Ferma lui Vio

Started by lovetulip, May 13, 2008, 06:58:33 PM

Previous topic - Next topic

mamaruta

Nasule, de ce nu traduci, bre? ca nu am inteles decat ca nu am voie cu garlic si alcool...asta mai inteleg...dar cu plecatul cu buchete de flori....si miere..e voie?
Si...bre...adica pana la Florii e denied? Crezi ca mai am rabdare? ??? ???

lovetulip

text tradus

Începând cu Duminica Floriilor,vă aştept timp de o lună la lalele.
   Dacă timpul permite zborul albinelor, este interzis accesul la fermă persoanelor sub influienţa băuturilor alcoolice,a persoanelor care au consumat înainte cu 12 ore usturoi sau ceapă,sau a persoanelor parfumate.
    Ţinuta obligatorie a accesului în fermă:părul strâns şi acoperit,pantaloni,bluză pe gât de culoare deschisă.
  Pentru a pleca cu câte un buchet de flori sau cu ceva miere de albine,persoanele nu vor fi puse să presteze muncă în folosul gazdei (plivit,udat,dat cu var pomii etc ).
    Dacă veniţi vă rog să mă anunţaţi cu 10 zile înainte.
                               
                                                    Vă aşteptăm cu drag,

                                                                        Vio şi Doina


până atunci...să fiţi cuminţi cu aproapele

lovetulip

Quote from: gabriela jalba on March 19, 2009, 09:03:48 PM
se vede treaba,ca doar pt ea ai scris......
   Tot e frumos in filmulet,si gradina aranjata de numa-numa  !!!! dar...,unde-i fuchsia??? Ce face??

Ţi-o dau ţie dacă-mi dai un rhododendron.Am luat doi acum în primăvară dar unul nu dă semne de viţă.

mihail

Stai..stai..mai intii spune daca filmuletzul "ala" cu gradina este al tau.Daca da,nu crezi ca ar fi bine sa ruleze si aici.
Si ultima intrebare(sic!) pot sa vin si eu ?

lovetulip

Quote from: mihail on March 20, 2009, 07:23:37 PM
Stai..stai..mai intii spune daca filmuletzul "ala" cu gradina este al tau.Daca da,nu crezi ca ar fi bine sa ruleze si aici.
Si ultima intrebare(sic!) pot sa vin si eu ?

Aici unde să ruleze?Nu înţeleg...De la Iaşi la grădina din filmuleţ sunt 52 de km.Sigur că poţi veni şi tu.

                                                                                                                                                 Vio

gabriela jalba

Anunt pe aceasta cale in mod oficial ca de Florii sint la VIO !!!
    Scriu la intilniri.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

georgette

Quote from: gabriela jalba on March 20, 2009, 08:06:34 PM
Anunt pe aceasta cale in mod oficial ca de Florii sint la VIO !!!
    Scriu la intilniri.

cadou d e20 aprilie? ;) :-* :-* :-*

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mihail

Floriile de la tine sau de la mine ? Daca e de la tine,vin si eu...o sa plece gazda in vacanta ,la mare. ;D ::)
Apoi,eu daca vin ,pun o conditie:sa ma puna la lucru.Asa e mai corect,daca tot venim cu mina goala.Si la gradina si la stupi.Apropos,din film nu inteleg prea bine,sint RA1001 sau multietajati ?

gabriela jalba

Mihail,din cite stiu eu,tu ai atunci Pastele (  11 - 12 aprilie ) . La ortodocsi e Floriile.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mihail

aoleoooooo...ma rog,daca e pe unspe,ma duc noaptea unde trebuie,vin acasa iar a doua zi,mincam pasca si cozonac.

gabriela jalba

Cum zici matale,coane Mihail !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Quote from: vio on March 20, 2009, 07:18:37 PM
Quote from: gabriela jalba on March 19, 2009, 09:03:48 PM
se vede treaba,ca doar pt ea ai scris......
   Tot e frumos in filmulet,si gradina aranjata de numa-numa  !!!! dar...,unde-i fuchsia??? Ce face??

Ţi-o dau ţie dacă-mi dai un rhododendron.Am luat doi acum în primăvară dar unul nu dă semne de viţă.

Sa stii ca nici ai mei nu imi plac cum arata...Sper sa-si revina.Eu i-am lasat peste iarna neprotejati in gradina.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

georgette

"mai draga"..ca sa ma exprim ca un cetatean de frunte (fost..) Vio nu are si el gradina lui? ???...vreu sa i arat neste lalele si alte alea din ce mi a trimis in toamna..cred ca i le postez aci...

georgette

si laleaua pitica..

georgette

Vio,astea -s pentru tine! le postasem la discutii diverse..sint zambilele pe care mi le-ai trimis dupa balada lui narcis!au iesit cum trebuie?

myky

bai georgette, ne amenintasei si cu niste viorele?

georgette


georgette

De ce nu p[ot sa postez poiza cu viorele  ??? >:(..are 38 kb..nu e exagerat de mare...

georgette

mai incerc..
oricum ,vad ca Vio nu le vede....nu i mai arat nimic!

lovetulip

G draga,acum am vazut pozele.Scuze dar nu stiam ca le pui aici.De ce zici ca sunt viorele?Sunt cu totul altceva.Cred ca Scila se cheama.Astept in continuare poze cu florile care ti le-am trimis.O sa deschid un topic.Urmareste.Acolo te rog sa pui pozele.Ce-ti face ice cream?A iesit?Sau nu mai stii unde ai pus bulbul?Dar irisii?Sa faci pozele cand nu e soare afara si din lateral.Ultima ta poza e facuta de sus.Sau te doare spatele de atata gradinarit si nu mai poti sa te apleci? :DCu nerabdare astept pozele lalelelor.Aia pitica nu cred ca ti-am trimis-o eu.Te plangeai de loc putin in gradina.Vad ca laleaua mai are destul spatiu limitrof.Pa.Sa fii cuminte.

                                                                                                                                             Vio

gabriela jalba

Viorele = scila  . Tigancile de le vind,n-au auzit in viata lor de scila....nici eu,pina cind cu forumurile de planti!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


Nicol Caloian

Minunatieeeee. Ma gandesc ce frumos o sa fie duminica viitoare!  :o

irina

Vio vrei sa fac cu nervi???????
gata
ma mut in gradina ta
ai macar cusca cainelui libera??????? ;D ;D ;D