Ferma lui Vio

Started by lovetulip, May 13, 2008, 06:58:33 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

fa-i tarc in jurul custii.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lovetulip


gabriela jalba

 :'( Ai putea inchide de la casa pina la gardul din fata pe doua parti si sa-i lasi slobozi.Macar cit e iarna ca sa-si incalzeasca singele alergind.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Hai, să-ţi zic, Vio, cum am pregătit eu culcuşul de iarnă pentru căţeluşii mici.
Pentru Pufica şi cei 2 pui ai ei (au deja 1 an şi 1 lună), le-am aranjat în camera centralei (unde se face cald de la centrala pe lemne) un pat format din BCA-uri peste care am pus  o bucată de  .... material de banner publicitar, peste care am aşezat o saltea de la un pat pliant. Peste saltea am pus o pătură mai veche iar peste pătură  2 pernuţe pe care le roseseră ei când erau mici şi o haină a mea din blană sintetică pe care, oricum, n-o foloseam.
În uşa camerei am decupat  o gaură pe măsura lor în care am pus o bucată flexibilă de cauciuc.
Stau căţeluşii mei în noua lor locuinţă mai bine decât în casă, plus că ies afară când vor. ::)

simonaelena

Quote from: penelopa on November 05, 2009, 02:40:24 PM
................peste care am pus  o bucată de  .... material de banner publicitar,

Te pomenesti ca o fi ramas din vreo campanie electorala!  :D :D

penelopa

No, e o rămăşiţă din ce făceam anul trecut ............. pe vremea când mă ocupam şi de reclamă  :(

lovetulip

Quote from: penelopa on November 05, 2009, 02:40:24 PM
Hai, să-ţi zic, Vio, cum am pregătit eu culcuşul de iarnă pentru căţeluşii mici.
Pentru Pufica şi cei 2 pui ai ei (au deja 1 an şi 1 lună), le-am aranjat în camera centralei (unde se face cald de la centrala pe lemne) un pat format din BCA-uri peste care am pus  o bucată de  .... material de banner publicitar, peste care am aşezat o saltea de la un pat pliant. Peste saltea am pus o pătură mai veche iar peste pătură  2 pernuţe pe care le roseseră ei când erau mici şi o haină a mea din blană sintetică pe care, oricum, n-o foloseam.
În uşa camerei am decupat  o gaură pe măsura lor în care am pus o bucată flexibilă de cauciuc.
Stau căţeluşii mei în noua lor locuinţă mai bine decât în casă, plus că ies afară când vor. ::)

Eu folosesc doar paie de grau.Deocamdata cel mic doarme cu mama.

lovetulip

Mai am de plantat 10 soiuri de lalele care trebuie sa le primesc din Italia.Cine se apropie mai mult de suma tuturor soiurilor pe care le voi vedea inflorite in primavara,castiga un buchet de lalele.


GetaV


ozimandias



stefana

375 de soiuri erau acum 1 an :D.
Acu' as zice ca sunt cam 800

ozimandias

Quote from: gabi_gabriella on November 11, 2009, 08:32:56 PM
Ca sa nu zic ,  ca si Ozi 500 , zic 510 :)
Asa va sfatuiesc si eu, sa ziceti 'pe langa mine"  :D La concursul cu buchetele de lalele aproape toate spuse de mine erau langa cele castigatoare... E chestie de fler, pana la urma  :D

GetaV

Parca a zis ca are 3500din 5000cate erau anul trecut

ozimandias

Anul trecut avea cam 420 de feluri. Stiu eu, ca am avut lista  :D
Tinand cont ca din Hornbach, cu mine n-a luat decat 7-8 feluri... nu stiu cate o fi luat cu Stefana din Orhideea  :D...
Sa comande afara n-am retinut, a comandat narcise si crinii aia... Deci mai mult de 500 nu cred ca sunt.
:D

costieanuconstantin


lovetulip

Raspunsul,l-am atasat in format xls.Daca mai gasiti si alte soiuri prin magazine,va rog sa le cumparati.

ozimandias


lala

Soiuri nu stiu cate are,dar bulbi plantati erau acum o luna 16000 :o :o :o :o :o

Codruta

Quote from: ozimandias on November 11, 2009, 09:23:55 PM
Anul trecut avea cam 420 de feluri. Stiu eu, ca am avut lista  :D
Tinand cont ca din Hornbach, cu mine n-a luat decat 7-8 feluri... nu stiu cate o fi luat cu Stefana din Orhideea  :D...
Sa comande afara n-am retinut, a comandat narcise si crinii aia... Deci mai mult de 500 nu cred ca sunt.
:D

N-ai retinut bine ;D :D Credeai ca rezista sa nu comanda lalele? ;D Si ca sa va dau o mana de ajutor va spun ca au fost 29 soiuri ;) Sariti si corectati cantitatea banuita ;)

ozimandias

Bai... Vio a pus lista. Gata. Sunt 444 de soiuri. Am castigat concursul (dupa ce am tras cu ochiul  :D).

GetaV

Ozi felicitari ,cred ca meriti o recompensa de 444de bulbi :D :D :D


costieanuconstantin

fa-i repede arborele genealogic !!!  ;D ;)