Magnolia

Started by cara, August 13, 2008, 07:52:40 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Gabi, e frumos parfumul nu? Ca de zambile......

Poxicuta, ai plantat-o in primavara sau a trecut iarna? Sunt curioasa daca ar reusi sa treaca iarna neprotejata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

poxicuta

Quote from: einsteinitza on April 29, 2012, 10:46:10 AM
Gabi, e frumos parfumul nu? Ca de zambile......

Poxicuta, ai plantat-o in primavara sau a trecut iarna? Sunt curioasa daca ar reusi sa treaca iarna neprotejata.
Nu, in primavara!
Am sa-l intreb pe Frederico cum a iesit din iarna la Cluj?
http://fredericocj.sunphoto.ro/MAGNOLII-colectia_mea_de_10_magnolii_-sunt_sufletul_meu/35567183

paraschivvvv

Es au fost magnolii galbene parfumate cica, una de cca 40cm si una mai mica de cca 20cm si in doi ani unul dupa altul in locuri diferite cu pamant acid si nu s-au prins si am renuntat la cheltuiala de 120lei/buc.Succes celor ce le au.

einsteinitza

Imi pare rau, Paraschivv.
Eu nu  am galbene, insa cele roz si cilam pe care le am nu mi-au facut probleme. Singura mai fitoasa putin e Genie, care vad ca se misca foarte greu.
Din punctul meu de vedere nu a meritat banii. A fost destul de scumpa, mica si in doi ani nu a crecut 5cm. Daca o tine asa, poate nepotii mei sa o vada cu o floare!
Pufa, vad ca acolo nici macar nu e invelita....poate e ferita intre case, nu-mi dau seama. Chiar ca e interesant cum a iesit din iarna. Iti urez succes cu a ta , tu ai noroc de o zona mai calda.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Si eu care-mi doresc neaparat o Genie...  ::) Singurul lucru care ma descurajeaza este dimensiunea la care o vinde sieberzul.
Am vazut intr-o oferta la cehi mai ieftina si mai mare, singurul inconvenient e ca nu se merita sa faci comanda in strainatate pentru una, asa ca mai astept.

poxicuta

www.lunaplant.de
un website german care vinde Genie, poate facem o comanda comuna si impartim transportul

einsteinitza

Creste infiorator de incet, e cea mai inceata magnolie pe care o am, creste milimetric anual.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Eu as fi de acord!


einsteinitza

E un vis, ca o spuma, felicitari! +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Multam Es.pentru apreciere.

Rux

Foarte frumoasa magnolie .

paraschivvvv

Multumesc pentru apreciere Rux

Carina

Cateva poze cu magnolia Susan in plina inflorire. In prima puteti admira si frumosul meu gazon plin cu papadii  ;D

einsteinitza

Splendid, poze de revista!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Chiar ca frumos! :-bd
Piticania mea anul asta n-a facut decat 2 flori, cred ca-i arat sapa! :D

marirogo

Am vazut in Dedeman magnolii la ghiveci, si tare-mi fac cu ochiul  +hypno. O fi prea tarziu pentru transplantat in gradina?

einsteinitza

La giveci poti planta oricand cu mentiunea ca un timp trebuie sa supraveghezi udarea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

elenita

Am vazut si eu magnolii la Dedeman si am cumparat  2 buc.una kobus alba si  cealalta mov soulangeana.deocamdata  sunt in ghiveci  si le merge bine.Cand e gata curtea si gardul de la poarta( sunt in santier) le  mut  la locul unde vor ramane definitiv.

einsteinitza

Susan asta e tare simpatica, complet diferita de alte magnolii, cum se indeseste si face un zid verde, compact , parca e buxus nu magnolie. Deja cucereste aleea oare cat mai are de gand sa se lateasca?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 ;D  Cred ca ai o problema  :D  Va trebui sa muti aleea daca mai vrei sa treci cu rotile pe ea, daca nu o iei pe''''aratura'  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Ei, se rezolva, am o foarfeca de gard viu noua, abia astept sa se racoreasca sa o pun in functie. Ca aleea nu e asa de usor de mutat!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lordu

Quote from: Carina on May 02, 2012, 02:12:44 PM
Cateva poze cu magnolia Susan in plina inflorire. In prima puteti admira si frumosul meu gazon plin cu papadii  ;D

Am si eu o intrebare, te rog.
Susan creste repede? E parfumata? Rezista la ger?
Din poze vad ca e arbust, nu copac, adevarat?
Vreau si eu sa pun o magnolie in fata casei si nu prea ma pricep la soiuri

Multumesc
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Parfumata, rezistenta, creste foarte repede, spre deosebire de unelE magnolii care abia sae misca, infloreste si la sfarsitul verii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Es !!!! ce-a crescut vegetatia in gradina ta !!! Imi doresc mult sa vina un an in care sa ajung la Slanic!!!! Tin minte Suzanica cum arata,si acum ....Super!
    Suzana mea nu a mai inflorit inca o data ,anul asta. Astept sa le pice frunza si le mut. S-ar putea sa nu vad floare anul viitor.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=