Ce plante v-au inflorit?

Started by turturica, March 02, 2007, 08:44:08 AM

Previous topic - Next topic

Fleurf

Nu stiu de ce ziceti ca dipladenia e pretentioasa ca la mine a rezistat fara probleme la o ferestra spre vest la 15-16 grade si apa cat sa nu fie pamantul complet uscat. Am tuns-o in toamna si acum e o frumuste numai ca a mea are frunze netede si lucioase. O sa-i fac o poza zilele astea.

penelopa

Intereseantă Iasomia asta braziliana  :o ... şi exotică, ca ţara al cărei nume îl poartă ;)  ................ dar, oare mandevilla nu e planta de care se plângea Cara  ???  ....... a şi donat-o, de altfel, dîn câte îmi amintesc. :)
Didiţel, culoarea iasomiei tale m-ar cam tenta  ;D ...... păi, ce?? ... ea cu mine se pune  ::) ;D

ani

A inflorit si la mine o episcia roz!
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

sicamin

Ani ,frumusica rozalia ta !Sa-ti faca multe floricele !
Eu am infloriti achimenesii din soirile acestea pozate. Majoritatea au fost "culese " de prin gradina cand mi-a spart furtuna toate ghivecele ca le-a daramat de pe balcon. >:( ,si arata jalnic dupa "spalarea " de noroi si replantare ,dar cateva firicele au inflorit. Am pierdut Harry W. ca nu am mai gasit decat cateva fire care nu sau mai prins si nu aveau nici un rizom.

vivi23ro


sicamin

Da Vivi ,a inflorit si galbenul ,si inca frumos  :D. Pe asta l-am tinut inauntru ,si pe unul alb .

Fleurf

Eu toti achimnesii ii tin sa nu-i ploua fiindca se pateaza si se ard frunzele de la ploi si soare.

Nicol Caloian

Surpriza de atazi: a inflorit unul din crinii portocalii care infloreste in mod normal (cum a si facut-o) prin aprilie-mai

einsteinitza

A doua oara imediat? Mai, ce de ciudatenii anul asta...........
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vivi23ro

anul asta a mai fost inflorit

einsteinitza

Da, e foarte frumos, si vad ca si la tine faca iar floare. Mihai are Kerria inflorita in gradina a doua oara, eu glicina, acum voi, iar la mama mea a inflorit din loc in loc iasomia, inca odata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Es, striga mai tare sa auda si iasomia mea. Nu am apucat sa o vad inflorita. De hippe nu mai vorbesc, ca nu a inflorit nici unul anul acesta.

Rux

Magnolia mea sta sa infloreasca  a doua oara !

geodezia

daca a inflori glicina a 2a oara semn de toamna lunga .au inflorit asa pe la virfuri a 2 a oara si salcimi din care se trage glicina

vivi23ro


einsteinitza

Foarte ciudat, oare ce semnale au primit, poate ca din cauza ploilor si lipsa soarelui au crezut ca e primavara ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GetaV

Es, asa cred si eu ,si la mine a inflorit magnolia si primulele.

geodezia

sa ma laud sa ma laud
http://geodezia.sunphoto.ro/abuti__2009-2010/17907881
http://geodezia.sunphoto.ro/abuti__2009-2010/17907894
il pusei de 2 ori ca sa il vedti ce frumos e mincal-ar mama
si mai am ceva
http://geodezia.sunphoto.ro/abuti__2009-2010/17907911
si inca ceva
http://geodezia.sunphoto.ro/brugmansii/17908038
pentru doritori de lady victorian ii anunt ca dupa trecerea florilor incep sa recoltez lastari si sa ii pun la prins

einsteinitza

Geodezia, ce de frumuseti, sunt perfecti ;) +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Da de duminica pindesc sa fac poze si abia aseara am reusit sa il prind deschis acum urmeza alti  la deschis si abia astept barem ala galbin e o frumusete si cu crirnul galben lingga el imi merge la suflet

vivi23ro

primul , ala roz ce e? ca nu mi dau seama

geodezia

Vivi lady victorian roz este si este singurul abutilon  batut cel putin de cind cresc eu abuti si de cind ii tot adun .
ca sunt super indragostita de acesti mici infloriciosi . ca ei saraci fac flori si vara si iarna si toamna si primavara

vivi23ro

si care at fi pretul la abuti batut? ;)

geodezia

pretul de adus din germania pina aici a fost 6.5 euro pretul plantei iar transportul este la fel cit face planta deci total a fost 13 euro  bucata .
acu eu inca nu am luat lastarii ca de-abia ma bucur de ei sa vad cum infloresc si sa fie bogat . e superb . pina la toamna sper sa se dezvolte ca cel butercup care are deja multi lastari sie o frumusete .sa vad in functie de citi se prind o sa fixez si eu un pret .nu o sa fie ca cel adus din germania dar pe la jumate tot o sa fie uitase de comisionul bancar aici in romania .pentru 300 euro platiti mi-au luat reifaizenul 50 de euro asa ca .....Eu sunt de principiul ala cu obrazul .si daca vreau ceva care imi place il iau si nu ma tocmesc . nu am gasit in tara asa ca nu am mai stat pe ginduri is mi l-am luat de unde l-am gasit

Nicol Caloian

Al meu nu e batut, dar are o culoare nemaipomenita, grena inchis, si e asa de micut! Lastarul il am de la GetaV din primavara ( :-*  :-*). Imi pare rau insa ca cel portocaliu s-a uscat, incepand de la varf. N-am reusit sa-l salvez.

By nicolcaloian at 2010-07-14

By nicolcaloian at 2010-07-14