lala-gradina

Started by lala, July 08, 2008, 09:51:16 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Sa-ti dea Dzeu sa ai de unde-i hrani permanent !
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana

la care se adauga 3 pisici de casa,niste birmanezi!
si 4 dulai care au propria lor curte
(nu se pun cainii  vecinilor ,cei de la job si cei de la ai mei de la bloc)
cam asta  asa e........sa fiu sanatoasa sa am de unde sa-i hranesc
in mod ciudat  dupa unii,eu cred ca mie pisicile si cainii imi aduc noroc
cred ca am in album poze cu blanoasele si blanosii


lala

Dar unde tii armata de pisici ??? ???Si eu toata vara am cautat un pisoi de care sa ma indragostesc ::)pana la urma a venit tot din Bucuresti,in cutie cu funda rosie la gat si cu biberon(avea 2 saptamani).

gentiana

armata sta in curte la snagov
si are si cotete
de ce n-ai zis ca te inzestram io cu o pereche

lala

Am doua zile de cand lucrez prin gradina ;DS-a topit toata zapada si am putut sa fac un inventar,Euonymus japonicus,o magnolie si un trandafir catarator ciopartite de zapada cazuta de pe casa :'( :'(probabil ar trebui mutate sau nu stiu ce sa fac....poate nu vor mai fi ierni asa grele???;) ;) ;)Am plantat bradul de la craciun,am greblat,am taiat uscaturile si tot as mai fi gasit de lucru,dar vremea nu m-a lasat.

gentiana

ai taiat trandafirii?
dar pomii?
io imi fac  curaj

lala

nu ,de trandafiri nu ma ating pana da floarea la forsitia,dar la pomi,vie,lonicera am executat....

gentiana

in Buzau am vazut ca cei de la spatii verzi taiau trandafirii(probabil poly)

gabriela jalba

Nu ca n-as avea ce face,dar as iesi si io afara la o grebla,sapa....Dupa ce s-o topi zapada tre sa mai astept sa se usuce...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lala

E mare pozna cu gradinaritul,eu ma tot intreb cum m-am contaminat.... nici nu mai stiu cand a inceput ???dar a devenit foarte important pentru mine de asta am si renuntat la oras-bloc si m-am stabilit in mediul rural.Probabil faptul ca ma apropii de pensie explica intr-o oarecare masura hotararea luata,nu ma vedeam la bloc fara "ocupatie" ;) ;)Sincera sa fiu nu m-am integrat grozav in comunitate..."ei oraseni veniti la tara... sa-i vedem",dar intre timp si-au schimbat impresia si am si eu o satisfactie.am dat tonul.....au aparut in sat gradini aranjate  cu floricele,gazon au mutat legumele din fata casei si sunt intrebata de seminte,butasi...parca ar fi o mica realizare personala ??? ??? ???sau e altceva si nu vreau sa recunosc ???

gentiana

parereas mea e ca e mai mult decat o "mica realizare",as zice ca e una mare(ai inceput "culturalizarea")

lala

Gradina mea pieptanata si aranjata(am muncit toata saptamana)e iar sub 10cm de zapada :'(m-am cam saturat >:(Imi place iarna adevarata cu zapada si geruri,dar nu pentru 6 luni >:( >:( >:(

gentiana

tocmai ma pregateam de un we mai lung in care sa ingrop si crini orientali si m-am repliat(stau foarte bine in ghiveci

myosotis

lala, tu tai lonicera ? Eu n-am taiat-o niciodata.

gabi_gabriella

Myo, eu o tai ca altfel se prea "involbureaza "
Dar am taiat-o in vara dupa ce a terminat deinflorit

lala

Da o tai la doua lungimi 40cm si 1m ca sa imbrace frumos.

gentiana

eu o tai doar cand se obrazniceste si incearca sa-mi omoare alti copacei

myosotis

Deci o taiati din motive de spatiu. La mine, una din aia comuna (cu flori albe) a acoperit cativa metri de gard si s-a urcat in salcamii de langa gard. Mai am una cu flori portocalii (imi scapa numele) mai noua, mai la vedere. Ziceti ca daca o scurtez se indeseste.

penelopa

Am inteles ca Lonicera se mai "curata" din cand in cand, altfel crengile mai batrane se lemnifica puternic si se degarnisesc de frunze. Altfel spus, apar ramuri uscate, inestetice.

gentiana

la mine sunt  se acopere unele pe altele si se vede ca un "perete verde"
io vreau de aia rosie,mi s-a pus pata

myosotis

Pe aia de pe gard n-am nici un interes s-o curat. Mai ales ca vecinul si-a facut o magazie in zona aia.

gentiana

io o mut pe langa gard
la catei le-am facut un "perete verde" din caprifoi si vara stau ca boierii la umbra,sub bolta
daca  le si ud curtea fac niste gropi si se ascund acolo

penelopa

După mai mulţi ani, bolta de caprifoi arată ca o îmbârligătură de uscături care ţi se scutură în cap. :(
Am avut eu aşa ceva într-o existenţă anterioară. ;D

gentiana

ii cresc mereu lastari tineri
o sa vedem peste ani

gabriela jalba

Quote from: gentiana on March 05, 2010, 10:21:17 PM
la mine sunt  se acopere unele pe altele si se vede ca un "perete verde"
io vreau de aia rosie,mi s-a pus pata
Sa nu cumperi de la Yurta. Eu am luat si s-a dovedit a fi tot de aia alba-galben,obisnuita.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=