Ferma lui Vio

Started by lovetulip, May 13, 2008, 06:58:33 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

multumesc pt clarificari!
cred ca si pene  se va simti bine ca ii  are cote asa inalte ;)

lovetulip

Cand dati de cineva cunoscut,opriti filmul la minutul si secunda exacta. :D :D :D

http://www.youtube.com/watch?v=Ng5ly6OAlm

lovetulip

Cineva de pe forum,pentru a trece iarna mai repede,ma indruma sa-mi construiesc o sera.Zilele astea am calculat si am facut proiectul.Materiale necesare.
    Pentru inceput voi turna o fundatie de 2/3 m care necesita 5 roabe de balastru,4 galeti de nisip de rau,2 saci de ciment si scandura pentru cofraj. Pret estimativ: 60 lei
    Peretii si acoperisul vor fi din placi de policarbonat de 4 mm transparente.Una coala are dimensiunea de 1,05/2 m. Necesarul este de 18 coli.O coala este 38 lei.Pret total estimativ: 700 lei
     Schelajul serei va fi din profil rectangular de 5/3 cm. Necesita aproximativ 40 m.Pretul unui metru liniar este 7,5 lei.Pret total estimat pentru profil:300 lei

   Deci cu suma de 1000 de lei va puteti construi o sera de 6 metri patrati inalta de 2 m. Manopera nu ma costa nimic.O voi construi eu.Faceti-va rost de materiale si daca o sa am timp in iarna urmatoare,dati un buzz pe messenger. :D :D :D

   Acum ramane sa vad cand o sa ma apuc de constructie.

GetaV

Vio acoperisul sa-l feci de cel putin 10mm ,ca zapada este grea iarna ,iar lateralele sa le pui din policarbonat dublu ,ca la termopane

lovetulip

Quote from: GetaV on January 10, 2010, 07:39:06 PM
Vio acoperisul sa-l feci de cel putin 10mm ,ca zapada este grea iarna ,iar lateralele sa le pui din policarbonat dublu ,ca la termopane

Asta ar insemna sa depaseasca 1000 lei. Asta este bugetul alocat.Sindicatul florilor daca e nemultumit de buget,sa faca greva. :D :D :D

GetaV

Aceasta este o terasa ,nu sera

gabriela jalba

poate pune si soba in ea. Iar de zapada...Vio e in fiecare zi acolo si o da jos.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

GetaV

 :D :D :D :D :D In Buc. o zapada mai ca lumea am avut si n-a fost comod s-o dau jos

lovetulip

Quote from: gabriela jalba on January 12, 2010, 08:19:32 PM
poate pune si soba in ea. Iar de zapada...Vio e in fiecare zi acolo si o da jos.

Din decembrie pana astazi mai rar pe acolo.De astazi am inceput campania de facut rame pt stupi.Lalelele se vad toate incoltite.Narcisele au frunza mare.Primavara este aproape. 2/2-1/2=1/2

vernil

Quote from: vio on January 13, 2010, 07:23:40 PM
Din decembrie pana astazi mai rar pe acolo.De astazi am inceput campania de facut rame pt stupi.Lalelele se vad toate incoltite.Narcisele au frunza mare.Primavara este aproape. 2/2-1/2=1/2

Eu fac AMR la lunile de serviciu (pana ies la pensie) si mi-au iesit 48 ... dar daca las in AMR numai zilele lucratoare, sunt super-fericita, raman cu 31 luni ! Asa mai merge! :D Sa vezi atunci dragoste de viata !!!

Nicol Caloian

Quote from: Vernil on January 13, 2010, 07:55:29 PM
Quote from: vio on January 13, 2010, 07:23:40 PM
Din decembrie pana astazi mai rar pe acolo.De astazi am inceput campania de facut rame pt stupi.Lalelele se vad toate incoltite.Narcisele au frunza mare.Primavara este aproape. 2/2-1/2=1/2

Eu fac AMR la lunile de serviciu (pana ies la pensie) si mi-au iesit 48 ... dar daca las in AMR numai zilele lucratoare, sunt super-fericita, raman cu 31 luni ! Asa mai merge! :D Sa vezi atunci dragoste de viata !!!

