Gradina Lianei

Started by liana, May 14, 2008, 07:07:00 AM

Previous topic - Next topic

penelopa

Liana, strânge şi pentru mine seminţe de rudbekia .... din toate rudbekiile  ;D

Eu mă chinui de câţiva ani să am floarea asta şi nu reuşesc  >:(

liana

Sigur, Pene...daca vrei in primavara iti trimit si cu radacina. La mine au iesit din seminte anul trecut dar abia anul asta au inflorit. Am inteles ca planta traieste cam cinci ani asa ca la primavara iti trimit si planta ca sa infloreasca in primul an.

liana

Multumesc doamna Gabi. Si eu imi doresc sanatate ca restul vine de la sine... ;)

vernil

Liana, abia acum am vazut acest topic! Felicitari, ce gradina frumoasa ai! Nu incerci sa plantezi si un crin imperial ?

liana

Multumesc, Vernil. De incercat as incerca, imi plac grozav crinii, dar inca nu am vazut prin zona mea bulbi, am gasit doar niste lalele si zambile.Am cativa crini albi si portocalii si unul galben, anul asta au inflorit prima data si au fost grozavi. Sper cu timpul sa ii inmultesc, dupa cum am mai spus, mai am tare multe de facut.

vernil

Vii la Slanic ? Daca vrei, iti cumpar eu din Bucuresti crini si-ti trimit. Ei se inmultesc singuri, asemeni lalelelor. Nu trebuie sa-i scoti in fiecare an din pamant, in primul an este indicat sa-i lasi acolo. nu sunt priceputa in cersterea lor, insa am intrebat, am si experimentat anul asta! A fost o splendoare in gradina mea! Abia astept primavara viitoare! Am pus mult mai multi bulbi  :D

liana

Din pacate nu pot sa ajung la Slanic, desi tare mi-as dori....eu sunt omul de baza in casa pentru ca sotul meu si mama mea , care ma mai ajuta uneori , au probleme de sanatate. Cu copii si cu aproape doua norme la scoala probabil ca nu o sa am timp nici sa respir.

vernil

Imi pare rau ca nu poti ajunge, dar inteleg cate responsabilitati ai ... Stiu cum este ...

Caut prin magazine bulbi de crini, au inceput sa apara. Te voi anunta, sa-mi spui doar ce culori vrei si daca vrei sa fie din cel parfumat.

liana

Multumesc din suflet, Vernil. Nu am preferinte in privinta culorii dar ar fi super daca ar fi parfumati.

vernil

Trimite-mi adresa pe mp, iti fac cadou unul alb cu roz, imediat ce apar in comert!  :-*

einsteinitza

Lyana,iti trimit si eu cativa bulbi galben urias si tigrati portocalii care s-au inmultit a mine.Fe asemenea,unul pitic portocaliu.Trimite adresa pe mp.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

liana

Gradina mea prinde din nou viata:

lyana

Superba gradina ai Liana , esti o fericita cu asemenea gradina , sa ai parte de cat mai multe frumuseti in ea!!!

liana

Am si eu o problema si rog cunoscatorii sa ma ajute. Am un trandafir catarator (cred) galben care anul trecut a inflorit superb.
In iarna care tocmai a trecut a inghetat , s-a innegrit tot , chiar ma gandeam ca l-am pierdut. Dar acum i-a dat de la baza mai multi muguri. Am vreo sansa sa il vad inflorit anul asta?(intreb pentru ca eu stiam ca trandafirii cataratori nu trebuie taiati)

einsteinitza

Ai taiat acum ceva la el?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Liana, dacă trandafirul tău are crengile înnegrite de ger şi nu au dat muguri pe ele, trebuie să le tai până la partea verde.   Probabil, noiilăstari nu vor creşte atât de lungi anul ăsta dar, trandafirul trebuie salvat.
La căţărăţorii mei,  doar unul singur are muguri vii pe o ramură înnegrită. Restul crengilor moarte, le-am tăiat, iar lăstarii noi crescuţi de la baza plantei sunt acum viguroşi cu frunzuliţele, deja, formate.

liana

Inca nu l-am taiat dar se vede ca mugurii de sus sunt negrii. Au dat muguri verzi doar in partea de jos, cat a fost acoperit de zapada.
Pene, eu initial am crezut ca e mort de-a binelea, abia de vreo saptamana s-au desfacut cativa muguri de jos, daca e sa il tai pana la partea verde ramane doar de vreo 10 cm deasupra solului.

Ionela

Liana, cred ca nu ai alta solutie decat sa ii tai la cei 10 cm  :(
Pene, daca nu il taie radical, risca sa ii moara trandafirul "de tot"? Ca si cum partea neagra ar fi ca o gangrena care otraveste tot corpul daca nu o amputezi la timp?  :(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

Liana, dacă partea de sus a trandafirulu este moartă, degeaba o mai ţii. Lasă atât cât este viu fiindcă, altfel există riscul ca partea înnegrită să avanseze în partea verde.
La unul din trandafirii normali, a fost negru până la bază. Am văzut 2 noil lăstari care dădeau direct din pământ, din tulpina trandafirului. Atunci, am tăiat drastic........... până la 5-6 cm de la pământ.

Aşa am făcut eu. Tu, poţi aştepta să vezi ce zice şi Es că ea e Regina rozelor. ;)

ps. Ionela, am postat amândouă în acelaşi timp, aceeaşi idee!  ;)

einsteinitza

Nu, Pene, nu e boala deci nu avanseaza.Dupa parerea dnului Wagner precum si a proprietarului de la Ashdown roses, pe care l-am intrebat pe alt forum, cel cu filmuletele de taiere, trebuie taiat lejer, adica ce ti se pare foarte uscat, nu taiat radical. Uneori chiar si parti ce par mai afectate inmuguresc. Eu zic sa taie la 30 cm si sa astepte sa se dezvolte. Se pot face corecturi, adica taieri ale zonelor uscate si in vegetatie. Nu e periculos pentru ca nu e boala, doiar eventual tesut mort.
Repet, acolo nu e boala ci doar uscat, daca e.
Peste vreo luna intra din nou la el si vede ce s-a uscat cu adevarat, si taie, nu e o problema.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Alles klar ... Pana la urma va taia pe parcurs ceea ce e mort, nu neaparat acum ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

liana

Va multumesc pentru sfaturi :-*. Am sa fac exact cum m-ati invatat dar imediat cum am de unde am sa pun lastari la prins, in caz ca se mai intampla sa am mai multe exemplare.

Apropo de trandafiri, in toamna am cumparat de la Coral 6 trandafiri pe care i-am si plantat in octombrie. Acum sunt tare veseli si plini de muguri, as putea spune chiar ca sunt cu un pas inaintea celorlalti....ce parere aveti, am sanse sa vad vreo floare anul asta??? (macar sa vad daca sunt cei pe care i-am comandat)

einsteinitza

Cum vezi tu la ei ca sunt plini de muguri? Nu ai musuroi la ei?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

liana

Am avut musuroi dar zilele astea am descoperit , mi-a fost frica ()ca l-am pierdut de tot.
L-am si pozat