Ce plante v-au inflorit?

Started by turturica, March 02, 2007, 08:44:08 AM

Previous topic - Next topic

cara

Quote from: gabriela jalba on July 20, 2007, 10:10:00 AM
Eiiii!!! ...si ce de ramuri cu bobocei!!!! Te-ai asigurat pe vreo 3 luni de floare la ea!!! La cit mai multe!!! I-a mai crescut tija florala la aia de erau indoieli?

o, da, i-a crescut!
o radacina!   >:( >:( >:(
mare si viguroasa!  :D :D :D

gabriela jalba

Caraaa!!! ce rau imi pare!!! Ma gindeam ca tu o sa faci poze, cum se dezvolta tija,cum apar mugurii florali,...Ce dezamagita sint :'( !!!!
   Ninutz,cind face un asa boboc, planta e suferinda; stiu de la al meu(are aproape 15 ani..0). Nu-i baiul mare ca e ceva trecator,dar pe moment ceva nu i-a priit.Anul asta mi-a facut si mie de mai multe ori asa...,floarea nu se mai deschide lafel de mare .
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

vernil, am mutat post-urile despre orhidee la topicul respectiv, pentru o mai buna organizare a subiectelor, si ti-am raspuns acolo.  ;D

gabi, si mie imi pare rau ca nu era tija florala aceea, dar cand o sa se iveasca vreo tija am s-o pozez in toate stadiile, fii sigura!  :D


gabriela jalba

Am constatat ca aechmea a facut doua flori pe aceeasi tija:
   

azi cactusul cel infloricios a mai deschis 5 flori

stapelia a mai descis si ea o floare
     asta se intimpla saptamina trecuta si vad ca tine floarea mult. Pina acum nu am remarcat...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Desi  nu e vremea ei,  aphelandra isi face de cap:

[attachment deleted by admin]

penelopa

Ramasesem datoare cu...... sanseviera inflorita.... la maximum:

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

Mamaaa!!!! ce frumoase is!!! Stii ce fauina e maranta de la tine??!!!!! face o multime de floricele si acum e preferata mea ca o car cu mine peste tot in casa. Unde stau mai mult ,o duc cu mine...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

aşa arată acalipha mea:



[attachment deleted by admin]

martipan

Vai de mine,cat de frumoasa este aphelandra!!!!!
Sunt mort iremediabil dupa decorativele prin frunze,insa vad ca ea e chiar o bijuterie pt ca face si flori superbe!!!! :D
Maranta e ,intr-adevar,o planta deosebita,mai ales daca are si frunze tricolore(M. leuconera parca :P),este foarte eleganta,compacta si interesanta prin mica ei iudatenie in fiecare seara :o!Sunt curios daca e adevarat si chiar isi strange frunzele in semn de ruga ???,va intreb pe voi,care aveti.
Numai bine voua si plantutelor voastre!

penelopa

Da, marti... pinule, e adevarat. Seara isi strange frunzele (cate 2) ca 2 maini care se roaga (mai ales daca se uita la avatarul tau  ;D ;D ;D).

Ps.  Si eu sunt o fana(tica) a plantelor decorative prin frunze.

martipan

:D De fapt,avatarul meu il intruchipeaza pe ingerul Apocalipsei,as ca nu cred ca la el se roaga :D :D :D :D ::)!
Ma bucur ca mai sunt impatimiti ai decorativelor prin frunze ;D!De obicei,toata lumea vrea plante care sa faca flori multe si dese :-[!
Mi s-a intamplat sa ofer plante,dar sa fiu refuzat cand le ziceam ca sunt decorative prin frunze :'(!
Mie,unul,mi se par mai elegante,mai decorative.... ::)
Cat de frumoase sunt si florile lor,asta e partea a doua!Saptamana asta trebuie sa-mi infloreasca a doua oara pe anul asta crotonul,care are o inflorescenta foarte frumoasa,si chiar frumoas mirositoare,iar dieffenbachia,saraca,infloreste in fiecare an,anul asta facand chiar trei floricele absolut superbe!
O zi frumoasa!

sicamin

Martipan ,ai cumva o poza de la Diffenbachia. Si a mea a inflorit anul trecut si am ratat sa-i fac poza. Anul acesta nu a inflorit ca am taiato ca  ajunsese pana in tavan (de pe masuta).
Si mie i-mi plac mult decorativele prin frunze. Azi am luat lastarii de la Hipoestes ca sa intineresc planta si am observat ca a facut si ceva floricele.