Ha, ha, ha! S-o crezi tu! :D  :D  :D  ;D  ;D

gentiana

la 4mm sunt bani aruncati degeaba
in pretul serei ai uitat sa pui manopera pt sapat ,pretul suruburilor(ca nu dai cu bormasina in policarbonat si infigi suruburi) si pretul tevilor de irigat sau incalzit
cred ca mai e de adaugat si pretul siliconului de izolare(benzi si spuma)
E SERA SAU SOLAR?
daca e sera e musai sa faci si incalzire
daca e "sunroom" itzi ieftinesti cheltuielile lipind-o de casa
depinde de scopul propus
in orice varianta ,policarbonatul de 4mm nu-tzi asigura necesarul de caldura ca s-o potzi folosi iarna ,chiar si la plantatul salatei sau a spanacului(astea fiind rezistente la frig si le si place racoarea)
GetaV are dreptate
"sindicatul florilor" o sa faca greva prin deces ;) si cu asta o sa-tzi mareasca cheltuiala

Nina

La calculul initial, totdeauna trebuie si o suma pentru "cheltuieli neprevazute", ca niciodata calculul de-acasa nu se potriveste cu cel din targ :D

myosotis

Vio,. iti spun din experienta personala, Geta (tot din propria experienta stie ) are dreptate.
Eu am un fel de veranda ( cu care am uratit casa) lunga de 12m, lata de 1,3 si inalta la "coama de vreo 3m, ca asa a fost situatia. Toata este din policarbonat de 10mm si diverse masuri de cornier si teava rectangulara. Acoperisul are o inclinatie mare. Coboara de la 3 la 2m pe latimea de 1,3m. Asa la ochi ar fi la vreo 30-40grd inclinatia. Si totusi a ramas zapada pe el in strat gros. A trebuit sa pun in interior niste "contre" fiindca altfel, cred ca ceda de undeva de prin suduri.

Pentru ca nu am avut bani sa cumpar profilele speciale de imbinare, imbinarile intre placile de policarbonat le-am lipit cu banda adeziva rezistenta la apa (una argintie) si cu silicon sanitar. Aceste imbinari se deterioreaza peste vara. In toamna asta m-a costat cam 200 lei "izolarea" , cu banda si silicon si de cate ori cercetez pe-acolo, mai gasesc cate o gaurica mica. Fiindca desigur mana de lucru e personala.
Prinderea policarbonatului am facut-o cu negrese cu autoinfiletare pentru metal si cu saibe metalice cu garnitura de cauciuc ca sa izoleze, sa nu intre apa.
Daca pui policarbonat de 4mm trebuie sa nu ai suprafete mai mari de 1mp fara sprijin pentru ca le flambeaza vantul foarte usor.
Toata veranda mea e situata pe latura sudica a casei. In perioada cu ger (-10, -15grd) au fost in interior cam 4-5grd cu o singura aeroterma de 2kw care a functionat o ora da , o ora nu, fiind pusa pe o priza cu temporizator.
Alta problema este vara, cand sera/solarul/veranda (ori ce-o fi) se incalzeste foarte tare, deci trebuie scosi peretii si umbrit acoperisul. Cea mai simpla/ieftina metoda, ar fi varuirea tavanului, dar eu n-am incercat, deci nu stiu daca tine varul pe policarbonat. Pe sticla stiu ca merge.
Daca ar fi s-o iau de la capat, eu as face acoperisul din policarbonat de 10 sau chiar 16 si peretii i-as face din folie din aceea tratata, garantat3-5ani. Folia, o pui si o scoti mult mai usor primavara si toamna, fiind numai pe pereti, si cred ca e de vreo 10 ori mai ieftina. Plus ca nu mai ai problema izolarii imbinarilor intre placi.

