Daunatori

Started by myky, June 26, 2008, 12:23:54 PM

Previous topic - Next topic

Marmoset

Vai, sarut mana de informatie! Cred ca o sa dau o fuga cat de curand, sa-mi fac si eu acolo un..."plan de bataie" in caz de urgenta (sper din tot sufletul sa nu fie cazul...  :( )

einsteinitza

E bine sa ai in casa, impreuna cu o galkeata gradata de 10 l si o seringa mai mare, pastrate special pentru substantele de gradina.Majoritatea microaambalatelr sunt pentru 10l.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cara

dupa trei zile de scormonit prin stamine si polen, tre sa decid ca n-am tripsi. inclin sa cred ca defectele la florile de gloxi si uscaciunea unor violete se datora caldurii/ soarelui/apei. am pecit cu rapoartele intre ele  ;D

am pus un parasolar la violete, am rupt uscaciunile si deformatiunile, am udat mai temeinic si cred ca problema e rezolvata.

(in inspectia mea prelungita si amanuntita am descoperit totusi ca am paianjen rosu la un hibi si la stephanotis. am facut dush plantelor, am stropit cu nissorun si astept decese in masa  ;D

Codruta

Azi, pe langa paduchi verzi pe bobocii de la trandafiri si negrii pe crizanteme si clematite am mai gasit si aceasta insecta pe o floare de la clematita http://codruta.sunphoto.ro/insecte_pe_plante/JGLXGUUFELKWAMLAXFA
Ce insecta este si daca e periculoasa pentru plante?

cara

e o "urechelnita", "Forficula auricularia"
e daunatoare la stupii de albine, nicidecum la plante, sezi blanda!  ;D

Codruta

Deci, imi pun vata in urechi si plang ca am omorat o insecta nevinovata ;D

einsteinitza

De ce sa pui vata in urechi, nu tipa????
www.helgasicorina.ro

Codruta

Sa nu imi intre in urechi membrii din familia ei :D Poate nu a venit singura la mine, in vacanta ;D

einsteinitza

Povestea cu intratul in ureche e folclor curat.Urechelnita nu face asa ceva. :D :D
www.helgasicorina.ro

Codruta

Stiti cumva ce daunatori fac gauri rotunde de aproximativ 4-5mm in frunzele de la plante? Azi am vazut gaurile la dalii si la un crin.

georgette

Sa va arat si voua ce am vazut eu azi..era sa-l ucid cand tocmai lua un pranz "delicios"  http://georgette.sunphoto.ro/daunatori/QHSGMMLGKUGYUFPQCUJ   in mai putin de un minut l-a mancat!

Codruta

Imi faci concurenta sau doar colectionezi ca sa-mi imbogatesti mie gradina zoo? :D
Eu am descoperit ieri un crin complet ciuruit de ceva bestii...normal ca nu le-am gasit inca pe nicaieri unde am poze cu daunatorii. Erau maro, gelatinoase, cu picioruse si cam de 1cm lungime. Pe unele frunze am gasit si ceva mic si negru la gramada si m-am gandit ca ar fi oua. De nervi am taiat planta complet, am pus-o in punga si am turnat insecticid nediluat. Apoi am realizat ca nici macar nu le-am tras in chip pe bestii. Macar sa inmultesc pozele din album cu daunatori daca tot nu pot face altceva ca sa nu ma mai viziteze atatia :D

georgette

Quote from: Codruta on June 06, 2009, 10:09:32 PM
Imi faci concurenta sau doar colectionezi ca sa-mi imbogatesti mie gradina zoo? :D
Eu am descoperit ieri un crin complet ciuruit de ceva bestii...normal ca nu le-am gasit inca pe nicaieri unde am poze cu daunatorii. Erau maro, gelatinoase, cu picioruse si cam de 1cm lungime. Pe unele frunze am gasit si ceva mic si negru la gramada si m-am gandit ca ar fi oua. De nervi am taiat planta complet, am pus-o in punga si am turnat insecticid nediluat. Apoi am realizat ca nici macar nu le-am tras in chip pe bestii. Macar sa inmultesc pozele din album cu daunatori daca tot nu pot face altceva ca sa nu ma mai viziteze atatia :D
:D nu ti fac concurenta,dar am luat "boala" de la tine..si acu' ma uit cu ochii -n paispe la tot,doar sa descopar daca e ceva... si cum bine vezi ,este!(si e normal sa fie ca doar traim intr-o  lume vie  :D :D :D )

einsteinitza

Trebuie să învățam să găsim echilibrul și psihic și practic. Grădina nu poate fi curată și nici nu e indicat. O anume doză de dăunători, e benefică.Fiecare are lorul lui.
De exemplu, acel găndac pe care l-a pozat cineva, nu-mi aduc exact aminte, ca un cărăbuș etalizat verde albăstrui, gândacul trandafirului, mănâncă bobocul de trandafir. Dar, din punct de vedere al utilității el face ăn natură ce face râma, adică afânează cantități mari de sol și îl âmbogățește, fiind extre de util în natură.Deci, nu trebuie exterminați, a âncat o floare-două, nu sunt enor de mulți, asta e ,are și el o viață și un loc al lui, folositor.
www.helgasicorina.ro

