Gradina lui Miha

Started by miha, May 18, 2008, 06:28:13 PM

Previous topic - Next topic

AngelEyes

Asta da colectie de trandafiri .... absolut impresionanta !!! Sper sa am si eu atatia in gradina cat de curand  :) Pe cel mov-lila il am si eu ... are un miros superb   ::)

adrianam

Foarte frumoase toate florile, si te inteleg, cred ca si la mine gradina ar fi prea incarcata!  :D

Deocamdata am incarcat numai balconul de flori!  ;D Spre disperarea unora  ;D ;D ;D

Am si eu o intrebare, cate zile dureaza de cand se deschide floarea, pana cad petalele la Sympathie si la Rosarium Uetersen?

ELA

la 'Augusta...' ma refeream,tare e frumoasa!

Shalymar

Mihaaaa, spal, calc, zugravesc, sap buruieni, sunt multifunctinala, da-mi si mie din trandafirii tai pitici cate un butas acolo, tre rog frumos! :-* :-* :-*
Frumos de tot!
Si ceilalti sunt superbi si eu cica am alee de trandafiri cu 4 palnte acolo, vai mie! :'(

miha

Quote from: Shalymar on May 29, 2008, 04:05:52 PM
Mihaaaa, spal, calc, zugravesc, sap buruieni, sunt multifunctinala, da-mi si mie din trandafirii tai pitici cate un butas acolo, tre rog frumos! :-* :-* :-*
Frumos de tot!
Si ceilalti sunt superbi si eu cica am alee de trandafiri cu 4 palnte acolo, vai mie! :'(
Ha ha ha... ;D m-am scos... ;)
Iti trimit cu placere cand se trec primele flori...sa-mi trimiti adresa.... :)

miha

Quote from: adrianam on May 29, 2008, 01:03:25 PM
Foarte frumoase toate florile, si te inteleg, cred ca si la mine gradina ar fi prea incarcata!  :D

Deocamdata am incarcat numai balconul de flori!  ;D Spre disperarea unora  ;D ;D ;D

Am si eu o intrebare, cate zile dureaza de cand se deschide floarea, pana cad petalele la Sympathie si la Rosarium Uetersen?

Sincer...nu stiu...dar...sa le urmaresc...si-ti spun daca te intereseaza

Shalymar

Multumesc frumos de tot Miha, dau in weekend un pm cu adresa! :-*

miha

Azi va invit iar in gradina mea...  :)


Si dupa ce v-am plimbat atat...va invit sa va racoriti cu ceva..dulce-acrisor... ;)

sicamin

Multumesc pentru invitatie . M-am relaxat un pic in gradina ta frumoasa si am gustat din capsunii tai gustosi. Felicitari!

AngelEyes

Arata superb gradina ta,te invidiez sa stii  ;D

Nicol Caloian

Hmmmm! Ce coacaze bune!

costieanuconstantin

ieri am avut ocazia sa umblu prin mai multe gradini prin codlea ,capsunii si coacazele nici macar nu au inceput sa se parguiasca  ,la noi a fost foarte rece

sicamin

La mine in gradina s-a copt deja si zmeura. Miha  ce fel de capsuni ai ? Ai mei cei urcatori nu au facut fructe deloc,in schimb cei "gigant" au avut fructe destul de multe. La mine sant in primul an de rod.

miha

Quote from: sicamin on June 01, 2008, 04:39:04 PM
La mine in gradina s-a copt deja si zmeura. Miha  ce fel de capsuni ai ? Ai mei cei urcatori nu au facut fructe deloc,in schimb cei "gigant" au avut fructe destul de multe. La mine sant in primul an de rod.
Capsunii mei nu sunt...cu nume... Le am si eu de la mama care le avea de mai mult timp in gradina...sunt intr-adevar de doua feluri unele mai mici...dar mai dulci...unele mai mari...dar nu foarte dulci...deci...chiar nu stiu de care sunt... :-\

miha

Au mai inflorit...
Lavaglut pacat ca nu reiese exact culoarea...e un rosu inchis catifelat...imi place mult... :)
Roulette
Mainzer Fastnacht
Remy Martin 
Variegata di Bologna
si Brokart  de care m-am indragostit iremediabil datorita culorilor pastelate...si intense pe care le are...
.


Shalymar

Miha... unde stai?
Ca la noapte vreau sa sar in gradina la mata...si promit io sa nu fur decat cate doi lastari din fiecare trandafir al matale... asa ca daca maine dimineata gasesti vreo zdreanta ceva pe acolo, sa stii ca io... personal mi-am lasat probe de adn la matale in gradina! ;D

miha

Unde stau...prin sud-estul tarii pe undeva...intr-o zona nu prea grozava... si aici ma refer la conditiile necesare dezvoltarii plantelor...adica seceta si foarte cald vara... ;D Iti inteleg ...trairile...si eu mi-am dorit foarte mult o gradina...nici nu ma apucasem bine de casa si eu aveam flori in presupusa viitoare...gradina... ;) si cand am inceput eu...chiar nu era oferta de acum... :P dar...toate se fac in timp...daca vii la vara la mare...te invit sa "furi" cate un butas din trandafirii mei...

Shalymar

Atat mi-a trebuit, Miha draga, in maxim o luna te oportunez pe la gradina! :D

AngelEyes

Miha ai niste trandafiri dementiali,variegata m-a lasat fara cuvinte !!! De unde ai facut rost de el ? Ca tare mai imi doresc si eu unul  ::)

penelopa

Miha, cala aceea delicată e pusă direct in grădină sau e în ghiveci ?

miha

Quote from: AngelEyes on June 06, 2008, 01:04:42 PM
Miha ai niste trandafiri dementiali,variegata m-a lasat fara cuvinte !!! De unde ai facut rost de el ? Ca tare mai imi doresc si eu unul  ::)
De la...Eutopia  ;D Am visat nopti intregi la trandafirii pe care i-am vazut acolo...dar...mi-ar fi trebuit un ha. de gradina...si un sponsor pe masura... :P
Asa ca...m-am multumit cu foarteeeee putin...si mi-a fost destul de greu sa ma multumesc cu atat... ;)

miha

Quote from: penelopa on June 06, 2008, 01:30:17 PM
Miha, cala aceea delicată e pusă direct in grădină sau e în ghiveci ?
Pene...e in gradina...le-am pus anul trecut prima data asa...si mi-a placut cum s-au comportat...in toamna am scos bulbii si i-am replantat in primavara ca pe gladiole... :) infloresc mai mult asa...probabil au mai multe substante in pamant...mai mult loc...in ghivece imi faceau cate o floare anemica ...sau deloc...pe cand aici pe masura ce prind puteri...fac mai multe flori...(sper cel putin...anul trecut asa a fost... ;) )

AngelEyes

Opa...inseamna ca in toamna stiu ce imi comand si de unde ... VARIEGATA !!!  :D

Schnuppe

Foarte frumos Brokart . De la Eutopia sint ?

Fleurf

 Superfrumosi!!! Si mie mi-a placut Brokart dar si Remy Martin. Mor de necaz ca n-o sa vin la mare anul asta :'(