Ce plante v-au inflorit?

Started by turturica, March 02, 2007, 08:44:08 AM

Previous topic - Next topic

martipan

Bouvardia arata minunat !
Felicitari pt ele !

doina

Vernil , crinii tau sunt superbi  :o , m-am indragostit de ei , acum cand am din ce in ce mai putin spatiu  >:(  Bouvardia este superba  :D De ghivecele 'soldatei' postate de Ionut nu mai am cuvinte  :P . Sa va bucurati de frumusetea plantelor care aduc o pata de culoare in cenusiul zilelor de iarna .

vernil

Multumesc!  :D

Voi pune seminte la inmultit, sa speram ca reusesc macar in proportie de 50%. Singurul inconvenient este ca vor inflori peste 3 ani. Dar rabdarea face parte din pasiune  :D Sunt hotarata sa mai cumpar cativa, tot la oferta.

GetaV

Opia acopera-le cu crengi de brad,sau ce ai prin curte {eu am pastrat crizantemele si tufanelele},cu folie, orice,si la primavara isi revin.

Codruta

Opia despre zambile nu pot spune nimic dar in ceea ce priveste panselutele s-ar putea sa ai panselute "de iarna". Eu am luat anul trecut din magazin panselute rezistente la iarna ar fi traducerea mai exacta si toata iarna m-am bucurat de florile lor. Cand ningea sau ingheta se pleosteau putin dar cum se incalzea o idee cum se trezeau la viata. Au continuat sa faca flori pana in mai. Nu stiu la ce temperaturi pot rezista dar stiu precis ca pana la -5 au rezistat cu brio.

vernil

Asa-i, unele soiuri de panselute sunt foarte rezistente. La mine in cartier sunt o multime de panselute, nu stiu cum vor rezista acum, ca a dat putina zapada.

GetaV

Rezista si mai bine daca stau sub zapada,oricum sunt bianualesi se planteaza toamnala locul dsfinitiv.

simona2

 Mi-s inflorit o kalanchoe rosie

rox94ana

foarte frumoase! sa va traiasca!
sper sa mai infloreasca si kalanchoea mea. am inteles ca trebuie sa aiba o perioada de repaus in care trebuie sa stea la racoare si intuneric. ???

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

rox94ana

foarte frumoase! sa-ti traiasca! ai intrat bine in 2009. :D

Nicol Caloian

Gabi, vad ca la tine kalnchoe e mai harnica decat la mine. Eu am abia una cu boboci, restul inca nu misca nimic.

Ella


gabriela jalba

Doua-doua!! dar ce super is!!!!
  Nicol,e o oropsita;ea e rosie,dar conditiile de iernare au adus-o la culoarea asta.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Astazi :                                ( DanaM, sa stii ca ma mindresc mult cu ea!!)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Gabriela, felicitari, hibi arata splendid!

Francesca

Ella , florile sunt superbe.Eu , sincer , nu am stiut ca exista si kalanchoe cu asemenea flori.Sunt si la noi in romania sau cele pe care le ai tu se afla acolo unde locuiesti tu?Imi cer scuze pentru nestiinta mea dar chiar nu am mai vazut asemenea flori la kalanchoe.eu le stiu doar pe cele cu flori simple. ???

Nicol Caloian

Se gasesc si la noi Francesca! Am vazut de mai multe ori, in diverse magazine, kalanchoe batute rosii, galbene, roz si albe.

Ella

Da, sunt si in Romania, anul trecut am avut toate culorile, eram in Ro. :D

doina

Francesca , eu am kalanchoe rosie batuta , are boboci destul de maricei si va inflori curand, te-am notat si cu un lastar din ea  :D

gabi_gabriella

Gabi, hibi sunt minunati !!




The message does not meet the minimum word requirements (5 words).

gabriela jalba

multumesc Gabi! Daca nu ai,iti dau lastari cind ii tund.
Azi a inflorit unul din ghivecele de fuchsia care le am acasa  : 
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simona2

La mine mai infloresc doua kalanchoi : una portocalie si una crem .

larisa

Si la mine au inflorit primulele obconica

larisa

Si inca una albastra ,am pus de curind si seminte la incoltit ,sper sa am si alte culori