Violete

Started by simona2, February 25, 2007, 05:19:45 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Da, circula acest sfat de a rupe frunzele de pe marginea violetelor ca sa ajuti florile sa apara. Mie imi este mila sa le rup si sa le arunc, asa ca am o multime de frunze si pui ... Insa nu am constatat mai multe flori dupa ce am rupt frunzele de pe margine.

Codruta

Legat de rupererea frunzelor am citit mai multe pareri. Una era sa raresti frunzele rupand din cele din mijloc iar alta, care mi se pare mai "umana" dar nu stiu daca e mai buna e sa rupi din frunzele exterioare, mai vechi.
Eu le-am incercat pe ambele dar atunci cand am rupt frunze din mijloc parca in ciuda mea cresteau si mai multe. Am facut asta cu 3 violete frati. Una si acum are flori destul de multe, una a facut cateva floricele si una nu a avut flori deloc.

Vreau sa va intreb daca la violete le displace sa fie 2 in acelasi ghiveci, putin mai marisor? Am avut 3 iar una am scos-o cand am vazut ca nu vor sa infloreasca. Am pus-o in alt ghiveci, alta camera si acolo a inflorit dupa un timp. In acelasi timp si una din cele doua a inflorit dar putin iar una deloc.

Codruta

Daca se blegeste pe rand cate o frunza exterioara de la violeta este normal? Dar daca s-au blegit 3 frunze in 2 saptamani?

cara

eu nu le rup frunze de pe margine decat daca arata urat!
am patru violete inflorite de jumate de an!

[attachment deleted by admin]

ozimandias

Quote from: Codruta on December 03, 2007, 11:12:31 AM
Legat de rupererea frunzelor am citit mai multe pareri. Una era sa raresti frunzele rupand din cele din mijloc iar alta, care mi se pare mai "umana" dar nu stiu daca e mai buna e sa rupi din frunzele exterioare, mai vechi.

Frunzele de pe margine se rup - cele mai batrane. Cele din mijloc nu, pentru ca de acolo, crescand planta, va face flori.
Eu una nu rup frunze decat daca sunt urate, patate sau daca vreau sa dau cuiva... Mie chiar imi plac violetele mari, cu multe frunze in rozeta. De inflorit, slava Domnului, ca infloresc...

Quote from: Codruta on December 03, 2007, 11:12:31 AM
Vreau sa va intreb daca la violete le displace sa fie 2 in acelasi ghiveci, putin mai marisor? Am avut 3 iar una am scos-o cand am vazut ca nu vor sa infloreasca. Am pus-o in alt ghiveci, alta camera si acolo a inflorit dupa un timp. In acelasi timp si una din cele doua a inflorit dar putin iar una deloc.

Nu e recomandat sa tii mai multe violete in acelasi ghiveci pentru ca nu vor creste frumos si uniform. In afara florilor, violeta mai e minunata prin rozeta de frunze ce si-o face. Si cu cat aceasta e mai uniforma (si mai bogata dupa parerea mea) cu atat planta va fi mai frumoasa.

Quote from: Codruta on December 03, 2007, 11:18:50 AM
Daca se blegeste pe rand cate o frunza exterioara de la violeta este normal? Dar daca s-au blegit 3 frunze in 2 saptamani?

Trei frunze in doua saptamani nu-i un capat de tara. Insa ele s-au blegit ori de la apa prea multa sau prea putina, ori de la caldura. Trebuie sa fii atenta. Daca e de la apa prea putina sau de la caldura, asta e.. n-ai ce face (in conditiile in care cred ca-s puse pe un pervaz, deasupra caloriferului...). Daca e de la prea multa apa... atentie, le poti pierde. Vezi care-i cauza si incearca s-o elimini (daca poti).

Codruta

Violetele sunt pe masa in camera si acolo sunt din primavara asa ca sigur nu e prea multa caldura. Pamantul e umed mereu asa ca poate doar prea multa apa.
Violetele respective sunt cele 2 in ghiveci si sa stiti ca au crescut uniform si egale (cred ca din cauza ca am invartit mereu ghiveciul) atat doar ca una nu a inflorit deloc si frunzele sunt o idee decolorate dar asta banuiesc ca e din cauza luminii.
Cu udatul iarna e problema mea ca se pare ca ori le dau prea multa apa (de obicei) ori nu le dau destula.

vernil

Cara, felicitari, frumoase violeta! Fa-le vedete si pe celelalte!

