Violete

Started by simona2, February 25, 2007, 05:19:45 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

Ptiu!
Ariciu va molipseste pe toti cu carcoteala
Pene a mea e superba,in acelasi ghiveci ai impresia ca ai nu stiu cate tipuri de violete,asa ca mai bine ai pofti

doina

O sa caut poza Icebergului de la expozitie si o pun pe forum , eu spun ca a fost superba , doar era a mea  ;D

CLAUDIA

Multumesc.

A Doinei e superba si e de vita nobila. Gentiana cred ca zice despre /si are din cele care se gasesc si in florarii, daca nu ma insel.
Ramane la aprecierea Penelopei daca vrea cu sange albastru ori ba. :D :D +hug
Cand drumul este presarat cu flori,nu te intreba unde duce.(Anatole France)

http://community.webshots.com/user/claudia_70?vhost=community
http://suzyka.sunphoto.ro/

gentiana

Quote from: CLAUDIA on January 07, 2011, 04:04:17 PM
Multumesc.

A Doinei e superba si e de vita nobila. Gentiana cred ca zice despre /si are din cele care se gasesc si in florarii, daca nu ma insel.
Ramane la aprecierea Penelopei daca vrea cu sange albastru ori ba. :D :D +hug
Claudia amm violete pt ca imi plac,unele au nume desi eu nu prea ma obosesc sa le aflu
Am si o violeta cu pedigree,de la Doina si vreo 2-3 aduse de barbata-miu (au avut si etichete,dar le-am pierdut)
Cand o sa am timp si mai ales chef o sa incerc sa le identific pe nume
Pana una cred ca cea grena care a inflorit e POW ROW(sau cam asa ceva)
Nici macar la trandafirii din gradina nu m-am ostenit sa le aflu numele(ii stiu la cei care i-am cumparat cu etichete)
Poate parea neglijenta,dar nu e decat placere
Imi plac florile si le adun chiar daca nu au nume sonore(desi violeta de care zic cred ca are si nume ;daca ma chinui s-ar putea sa mi-l amintesc)

einsteinitza

A incercat cineva violete in semihidroponic? Am citit acum niste pareri si experimente si se pare ca merg minunat...........
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doina

Am pus eu una de de o saptamana .
E vorba despre Red Lantern, planta pe care am resuscitat-o de 2 ori intr-un an .
Este pusa 'pe ata' in perlit iar pe fundul paharului am pus bile de argila. Pana acum traieste dar inca nu se vede nimic , este mult prea devreme+.
O fata de pe forumul de violete spune ca tine violetele in perlit de destul de mult timp, nu a avut pierderi iar ea este multumita de evolutia plantelor.

einsteinitza

Citeam pe un forum  strain de orhidee ca un crescator are toate violetele-cateva zeci- in semihidroponic, deci in bile de argila. Fata cu violeta in perlit o tine cu rezervor de apa, adica sh?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doina

Le are tot pe ata dar a pus o alta fata un pui in bile de argila dar tot de curand si inca nu se poate spune daca ii merge bine sau nu, inca traieste .
Eu obisnuiesc sa pun frunze in bilele ude care stau printre ghivecele mele, fac destul de repede radacini si chiar atunci cand nu este apa pe fundul paharului cu bile nu a suferit.

penelopa

Ca să vedeţi că nu mă interesează numai rhododendroni şi paulownii de exterior ....  ;)
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_interior_2011/29699043
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_interior_2011/29699041

BoboROM


Si pozele astea ce au:

penelopa

... au, că sunt prea frumoase! ;)

doina

Sunt frumoase toate dar Pene eu am ramas cu ochii  la columnea ta , poza este de acum sau de anul trecut ?
Si a mea are boboci si e cam cheala, ca si a ta, dar bobocii sunt micuti inca.

tudose_al3xandru

Ce fel de fertilizator folositit pt violete? Ceva special sau universal - plante cu flori?

doina

Eu am si special pentru violete dar acum le pun natural de gaina  ;D

Nicol Caloian

cum l-ai preparat si cum il dozezi?

doina

Cred ca am mai scris pe undeva, la 1 litru apa 100 gr de gainat uscat si vechi , ce am eu are 1 an .
Il folosesc dupa 2-3 saptamani de la dizolvare si la violete pun 20ml/litru la fiecare udat, la alte plante merge 100ml/litru la 2 saptamani .
Mai intai am probat pe doi pui din care am dubluri dar dupa 3-4 saptamani in care am vazut ca nu li s-a intamplat nimic rau am inceput sa pun la toate , inclusiv la frunzele cu pui la episcii , gloxinii si chirite.
De cand pun ingrasamant bio la murraya a inceput sa creasca dupa ce ca tot anul trecut n-a facut nicio frunza noua .

penelopa

Doina, ai dreptate! (ti-am mai dat o data si la aeschynanthus  :D).... aia o fi  columnea si anul asta a cam chelit si nu stiu de ce ca n-am mutat-o dar, cred ca n-o udam suficient. :)

Nicol Caloian

Doina, multumesc!  :-* +hug

einsteinitza

Maaama, cine m-a pus sa arunc un ochi pe aici,  ::) :o :o :o :o
Parca vad ca incep si eu. Am rasfoit si ceva paginidin urma si aveti niste minunatii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doina

Es , spune  si la primavara vei avea frunze sau pui de la mine .
Nicol  +hug

einsteinitza

Multumesc mult, sa stii ca am sa vrea, daca nu te superi.Am o prietena care e moarta dupa ele, are ceva, dar numai cele comune. I-am promis ca ii fac rost de frumuseti cand se incalzeste putin. Atunci eu am sa cumpar pui de tine, ma bucur ca ai.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doina

La primavara iti voi spune varietatile din caream pui .

einsteinitza

Multumesc, prietena mea va sari in sus de bucurie. +dns
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Maria

Quote from: einsteinitza on January 27, 2011, 10:58:53 AM
Citeam pe un forum  strain de orhidee ca un crescator are toate violetele-cateva zeci- in semihidroponic, deci in bile de argila. Fata cu violeta in perlit o tine cu rezervor de apa, adica sh?

Buna ziua Musuroi.
Eu sunt fata cu perlitul am scris despre aceasta metoda aici:

http://www.gradina-florilor.ro/forum/viewtopic.php?f=11&t=2866

si chiar sunt multumita de aceasta metoda .Da le tin pe rezervor de apa.

Codruta

Nu stiu daca am sa-mi bat iar capul sa-mi rezolv perlit pentru violete (desi imi surade ideea) dar sigur voi incerca metoda cu bile pentru orhidee, numai sa ma lamuresc ce sunt acele bile.
La violete, daca bine am vazut, ghivecele cu perlit sunt puse intr-un alt ghiveci cu apa?