Salvia

Started by einsteinitza, June 06, 2010, 05:26:42 PM

Previous topic - Next topic

emilia68

Multumesc fetelor....

Se numeste salvia sclarea, se inmulteste prin seminte.
Am primit semintele in urma cu vreo 6-7 ani de atunci nu mai am probleme cu ea se autoinsaminteaza.

In spate...nu e prea clara imaginea, am avut ghiveciul cu dracaena marginata.

einsteinitza

AAA, asta era.Tot incercam sa descopar o planta cu frunze lungi maro de gradina.As fi vrut eu :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

emilia68

Mereu caut raritati.. culori si forme deosebite, vad ca si tu faci la fel.


victoria222

Emilia, felicitari pentru salvia ta, este foarte frumoasa! Am cumparat  si eu din Belgia niste seminte printre care si aceasta Salvie. Spune-mi te rog cum se seamana, direct afara? sau fac rasad prima oara? Am destul de putine (vre-o 50) si nu as vrea sa dau gres. Iti multumesc

emilia68

Multumesc Victoria,

Sa stii ca nu este a planta pretentioasa. Le poti semana direct la locul dorit.La mine deja se scutura semintele peste tot si rasar singure.
Cind cresc putin le platez la locul dorit.
Iti doresc succes la ele.

sandaveturia

Am incercat sa prind si eu din seminte salvia officinalis si nu mi-a iesit nimic. Poate nu am pus la insamantat in perioada optima. Apoi mi-am adus din Germania ( de au ras toti de mine) Savia nemorosa. Am fost foarte incantata  sa o am in gradina. Si intre timp a dat ortu popii. In 2 luni. Vasusem eu pe langa poarta mea ceva ce semana cu salvia mea, dar am zis ca nu se poate sa fie tocmai aia. Adicatelea , cum sa fie la fel, ce, eu am dat bani pe ceva si aveam la nasul meu? poate nu i-a placut in Romania, ca poate si plantele nemtesti sunt mai reci si nationaliste ca nemtii.
Intre timp am gasit la Praktiker la noi salvia officinalis la ghiveci, si vad ca o duce bine mersi.
Am ramas eu cu gandul la nemorosa asta, oare pe aia o aveam la poarta? A mea din Germania nu mirosea deloc si avea frunzele mai bondoace. n-am mirosit-o pe cea de langa poarta, dar oare asta e, nemorosa?
Es, tu esti cu salvia ( adica si cu salvia.... +rsp), imi raspunzi?

cristinaf

Eu mi-am cumparat seminte de salvie nemorosa din Anglia, ca mi se pusese pata rau si am comandat tocmai de acolo, printre altele, bineinteles. Le-am semanat, mi-au rasarit, au crescut, le-am rasadit in gradina. Toate bune si frumoase, au inflorit si ma uitam la ele lung ca nu-s cu mult mai diferite decat salvia care creste pe margine campului, la cateva sute de metri de casa mea. Si stand, asa, cu mama la discutii in gradina, ma intreaba daca acelea-s flori sau simple buruieni.  +ham
Sa mor nu alta ... floricele mele cumparate tocmai din strainataturi cresc si prin santuri  =)) , e drept ca putin diferite, dar nu cu mult.  +hypno

sandaveturia

Admiratia maxima a celor din jur se recunoaste dupa nedumerirea pe care le-o citesti pe fata cand se uita la florile tale cumparate cu atata dorinta si se gandesc si poate spun si in gura mare ce-i cu buruienile alea acolo? Si daca se si apleaca sa le smulga te rezolva complet! =))
Eu am patit-o cu un osteospermum neinflorit ( si comentariu: domne, da tare e buruiana asta, ca nu se lasa smulsa, si da-i si trage...) si cu  regina noptii, tot neinflorita ( ce tin eu buruienile astea pe langa florile de piatra?)
De fapt, si eu mi-am smuls singura anemonele de CAEN ca semanau cu buruienile, numai una a scapat din 10 si mi-am dat seama cand a inflorit ca am smuls la ele in draci.
Anul trecut mi-a smuls barbatelul ardeii ( de atunci nici nu se mai apropie de gradina,  priveste de pe terasa...)

cristinaf

Eu am ramas dezamagita atunci cand am ajuns sa le vad inflorite. Ma asteptam sa fie ceva mai deosebite florile, mai bogate decat cele care cresc la margine de drum, dar tzeapa, nu sunt cu nimic mai frumoase, singurul plus dpmdv e ca sunt mai compacte tufele. Imi place sa vad printre trandafiri flori mai micute, de 20-25 cm maxim, dar, totodata, m-as dori sa faca si flori frumoase, nu doar niste floricele micute-mititele.
Acum imi pare rau, ca vazusem pe la inceputul verii o tufa de salvie crescand langa un gard si avea niste flori albastre mari si frumoase, dar m-am gandit ca o sa se uite lumea la mine ca adun buruieni ce cresc pe marginea drumului.  =)) E drept ca era ceva mai inalta, dar arata mult mai bine decat florile mele obtinute din seminte selectionate.

