Daunatori

Started by myky, June 26, 2008, 12:23:54 PM

Previous topic - Next topic

costieanuconstantin

 gaza aia parca se cheama ratisoara sfeclei ( porumbului )

gomez99

daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

einsteinitza

In jurul lor e un puf?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gomez99

sint niste ovoide rosii, dure, lucioase. cam de dimensiunea unui bob de griu, plasate cite doua la baza cite unei frunze. puful pare a fi de la flori, papadie, ma rog ceva ce pluteste prin aer in perioada asta. e lipit doar pe citeva celelalte sint complet curate.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

cara

nu stiu ce au o parte din gloxinii si o parte din violete, dar daca e ce banuiesc, adica trips, arunc tot.  >:(
n-am nervi sa tratez zeci de plante.

florile sunt chircite, diforme.
polenul la gloxinii cade pe frunze ca o faina umeda.
frunzele se usuca, sunt pline de pete.

dati-va si voi cu parerea, ca sa stiu daca sun gunoierii sa vina maine la prima ora  >:(


cara

...

dorinas

Cara seamana a tripsi, uita-te in interiorul florii cu o lupa si vezi in saculetul de polen daca are insecta. Frunzele de la gloxinii se mai intampla sa aiba pe dos urme de la umezeala fara sa aiba neaparat tripsi dar polenul cazut asa si chirceala florilor sigur sunt de la un daunator.

cara

deci am gasit 2 vietati moarte. sunt tripsi?  >:(

Codruta

Mie nu imi seamana a trips. Uite aici cateva exemplare de tripsi  http://www.entocare.nl/uk/framepagina.htm
Se pare ca nu merge la adresa cu tripsi asa ca in pagina care apare cauta in stanga pests, se deschide o pagina cu mai multi daunatori si la tripsi da click ca sa se deschida pagina cu ei.

Erwin

Parca sunt muste...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Codruta

Ceva musculite care seamana cu cele din pozele puse de Cara am vazut si pe la mine dar eu am zis ca sunt musculite de la umezeala. Nu m-am gandit ca ar fi tripsi deoarece sunt mult mai mari.

Codruta

Doina, tu ai scapt de tripsi la violeta? De unde stiu daca mai am in casa tripsi sau nu?  ???

cara

m-am uitat si eu pe net si parca nu seamana cu nici o poza de trips.
poate ca mustele astea s-au luptat cu tripsii si-au cazut la datorie!

Fleurf

De ce nu le stropesti cu un imsecticid Cara? Pana si banalul Mospilan este bun pt tripsi, dar eu le-as da cu Talstar care este si acaricid ca acum pe caldura isi fac mai multi de cap prin florile noastre  ;D

einsteinitza

Cara, tu ai dat cu ceva? Alea-s muste moarte si frunzele alea par a avea ceva boboroate pe dos, in unele locuri, dar parca-s si arse chimic.Cred. Violete si gloxinii nu am, deci nu ma prea pricep, dar daca au murit si mustele.....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cara

hai ca esti tare!  :D :D :D

n-am dat cu absolout nimic. decat cu spary de muste, ca mor daca le vad bazaind pe geamuri!  >:(

cred ca alea mici au sucombat de la spray, ca le-am gasit pe pervazul unde scormoneam eu staminele in cautare de tripsi. de frica cred ca nu le-am observat inainte.  :D


am urmatoarele:

Mospilan, Fastac, si Nissorun. cu ce dau? sau pun de toate, adaug si-un fungicid si stropesc cu acest coctail Molotov sub flacara de benzina?  :D

Fleurf

Mospilan si Fastac sunt insecticide si Nissorum e acaricid.

doina

Quote from: Codruta on May 28, 2009, 03:18:13 PM
Doina, tu ai scapt de tripsi la violeta? De unde stiu daca mai am in casa tripsi sau nu?  ???
Nu stiu daca am scapat de tripsi , astept sa faca flori violeta de le tine , sa vad daca se mai imprastie polenul pe floare  :P
Am avut si la serviciu tripsi , am tratat toate violetele si eu sper ca am terminat cu ei  ;D
Sunt cu ochii pe violetele de la serviciu ca sa descopar parazitii care au rezistat , daca au rezistat  ;D

einsteinitza

Cara, eu nu obisnuiesc sa dau cand nu stiu ce e.E ca si cum faci febra si dai cu antibiotic, dar nu stii de unde ai febra, Incearca sa vezi totusi ce daunatori ai, sau poate or fi niscai ciuperci? E tare atipic ce ai tu acolo. Muste moarte, pete fara daunatori pe frunze,
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cara

deci n-am dat cu nimic, tocmai pt ca habar n-am ce au!

am scobit toate plantele, le-am studiat cu lupa sub reflector. n-am descoperit niciun gandac/musca/larva/paianjen.

ma gandesc totusi ca violetele (a caror rozeta de crestere e perfect sanatoasa) sunt afectate de soare. e cam cald pe pervazul ala de nevada, cred ca florile se usuca pe margini de la soare/caldura. ele nu lasa polen. am pus un parasolar ieri si-o sa vad cum evolueaza.

cu gloxiniile (aflate la alte ferestre) e semnul cel mai mare de intrebare. sunt afectate cele pe care nu le-am scos din vegetatie asta toamna fiind prea mici. doi bulbi au putrezit (cred ca apa in exces si racoarea le-au ucis). cele care s-au odihnit asta iarna n-au nimic. le-am separat, pe cele afectate le-am mutat in garaj. o sa vad ce se mai intampla.  ::)

opiadc

          Am si eu niste uratanii pe hibiscus, mai exact pe boboci.
          Ma tot uitam si nu stiam de ce ii merge asa de prost bietei flori, ca toti ceilalti hibi au dezvoltat un frunzis bogat si arata foarte bine.
         Mada, daca stii ce e, te rog sa-mi spui, ca e vb de Hibi roz pe care mi l-ai trimis tu.
         Ganganiile sunt mici cat gamalia unui ac si au o culoare verde.Stau gramada pe bobocii de hibi;pe frunze n-am vazut.
         Va rog sa-mi spuneti cu ce sa stropesc.Am citit in cartea Elenei Selaru ca este indicata stropirea cu Sinoratox  pt afide dar nu stiu daca gasesc.
           Multumesc anticipat!

cara

Fastac, Decis, Karate

opiadc


          Atunci o sa incep cu Karate pana maine ce se deschide la fito! :D :D :D Multam!

Marmoset

Mai, ma tot speriati cu goangele astea... Am puricat aseara vreo 3 ore floare cu floare, frunza cu frunza, planta cu planta si am rasuflat usurata ca n-am descoperit nimic la niciuna. De unde va procurati voi "faraFastac"-urile astea: Mospilan, Fastac, Decis...etc. ?

einsteinitza

L Piata Obor la exterorul halei este un centru cu tot felul de substante, au si ce e mai nou aparut.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro