Daunatori

Started by myky, June 26, 2008, 12:23:54 PM

Previous topic - Next topic

geodezia

Asa daca ii zic uite trebuie sa facem aia sau aia sau aia da lucruri mari adica arat semnat sau de turnat ciment sau de taiat iarba face da numai daca ii spun nu sa zic ma duc acasa si gasesc din proprie initiativa facut ceva Nuuuu Ha si sa ma ajute pe mine cu florile .Nuuuu asta in nici un caz .Pai mai zilele trecute mi-a zis ca sa mi le vinda .Va dati seama ca am pus botul imediat in pamint si m-am uitat crucis la el Da de ce sa nu vindem casa sau masina sau televizorul ca sta intepenit in fata lui ? Asa i-ma zis .A facut ticul cit China . Pai daca ma operam eu ma inbolnaveam de nervi cu gradina si cu florile .ASa poate mai bine ca nu mi-au dat avizul .Asta e .Fiecare cu crucea lui

einsteinitza

Geodezia, lasa, fiecare cu ale lui, tu bucura-te de gradina si de flori, ca se aseaza toate, uite ca-i imediat vara si totul va fi splendid.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Asta fac si eu eu cu ale mele el cu ale lui ,cit mai putina intesectare ca e mai bine .In felul asta nu ne certam . E cel mai bun sfat .Ca in bancul ala cu pistolul si ani de casnicie fericiti.

Ionela

Cum ai gasit crinii, geodezia? A avut succes tratamentul??
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Nu le-a mai mincat nimic .Cred ca a dat roade metoda storsului si stropitul cu total .Cred ca daca ma gindesc bine nu am putut sufla in besica doctorului de la medicina muncii din cauza super totalului ca ma cam infundasem dupa ce am dat cu el .Da acum asta e . Mai bine ca faceam buba pe pielea buna .Vezi ma ca si doctorii astia nu se reped asa daca exista solutie alternativa .Eu ma bucur totusi ca nu am facut operatia cu toate ca as fi vrut sa slabesc dintr-o data da si burta mea crapata ..  Acum am vazut ca mi-au mincat niste omizi frunzele de la un par  Deseara cred ca il stropesc ca l-am vazut aseara si a plouat si nu am putu sa dau . 

Ionela

Tot raul spre bine ;) Ai salvat crinii, salvezi tu si parul. Ma tem de omizi la modul patologic >:(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

am stropit am stropit acum astept ca imi este frica sa nu se raspindeasca si sa imi manince trandafirii ca am gasit niste scirboase pe trandafiri asa ca am, pufait si pe trandafiri si pe par astept rezultate

penelopa

Geodezia, având în vedere atracţia dăunătorilor faţă de grădina ta ( :P ............  doar Codruţa te mai întrece  ;D), ar fi bine ca anumite plante să le stropeşti preventiv. De exemplu, trandafirii: eu îi stropes la 15 - 18 zile, cu un fungicid şi insecticid.

Ionela

Tot cu "total" ai pufait si trandafirii??  ::)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

tot cu total .Are ceva ?

einsteinitza

Mai bine culegeai omizile ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Am incercat  da sunt niste alea mici si verzi uf si scirboase lasa niste bale ..... se face pielea de gaina pe mine .Acum am luat niste fastac cred ca le dau pe simbata? O fi prea devreme ? numai sa nu imi manince trandafirii.Pene pe la noi este o invazie de omizi .Toata padurea au halit-o omizile si prunii si ciresii si corcodusii .Prin padure au inceput sa manince stejarii bine frunzele nu pomii cu tot . am vazut ca lesinatele au trecut si la salcimi acum .Nu i-a nimeni nici o masura . Au inceput iar ca acum vreo 3 ani .prin gradinita cu flori sunt unele verzi asa si mai mici dar am gasit pe pomi din alea mari urite maro cu galben si ce e mai nasol ca daca se pun pe tine te maninca piele  uf sunt asa scirboase Ce am patit acum 3 ani a fost dezastru .au ras totul da totul.MAcar atunci au dat din avion si au stropi da acum cine sa mai dea ca nu mai au bani decit de poste si genti de 30000 de euro nu sa stropeasca .Au iesit acum  si niste fluturasi asa marunti ,maro si zboara cu miile prin jurul pomilor .PAcat ca erau de toate si corcoduse si mere si prune .

einsteinitza

Nu sunt omizi, sunt larvele unei viespi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Cand vine vorba de omizi nu-s coerenta... >:( >:(
Omizi mici si verzi??  ::) Omizile nu-s cele paroase si oribile?? Nu cred c-am vazut verzi vreodata!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

pe par si pe trandafiri sunt din alea mici si verzi . pe corcodusi  pe pruni, pe salcimi si stejari sunt unele mari galbene su maro si puf mare pe ele

einsteinitza

Alea mari cu puf sunt autentice, alea mici verzi sunt larve de Endelomiya aetiophs. Endelomiya e o albina  croitoare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Si in cazul asta Es cu ce sa ii dau in nas ca numai de trandafiri imi este frica sa nu mii haleasca taman acum cind au bumbi si incep sa infloreasca .Ca am observat ca trag la bumbi sa ii manince.

einsteinitza

O fiola de Talstar la 10 l de apa. Mie imi place acum asta, ca au aparut prin gradina si paianjenii, desi ploaia i-a mai temperat :D.
E un insecticid de contact cu efect si acaricid, adica si pentru paianjeni.
Nu folosi acum insecticide sistemice, decat daca nu ai fructe si legume in zona. Pana in toamna nu mai sunt indicate, intra in plante si deci si in fruct.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Am luat ca data trecuta am cumparat tot felul de iunsecticide enumerate pe aici prin musuroi si am luat si talstar  asa ca o sa-mi fac de lucru cu el sa dau ca ma dor ficati numai citi bani am dat pe trandafiri .Macar sa apuc sa vad florile si pe urma pot sa ii haleasca da macar o floricica de la fiecare sa apuc sa vad

einsteinitza

Geo, nu se intampla asa.Insectele astea nu sunt iepuri ;D
Plantele au si ele sistemul lor de aparare, nu infailibil dar il au.
Orice gradina e diferita si orice gradinar se lupta cu problemele proprii parcelei lui.Daca trandafirii tai arata bine, chiar daca au si mici probleme, totul e perfect. Nu exista planta perfecta-ar fi chiar lipsita de poezie- cum nu exista nici oameni perfecti.
Relaxeaza-te i bucura-te de trandafirii tai, sunt exceptional. Mai pune din cand in cand dimineata devreme un furtun mai puternic pe ei, pe dousul frunzelor si pe varfuri, si o sa le prinda bine, mai spala din daunatori.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Tot ai zis Geodezia ca-ti place sa pui furtunul pe ele :D :D  (pe plante, adica). Liber la baitza :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia


Codruta

Quote from: penelopa on May 25, 2010, 08:27:04 AM
Geodezia, având în vedere atracţia dăunătorilor faţă de grădina ta ( :P ............  doar Codruţa te mai întrece  ;D),...

Nu vreau sa fie asa dar se pare ca nu pot sa cedez locul din top ;D :D Au aparut exact in acealsi loc si pe aceeasi crini. Nici macar nu au mai rasarit toti 3 crinii, doar unul singur :( Ceilalti s-au speriat la gandul ca si anul acesta vor fi casapiti de vi. De data aceasta am reusit sa-l imortalizez pe ucigasul rosu http://codruta.sunphoto.ro/insecte_pe_plante/15330124 si bineinteles si pe urmasii lui http://codruta.sunphoto.ro/insecte_pe_plante/15330126
Stiu ca la mine e paradis pentru toate lighioanele dar nu pricep cum a aparut in exact acelasi loc. Ca e pe crini la inceput si nu pe plantele din jur pot intelege...e meniul lui preferat.

geodezia

omoara-l omoara-l omoara-l cit mai repede ca de la tine a zburat la mine . repede repede , de tot .Codruta cred ca astia dorm in pamint si halesc si bulbi din pamint.firara de lighioana 

Ionela

Uratul naibii!  >:( >:(Stie el unde sa vina >:( >:(
Ori au iernat in zona, ori au iesit din niscai oua ramase... Ma intreb ce s-a intamplat cu cei doi crini care nu au mai rasarit...
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8