:21:08 AM
Quote from: costieanuconstantin on March 19, 2010, 10:44:54 PM
harnic esti, ai arendat si gradina vecinului , ai umblat la crama , te prgatesti de pe acum de musafiri !!!

:D :D :D  La crama nu umblu de 7 ani. Ghici ce fac cu vinul daca familia mea nu gusta si nici nu vand?
Il dai la musafiri,vecini, "plivitori" si alte "bresle" conlocuitoare  :D

Mai adauga praznicuri,hramuri,pomeni etc. ;) ;) ;)

D.ANA



vernil

Quote from: D.ANA on March 21, 2010, 10:01:59 PM
Nasu,ti-ai trimis albinele la produs?  ;D  http://daniiis.sunphoto.ro/gradina/12342927

D.Ana, am admirat crinii  din gradina ta, superbi!

lovetulip



sophia

ce sa fac nasu daca eu am zis ca vin ,dar nu mai reusesc?!

penelopa

Vio, lalele de-alea cu frunze dungate pe margine, să-mi păstrezi şi mie. :) Bulbi. ;)

lovetulip

Quote from: penelopa on April 11, 2010, 10:17:07 PM
Vio, lalele de-alea cu frunze dungate pe margine, să-mi păstrezi şi mie. :) Bulbi. ;)

Ok. Dupa ce o sa infloreasaca toate,sa urmaresti catalogul. Cred ca am vreo 12 soiuri cu diferite nuante de dungi.

Rux

Vio!
   Din toate pozele tale razbate pasiune ,harnicie si multa  munca ! Totul este asa de frumos ! De vis !
   Sa va  traiasca  bunicul si bunica .Bunicul are o  varsta la care putin dintre noi pot  spera iar bunica este  " reprezentantul " primaverii in gradina ta cu acele lalele in mana .
   Dar sa nu uitam de ajutorul tau de nadejde de ... cit ai zis ? .. 32 de ani ! Nu iti aroga  toti laurii !
    La " Balul reginei primaverii "cred ca  va fi intradevar pe cinste .

lovetulip

Quote from: Rux on April 12, 2010, 09:01:06 PM
Vio!
  Din toate pozele tale razbate pasiune ,harnicie si multa  munca ! Totul este asa de frumos ! De vis !
  Sa va  traiasca  bunicul si bunica .Bunicul are o  varsta la care putin dintre noi pot  spera iar bunica este  " reprezentantul " primaverii in gradina ta cu acele lalele in mana .
  Dar sa nu uitam de ajutorul tau de nadejde de ... cit ai zis ? .. 32 de ani ! Nu iti aroga  toti laurii !
   La " Balul reginei primaverii "cred ca  va fi intradevar pe cinste .

Bunicul si bunica s-au ''dus''... de ani buni. Sunt doar sateni care la varsta lor inca nu vazusera lalele negre sau chiar albe.  22 e varsta ajutorului. Ai vorbit cu Mada si Irina? Au doua locuri si pentru voi.

Rux

Vio scuze  pentru incurcatura ! Oricum ce am spus ramane totusi valabil in ceea ce-i priveste pe ei !
Cu Mada am vorbit si zicea ca vine . Si din cate am citit vine si Irina .
Vezi ... e mai bine  sa tac decat sa vorbesc .... ?

lovetulip

Quote from: Rux on April 13, 2010, 08:14:34 PM
Vio scuze  pentru incurcatura ! Oricum ce am spus ramane totusi valabil in ceea ce-i priveste pe ei !
Cu Mada am vorbit si zicea ca vine . Si din cate am citit vine si Irina .
Vezi ... e mai bine  sa tac decat sa vorbesc .... ?

:D :D :D  Chiar ca e incurcatura. Daca te gandesti la ajutorul meu de nadejde,poate ti-am mai zis ca nici nu calca pe la ferma. :D :D :D