Mihai

Ika,de ce nu plantezi niste Ageratum?
Sunt uşor de plantat şi micuţe şi dragute,etc........

cristinaf

Am ageratum in gradina, Mihai, chiar destul de mult. Anul trecut am facut rasad si l-am rasadit, dar anul acesta am semanat direct in gradina si a fost foarte bine asa, dar vroiam sa mai incerc si altceva, eventual sa fie si peren.
Dupa experienta de pana acum tot la ageratum am sa raman si la anul. Poate m-oi hotari de data asta sa comand seminte din nou. numai si numai sa-mi satisfac dorinta de a avea si ageratum alb, ca atunci cand am avut ocazii, nu mi-a trebuit. :(  Dar nu sunt sigura ca ma mai apuc sa comand ... ma mai gandesc.  :-\ Parca nu mai am chef sa stau ca pe ace in asteptare, m-am saturat de anul trecut.

claude

 =)) =))  Am crezut ca numai eu ma uit usor dezamagita la salvia mea..nemorosa 'Blaukonigin' Eu am comandat-o in primavara si am asteptat-o ca pe cine stie ce minune. A mea inca e in viata, a avut o perioada in care a crescut chiar bine, acum e cam rahitica, dar culmea, cei 4-5 lastarei au iar boboci  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sandaveturia

sa-ti traiasca si sa-ti infloreasca! Ce ciuda mi-e, a mea de ce a dat ortu popii? O mai am doar pe salvia officinalis care nu mi-a inflorit inca , dar daca o vad ca vrea sa o mierleasca , ii tai frunzele si-mi fac un ceai si gata cu salvia! Trec la alte flori mai rezistente! pe moment arata bine, o tin sub ochi :-\

cristinaf

Eu am facut prostia sa le plantez aproape de alee, insirate de-a lungul ei. Cred ca ar arata bine daca ar fi plantate in grup, dar intr-un plan mai indepartat, astfel incat sa nu se vada florile in amanunt, ci doar ansamblul si culoarea care e, intr-adevar, deosebita.

cristinaf

A inflorit si salvia nemorosa 'New dimension blue' si chiar am inceput s-o indragesc. Ramane piticuta si formeaza o tufa compacta, iar culoarea o remarci de departe. Am mutat-o mai in spate, in jurul lui GC si se vede frumos contrastul dintre ea si bobocii trandafirului, dar astept sa vad mai bine rezultatul cand vor inflori. Rasare destul de usor din seminte.
Cam asa arata

flordel

Si mie au inceput sa-mi placa, uite-o si pe a mea (nu stiu ce soi):

einsteinitza

Dw-aste vad eu campuri cand merg spre Slanic, am luat un palc pentru gradina mai demult, nu stiu ce  face ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anknic

a mea e asa:

http://anknic.sunphoto.ro/gradina_2012/72238945

e dintr-un plic din tara, semanata anul trecut. anul trecut n-a inflorit, am tuns-o toamna ca m-am gandit ca ingheata...da' n-a avut nicio treaba cu gerul.

claude

Eu am nemorosa Blaukonigin, e plina de boboci, acum astept sa vad ce poate, ca anul trecut a fost o starpitura  ;D  ( am imprumutat termenul lui Es, ca ma distreaza, uitasem ca exista cuvantul asta in limba romana  :D )
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Quote from: flordel on May 18, 2012, 12:07:46 PM
Si mie au inceput sa-mi placa, uite-o si pe a mea (nu stiu ce soi):

Asa din poze, mi se pare ca a ta seamana cu 'May Night'.

gabriela jalba

 
  Asa arata inca ,la inceputul saptaminii. Acum a ars-o o bruma dura .
  In partea stinga...scuze !! se vad sacii ce protejeaza crizantemele noaptea de bruma.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Salvia  Sclarea
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=