Codruta

Corina, sunt de acord cu tine dar dureaza pana ajumgem sa stim care insecte sunt periculoase, cat de periculoase si in ce cantitate. Eu am avut un gandac maro (cred ca mai am din cand in cand) pe trandafir.  http://codruta.sunphoto.ro/insecte_pe_plante/YGXNOLWAJSOAJOGJBKJ
E folositor ca si cel de care spui tu nu stiu dar stiu sigur ca-i plangi de mila la trandafir cand vezi cat de ciuruite sunt florile si nu una doua. Gandacul meu se pare ca nu are treaba cu bobocii, ci doar cu florile deschise. Gasesc frecvent 2-3 gandaci in mijlocul unei flori.
Dupa cate insecte am gasit in ultimul timp ai spune ca stau cu lupa pe plante. Daca ar fi fost asa as fi descoperit din timp crinul de care spuneam. Regret ca nu i-am facut poze sa vedeti in ce hal a fost distrus. Fiind in spate la un hibi nu l-am vazut prea bine iar cand l-am vazut era mult prea tarziu. Ciudat e ca langa crin mai era unul. Are frunzele ciuruite si el dar sunt inca verzi si oricat l-am studiat nu am gasit nici o lighioana, cu toate ca vecinul era complet invadat.
Cand cu tripsi am stropit toate plantele apoi am mai stropit cu zeama de tutun ca sa omor paduchii verzi si negrii. Am omorat ce era de omorat (sau macar i-am imputinat ;D ) dar se pare ca mereu apar altele noi. 

Codruta

Ce noroc pe voi ca a plouat cateva zile si nu am mai putut tine plantele sub microscop ;D :D Ieri catre seara a iesit putin soare dar pentru mine s-a intunecat iar :(
Va spuneam zilele trecute ca nu stiu ce lighioane au casapit complet un crin. Atunci am studiat bine si crinul vecin cu cel casapit si celelalte plante dari nu am gasit nimic doar gauri in frunzele de la crin. Ieri am constatat ca e terminat si cel de al doilea crin. Uite cum arata majoritatea frunzelor
http://codruta.sunphoto.ro/insecte_pe_plante  ultimele trei poze de pe pagina. Frunzele care nu aveau bestii pe ele erau gaurite sau mancate incomplet (ma gandesc ca asta inseamna petele gri de pe frunze).
Nu prea stiu eu cum arata omizile si cat de mici sau de mari pot fi dar ma face sa ma gandesc la ele. Dupa cum vad eu pe frunze sunt doua generatii...cele mici maro insirate pe langa nervura frunzei si cele mari si negre care defapt sunt sunt tot maro dar parca e fiecare in parte acoperita cu pamant  ??? Am "desfacut" o chestie din aceea neagra si a inceput sa se miste ceva ca un viermisor maro dar cu picioruse. Viermisorul are cam 4-5mm si corp moale.
Stie cineva ce paote fi? Ajuta sa stropesc cu un insecticid sau trebuie sa caut ceva special impotriva omizilor? Daca e sa fie omida nu ar trebui sa vad fluturasi prin gradina? In afara de bondari, o mamaruta si puzderie de paduchi verzi si negri nu am mai vazut nimic.

einsteinitza

Codruta, cauta un insecticid.
www.helgasicorina.ro

Codruta

Corina, tocmai asta ma irita ca am facut asa cum spui si tu, adica am stropit preventiv, de 4 ori incepand cu 16 martie si repetand, cu substante diferite la 2 saptamani. La jumatatea lui mai, cand au aparut diverse insecte, care mai de care mai ciudate, am stropit cu Decis. Nu mai spun ca ocazional, dupa ploaie mai stropesc cu tutun+spirt+sapun si asta pentru ca nu scap de paduchii verzi si negrii.
Si cu toate acestea mereu apar alte lighioane. Gandacii din florile de pe trandafir ii vanez cate unul si nu stropesc cu nimic. Cu paduchii verzi si negrii aproape zilnic, cand nu ploua, ii mai omor cu mana sau mai spal varful plantelor si asta doar ca sa  nu tot stropesc.
Nu stiu ce insecte si-au depus ouale in frunzele de la Doronicum. Pe un site am gasit ca ar fi musca miniera (nu stiu cum arata asta ca in afara de mustele clasice nu am vazut nimic ce seamana a musca si dupa cat de patate au fost frunzele ar fi trebuit sa fie roi pe aici). In pliantul de la Bayer scrie ca sunt diverse insecte care isi depun ouale pe frunze si de la care se pateaza frunzele asa  http://codruta.sunphoto.ro/plante_cu_probleme/YFLRFBVCEGMCWPGNYWQ Nu am stropit cu nimic, am preferat sa indepartez frunzele patate. Doronicum il am in fata casei. Dupa un timp s-au patat la fel frunzele de la caldaruse care sunt in gradina din spate. De atunci au inceput sa creasca daliile si din cand in cand gasesc cate o frunza de la ele patata asa. Clar ca insectele repective sunt prin zona doar ca eu nu reusesc sa le vad.
Cand primul crin a fost invadat si casapit am taiat planta, am oparit-o si am aruncat-o in containerul cu gunoi menajer. Asa cum am mai zis, am urmarit plantele invecinate dar in afara de celalalt crin care avea deja gauri in frunze nu am mai vazut gauri la alte plante si nici o insecta sau ou. Si uite ca dupa cateva zile fara control e terminat si al doilea crin.
Sotul meu spune ca degeaba ma agit ca natura e plina de insecte si mereu vor veni si la noi. Sunt de acord cu el dar nici nu pot sta pasiva sa vad cum se distrug plantele. Ma tot intreb cum rezista gradinile la vecini. Sau te pomenesti ca toate lighioanele acestea vin doar la mine ca stiu ca au parte de atentie ;D chiar daca nu cea pe care si-o doresc :D

gabi_gabriella

Codruta, la crini s-ar putea sa fie , gandacul crinului - Lilioceris lilii . Eu mereu am, si imi mancau crinii cu totul.anul asta la sfatul lui popgeo, in primavara cand au aparut i-am cules pe toti si i-am omorat, si nu au apucat sa depuna oua . Se pare ca deocamdata am scapat de ei si crinii sunt ok .
Asa arata ? http://bugguide.net/node/view/20177/bgimage?from=0

georgette

Quote from: gabi_gabriella on June 17, 2009, 12:36:29 PM
Codruta, la crini s-ar putea sa fie , gandacul crinului - Lilioceris lilii . Eu mereu am, si imi mancau crinii cu totul.anul asta la sfatul lui popgeo, in primavara cand au aparut i-am cules pe toti si i-am omorat, si nu au apucat sa depuna oua . Se pare ca deocamdata am scapat de ei si crinii sunt ok .
Asa arata ? http://bugguide.net/node/view/20177/bgimage?from=0
Din astia apar si la mine in fiecare an dar intuitiv,i am vanat cu mana  http://georgette.sunphoto.ro/daunatori/EPIUNNOXZHDZPDGHWZF ! Anul asta doar unu a aparut si l am executat!

Codruta

Gabriela ai dreptate, la fel arata si ce am gasit eu pe frunze ca si ce apare in poze. Culmea e ca nu am vazut nici un astfel de gandac si fiind asa rosu sigur mi-ar fi sarit in ochi ;D In plus, tot ce vad goanga si nu o cunosc o omor chiar daca ma doare sufletul si chiar daca ma gandesc ca poate e una buna la casa omului. Las in viata doar ce cunosc si stiu ca e inofensiv sau folositor. Gandacii respectiv apar doar primavara sau si in aceasta perioada?

Azi, cand am taiat Nepeta (in google am gasit ca o cheama iarba matei) am descoperit alte bestii care cred ca tot un fel de gandac sunt. Verzulii si cam de juma de cm. Nesimtitele mi s-au urcat si pe maini si picioare. Plantele Nepeta nu par sa fie afectate dar azi voi stropi oricum cu insecticid.
Insecticidul afecteaza florile de la plantele inflorite?

Tot azi am descoperit ca si Cineraria (si in gradina din fata dar si in spate) are deja o multime de frunze cu "canale"din acelea albe, cum am zis inainte ca au avut Doronicum si alte plante. La cate plante sunt afectate si cu ochii inchisi ar trebui sa vad insectele si eu nu vad nimic.

gabi_gabriella

La mine au aparut masiv in primavara  dar am gasit unul saptamana trecuta si l-am eliminat manual, cum zice si georgette

gty

:-[    :-[    ajutor
am observat cu citva timp in urma pe o stapellia un fel de ghemotoc alb si lipicios la atingere zici ca era o pinza de paianjen strinsa ghem
acum a aparut si pe cerica
ce ma fac
va rog  ajutatima
   o sa incerc sa fac poze caci acum am sters aceea pudra de pe ele

astept neaparat raspuns

Fleurf

Cred ca te-ai pricopsit cu paduchi lanosi gty  ::) Curata-i cu un betisor de urechi muiat in spirt diluat cu apa 1/1. Repeti curatarea pana la disparitia lor.

gty

da
am mai cerut parerea si la alte persoane si au zis acelasi lucru
o sa fac precum spuneti
dar la magazinele ptr plante nu gasesc o solutie ceva ?
  o sa va arat pozele : http://gtythe.sunphoto.ro/plante_bolnave

sper sa se vada ceva

multumesc