Violete

Started by simona2, February 25, 2007, 05:19:45 PM

Previous topic - Next topic

Fleurf

 Foarte frumoase violetele voastre! Pe ale mele le-a cam ars soarele saptamana trecuta. Am fost foarte ocupata si n-am observat cat de iute e soarele dimineata, decat dupa ce s-au ars cateva frunze. Acum le-am coborat pe calorifer dar trebuie sa cumpar niste autocolant sa opacizez partea de jos a geamurilor de la est. La sud si vest nici nu poate fi vorba sa le pun ca le-ar arde soarele in 2 zile iar la nord e zona puilor recent separati. La bloc puneam spre exterior plante inalte si le umbream f bine.

vernil

Multumesc, fetelor. Astea sunt celebrele frunze de la Ivana/Cehia, se misca foarte greu la mine ... In schimb, observ ca au inceput sa apara mici bobocei la camelii  :-*, iar o Hoya Carnosa ce o am de  3 ani, in sfarsit a facut o floare, abia se vede printre frunze ...


Fleurf

 Sa-ti traiasca ioana_ralu! Frumoasa pepiniera!

diana

Ce mi-a placut pepiniera!!! Ce frumoase sunt toate!! :-* Sa te bucure cat mai mult, Ioana! ;)

cara

va spuneam ca am primit o frunza de Pretty Miss Kelly care a facut trei pui. acum doi dintre ei au inflorit, dar sunt foarte diferiti la culoare unul de celalalt.
oare de ce?  ::)
ca doar au fost udati la fel, si au crescut unul langa altul, in conditii identice.


[attachment deleted by admin]

Myrela

Probabil esti in posesia unui ''experiment'' , violeta poate nu e stabila genetic ::)
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

lyana

Nici eu nush sigur de ce au culori putin diferite Cara , dar sunt foarte frumoase , ca de altfel toate florile tale, sa te bucure mereu cu flori superbe !!! :-*

Nicol Caloian

Mirela cam are dreptate. In principal poate fi vorba de o instabilitate genetica. Violetele sunt recunoscute pentru faptul ca descendentii pot foarte usor sa aiba caracteristici deosebite fata de plantele mama. Violeta cu care a fost premiat concursul a facut si ea un asemenea sport, florile sunt mai mult roz-lila si au doar putin alb. Si este la a treia inflorire! Nici macar nu este pui obtinut din frunza ci prin despartirea unei plante mature. Eu sper sa revina la sentimente mai bune si sa infloreasca la fel ca la inceput.

vernil

Nicol, s-a prins vreo frunza din violetele de acum cateva luni ? Sunt curioasa, stiu ca tu ai conditii excelente pentru ele.

cara

sa va mai arat fereastra cu violete  ;D

si pe cele doua gemene care nu seamana deloc intre ele la culoare

[attachment deleted by admin]

Nicol Caloian

Mariana imi pare tare rau sa-ti spun ca am pierdut majoritatea puilor prinsi in primavara asta. In doua zile m-am trezit cu frunzulitele moi, s-au maronit si au murit. Astept sa se mai moaie caldurile si sa incep sa pun alte frunze. Din peste treizeci de pui au scapat ca vre-o 12-13.

gabriela jalba

Ce de faine!!! intr-o zi pe-ale mele,ma infurii si le fac salata!!!!
Fleurf,excelenta ideea cu folia! asa am sa fac si eu,ca rau mai arde soarele la mine.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Cara, ce frumoase si vesele sunt violetele tale !

Nicol, cand mai cresc ale mele, te ajut sa refaci colectia, nu de alta, dar sa inmultim din ele cat mai mult, ca sa le ajutam si pe celelalte iubitoare. Eu nu suport ideea sa vand violete sau alte flori, eventual schimb.

gabriela iuliana

 :)Sunt ff frumoase Cara nici nu stii la care sa te uiti prima data;am inteles ca puitultrimis e frate cu cele doua si daca e asa sunt fff curioasa ce culoare va avea :D :-*

cara

pe cuvant ca si eu is curioasa! de buna seama ca va fi altfel decat astea doua  ;D

vickylucia

Quote from: vernil on July 17, 2008, 11:17:34 PM
Cara, ce frumoase si vesele sunt violetele tale !