gentiana

 Myo pt umbrire vara se pot folosi placi colorate
Ideal ar fi 16mm sau chiar mai mult,minimul e 10mm
Chiar si la 10 mm si pusa pe verticala si cu sistem de grinzi din m in m tot flambeaza la vanturi puternice(eu am inchis partial o terasa acoperita
E pacat sa nu investeasca de la inceput mai multi bani decat sa bage de 3-4 ori mai multi pe urma,cu remedierile-e alegerea fiecaruia
eu am retinut ca atunci cand imi voi face sera imi cumpar  profile speciale
din cand in cand la praktiker sunt promotii(eu am prins promotie la placi de policarbonat si stiu ca mai urmeaza)
casa alunece zapada ,iti trebuie un unghi minim de 45grade  si intradevar se folosesc contrevanturiri sau un sistem de "ferme" pt rigidizare

lovetulip

Multumesc pt sfaturi. Sunteti niste tipicare. Chiar m-am descurajat. De manopera nu se punea problema.Eu o construiam. Deocamdata la noi e viscol si nu se poate lucra. In primavara sa vad cum stau cu greutatea corporala.Nu mai fumez de la Craciun si deja am schimbat gaura la curea. :D :D :D

gentiana

gresit!
suntem bune gospodine si gestionare ale fondurilor si avem spirit practic(vorba englezului suntem prea sarace sa cumparam lucruri  ieftine)
ca sa nu mai spunem ca ai beneficiat gratuit de experienta in practica si in gestionarea fondurilor) ;)

GetaV

Vio ,pana te apuci de treaba  poate ajungi s-o vezi pe-a mea ,cu ajunsurile si neajunsurile ei ,oricum acopericul este de ppolicarbonat de 10 sprijinit pe grinzi de lemn,dar cand a venit toamna si au inceput ploile am constat ca nu mi-au pus silicon decat in puncte si se pierde caldura .Folia nu rezista la viscol si ger asa cum se lauda producatorii .n concluzie ,gentiana (parca) are dreptate ,suntem prea saraci pt. lucruri ieftine!


lala

Quote from: vio on January 15, 2010, 05:28:33 PM
Multumesc pt sfaturi. Sunteti niste tipicare. Chiar m-am descurajat. De manopera nu se punea problema.Eu o construiam. Deocamdata la noi e viscol si nu se poate lucra. In primavara sa vad cum stau cu greutatea corporala.Nu mai fumez de la Craciun si deja am schimbat gaura la curea. :D :D :D


banii de la tigari ii transferi la policarbonat ;) ;) ;) ;) ;) ;)

lovetulip

Quote from: lala on January 20, 2010, 04:43:07 PM
Quote from: vio on January 15, 2010, 05:28:33 PM
Multumesc pt sfaturi. Sunteti niste tipicare. Chiar m-am descurajat. De manopera nu se punea problema.Eu o construiam. Deocamdata la noi e viscol si nu se poate lucra. In primavara sa vad cum stau cu greutatea corporala.Nu mai fumez de la Craciun si deja am schimbat gaura la curea. :D :D :D


banii de la tigari ii transferi la policarbonat ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Pe bune m-am razgandit. In locul unde ar fi fost amplasamentul serei voi face o stancarie. Cum se topeste zapada,caut o caruta si merg dupa pietre pe malul Barladului. Ce frumoase ar fi fost pietrele verzi de la Slanic. Am vorbit cu Es si a zis ca daca are drum in Moldova aduce cateva. Deocamdata maine e ziua ei. Sa-i uram la multi ani la topicul cu pricina si sa-i spunem toti intr-un glas,ca noi o asteptam sa revina pe forumul ei de suflet.

D.ANA

Vio da ce schimbator esti ,te-au speriat fetele un pic si gata ti-ai schimbat orientarea,stancarie zici?platesti bine sa te consiliez?


D.ANA

Esti schimbator dar tot portocaliu vezi in fata ochilor :-*

gabriela jalba

nu-ti recomand pietrele ale verzi,pentru ca se desfac ( cliveaza). Eu am avut citeva si le-am lasat afara. S-au facut mici bucatele.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=