http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P9030095.jpg

martipan

Din pacate nu am o poza,nu am o camera gigitala :(.Floarea are cam 10 cm lungime,semana cu cea a calei si spatiphylumului,insa nu se deschide complet,nu are miros si are o culoare alb-verzuie.Nu rezista in forma maxima de inflorire dect doua zile,apoi se mai inchide si ramane decorativa cam o saptamana,dar nu la fel de spectaculos!
Si eu am fost nevoit sa o tai,a mea avea mai mult de doi metri,m-a cam durut sufletulu,dar asta este,crescuse pana l tavan si nu cred ca vecinul de sus imi dadea voie sa fac o gaura in podeaua lui pt dieffenbachia mea :D!
Si la mine hipoestes tot inflorea in fiecare an(am avut din cel cu puncte roz),insa se facea prea boschet,cretea enorm de mare si extraordinar de repede,trebuia sa-i tai ramurelele cam la 3 zile,pt ca aveau o crestere diabolic de rapida!Si al meu inflorea,si isi raspandea semintele peste tot,asa ca m-am hotarat sa-l cadorisesc,si asa am ramas fara el.La fel am patit si cu  Coleus blumei,pe care tot asa am facut,am daruit-o,si de atunci am decis ca ma abtin de la "urzicutele" decorative ::)!

penelopa

Cara,  ce omizi roz-paroase face acalipha ta.  ;)
Vrei sa-ti trimit ceva impotriva omizilor?
Nu de altceva,  dar ma ingrozesc mai tare decat "crucile" lui martapan  ;D

martipan

"Nu de altceva,  dar ma ingrozesc mai tare decat "crucile" lui martapan  "..... :D :D :D :D :D :D :D :D :D
M-ai facut sa rad!!!
Ce ai cu saracele omizi?Sunt asa de dragalase cand se tarasc pe piele si te gadila cu piciorusele lor ;D :D :D!

penelopa

... atunci,  gadilare placuta,  martapane,  ca io prefer  serpii in locul lor.
Daca vreti sa castig o cursa la 400 m garduri......... n-aveti decat sa-mi aratati o omida  ;D

martipan

 :D :D :D :D!Mai e pana la olimpiada :P!
In schimb eu,cu serpii si paienjenii... :o :o :omai bine nu ;D!

gabriela jalba

Cara,vreau si eu omizi rosii!! sint asa de frumoase!! Pene ,tu chiar nu vrei?? Uite,parca-s esarfe de pene !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

ok, gabi, pun la prins. te anunt cand sa te prezinti la posta.  ;D

gabriela jalba

Iti multumesc mult, si abia asdtept sa-i mai pun o poza lui Pene cu omizi rosii.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

roda

Fetelor sunt necajita .am o gardenie si e pe duca cred.Frunzele sunt decolorate,si asa se chinuie de 1 an.de inflorit nici vorba.Doar passi e o dulce care infloreste in fiecare zi.Oare ce sa-i mai fac gardeniei?

[attachment deleted by admin]

larisa

Roda ,de cit timp ai passiflora ?Am si eu una ,de fapt am doua in acelasi vas ,lastari cu duiumul dar flori ioc.La mine una e primul an din butas si cealalta din seminte ,al doilea an

roda

Eu am primit-o in Martie.erau 3 crengute mici pe care le-am pus in pamant sub borcane.Sau prins cu toate ca nu crede-am ptr.ca am mai avut asemenea tentative de 2 ori.Am pus florile intr-un ghiveci tip jardiniera si le-am scos pe balcon la cumnata unde e toata ziua soare.In august a trebuit sa le aduc acasa ca a venit cumnata si nu pute-am sa ma mai ocup de ele acolo.Dupa ce le-am adus la 2 sapt a iceput sa se vada bobocii.si acum infloreste in fiecare zi.Ia-m pus fertilizant la 2 sapt.Si multa apa de la robinet.Bafta si multe flori inflorite.

floare mica

Felicitari Roda,ai facut foarte bine ca ai tinut-o la soare si i-ai pus ingrasamint,astea sunt conditiile esentiale ca Pasiflora (floarea ceasornic) sa infloreasca! 8) :)