Nicol, cand mai cresc ale mele, te ajut sa refaci colectia, nu de alta, dar sa inmultim din ele cat mai mult, ca sa le ajutam si pe celelalte iubitoare. Eu nu suport ideea sa vand violete sau alte flori, eventual schimb.
Si eu sunt de aceeasi parere,mi se pare o crima!

cara

haideti, bre, lasati-o mai moale cu crima!  :D

poi daca intr-o zi nu mai am bani de flori si scot la licitatie plantele ce le am in dublu exemplar si cu banii pe ele sa-mi iau altele, ce crima am comis?
e crima sa cer bani unui flamand, pe sandwich. dar sa cer bani pe o planta, care pana la urma e un moft nu e nici o incalcare de morala, pe bune!

parerea mea!  ;D

vernil

Cred ca tu te referi la afaceri cu flori, din care sa iasa bani. Sunt doua lucruri distincte, eu  cel putin asa le vad. Nu am nimic impotriva nici unei forme

De exemplu, am cumparat o floare si din "N" motive nu o mai vreau, asa ca o vand. Dar cand cumperi o floare cu gandul clar de a scoate profit de pe urma ei, asta deja este afacere. Cumpar o violeta, o cresc si inmultesc, apoi vand din ea tot ce se poate. Dar inainte de asta fac reclama varietatii, pana se strange lume la usa mea  ;D. Asta inseamna ca sunt un afacerist destept. Insa nu inseamna ca neaparat iubesc florile, ci banii  ;D. Repet, nu am nimic impotriva celor care comercializeaza flori.

cara

deci io iubesc florile, pe cuvant! si vreau sa vand doua din cele trei violete Crimson Ice cu 5 lei. cu banii, vreau sa fac o comanda la RobsViolet, sa-mi diversific colectia.
e pacat?

asta vreau io sa ma lamuresc  ;D

diana

 :D Cara, eu cumpar una dintre ele! Le dai ieftin ma cherie  ;D :D

Nu stiu daca voi putea vinde vreodata violete dar nu am nimic impotriva celor care fac asta! De unde as mai avea eu violete frumoase?! Altii din alte tari (ex.  cehii), cum o fac? Asta nu inseamna ca ei nu iubesc florile!  ;D Intr-un schimb de mailuri cu Ivana Prchlikova ea m-a asigurat ca iubeste aceste flori foarte mult si ca vinde din ele pentru a putea cumpara altele din America sau Rusia. O inteleg perfect...cine a comandat peste ocean stie ce spun. 

Fleurf

 Sunt de acord cu voi Cara si Diana. Si eu am mai vandut unele din ele tot pt a amortiza o parte din banii pe care i-am investit tot in ele sau am platit multimea de colete pe care le-am trimis gratis. Am avut perioade financiare grele cand nu mi-as fi permis sa cumpar nici macar pamanatul pt ele. Si ce sa faci cand dintr-o planta obtii 3-4-6-10 pui? cum este cazul violetelor si gloxiniilor?  Am preferat ideea schimbului dar daca persoana n-a avut ce sa-mi dea in schimb si s-a oferit sa cumpere nu mi s-a parut ca fac un pacat.
Fericiti cei ce pot sa-si permita mereu numai sa investeasca!
Cara vreau eu cealalta violeta, daca mai e disponibila. Vorbim pe pm.

diana

Quote from: Fleurf on July 19, 2008, 11:45:40 AM
Sunt de acord cu voi Cara si Diana. Si eu am mai vandut unele din ele tot pt a amortiza o parte din banii pe care i-am investit tot in ele sau am platit multimea de colete pe care le-am trimis gratis. Am avut perioade financiare grele cand nu mi-as fi permis sa cumpar nici macar pamanatul pt ele. Si ce sa faci cand dintr-o planta obtii 3-4-6-10 pui? cum este cazul violetelor si gloxiniilor?  Am preferat ideea schimbului dar daca persoana n-a avut ce sa-mi dea in schimb si s-a oferit sa cumpere nu mi s-a parut ca fac un pacat.
Fericiti cei ce pot sa-si permita mereu numai sa investeasca!

Corect!! Nu e nici un pacat! Si nici afacere sau daca este, nu e una grozava! Poate doar cei implicati serios in asta si  care, cum spune doamna Mariana, vad numai bani cand cumpara o violeta. Sunt sigura ca pentru cei mai multi dintre noi, vanzarea violetelor este chestiune de amortizat unele cheltuieli care, sa recunoastem, nu sunt mici!

vernil

Ma bucur Diana ca ai inteles perfect ceea ce am dorit sa spun. Nici unul dintre noi nu este un afacerist in domeniul florilor  :-*.Eu, multumesc lui Dumnezeu din suflet, primesc si daruiesc flori. Anul asta am investit foarte mult in cele de gradina, m-a costat foarte mult, numai turba pusa in gradina a costat 2000 ron, instalatia de apa 1500 ron, iar florile (15 clematite, 15 anemone si 25 bulbi crini) ... fara numar ... Si nu este gradina mea, este a blocului, mai precis a primariei ...

Cara, te rog mult, cand faci comanda de violete de la Rob's violet, spune-mi si mie, ca doresc si eu exact 2 varietati.