Codruta, cred ca le pui prea multa apa. SI eu ma mai pacalesc, cred ca nu au apa suficienta, si pun cateva picaturi. De fpat, radacinile lor sunt foarte fine si putrezesc repedep. Mai bine lasa-le sa sufere putin de sete. Am termometru, cand este temp. peste 25 grade, le ud mai des, cam la 3 zile, cand este in jur de 20 grade, cam la 5 zile. Puii ii ud cu picatura ...

myky

i-am spus sa stea inflorita pana imi aduce mos nicolae aparat foto :D

penelopa

S-a grabit mosu` asta cu tine si ti-a adus un aparat foto  smecher !
Sa vii data  viitoare cu el la mine sa ne facem poze in care sa iesim frumoase precum violeta ta  ;)

Codruta

Toata lumea asculta asa de bine de tine?  ;)Vad ca mosu' si violeta au ascultat.

cara

da-mi nr de telefon a lu' Mosu' ca am si io niste urgente!  :D

gabriela jalba

OOoo!!!!! Myky!!! sa-l stapinesti sanatoasa si sa ne bucuri cu multe poze!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

merci, merci!
pene, daca tu ai impresia ca ma mai prinzi pe mine la "pozat"....
codruta, "lumea" cam asculta de mine, dar chiar daca dau impresia de: zbir, scorpie, cotoroanta... :D, "lumea" stie ca o fac pt. binele ei
cara, lasa ca stiu eu ca te iubeste mosu si iti aduce si tie ceva "mumos"
gabi, stii tu cand sufeream crunt ca nu pot sa fac poze ;), rabdarea mi-a fost rasplatita


sicamin

Myky ,sa stapanesti sanatoasa cadoul  de la mos Nicolae.Inseamna ca ai curatat ghetutele mai repede  si a observat mosul, si tia dat aparatul mai devreme.
Violeta este foarte frumoasa,sa-ti faca flori muuuuuulte .

myky

multumesc sica, daca iti lipseste culoarea din colectie sa-mi zici,

gabriela jalba

Eu precis nu am de asta!!! :'( :'( :'(...ma duc si eu si frec adidasiiiii :'( :'( :'(
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky


gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Si eu am facut "adidasii " luna, dar mai astept pana la primavara si te las pe tine prima Gabi ;)

gabriela jalba

poate pina atunci iti dau de la mine,daca totul merge ok!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Felicitari pentru aparat si pentru violeta, mai ales ca stii sa-l folosesti foarte bine, dupa cum se vede!

Iubitoarelor de violete, am pus la prins o multime de frunze, una mai frumoasa ca alta. Am mai spus, de altfel, ca nu arunc nici o frunza de violeta, am o multime de paharute cu frunze la prins, noi sa fim sanatoase, ca la primavara veti avea o multime de violete din partea mea.
Asa ca, draga Gabriela, daca iti palce sa freci adidasii, foarte bine. Mai bine ai cauta o lampa a lui Alladin, poate iti indeplineste o dorinta ;D

vernil

Uitati ce minunatii de violete au fratii nostri europeni, cehii:

http://www.saintpaulia-africkefialky.websnadno.cz/index.php?menu=1

Mai ca-mi vine sa corespondez cu ei, dar nu stiu o boaba din limba lor.

gabriela jalba

Dupa raspunsul lui Myky,am inteles ca adidasii mei au functionat pe post de "lampa lui Aladin"......culmea e ca dimineata i-am gasit plini,de pachete de dulciuri!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Ai nevoie de ceva sa-ti mai indulceasca viata la cat de psosomorata e vremea pe aici. Eu am gasit, culmea ca in papucii de casa (cizmele erau cu mine la lucru  ;D) o orhidee alba. As fi vrut galbena dar poate o vopsec cand imi vopsesc mie parul :D Am o intrebare legat de ea dar fug la topicul orhidee.

vernil

A inflorit o violeta, initial am crezut ca este EK Persian Empress, insa m-am inselat. Cu ajutorul unor prieteni, am determinat violeta ca fiind varietatea  Paris.




Cu toate ca m-ai degraba aduce cu EK Persian Empress, adica asta
http://www.avsa.org/Russian/Pictures/EK-PersianEmpressKorshunova93.jpg