Ce plante v-au inflorit?

Started by turturica, March 02, 2007, 08:44:08 AM

Previous topic - Next topic

Fleurf

Vivi la mucatele cumparate curand ori cand le schimbi conditiile de mediu isi mai pierd din frunze. Sa nu le pui prea multa apa!
Iata ca si la mine in balcon a venit primavara  :D
http://fleur.sunphoto.ro/Flori/11754748
http://fleur.sunphoto.ro/Flori/11754751
http://fleur.sunphoto.ro/camelii/11754786

vivi23ro

panselele le ai din seminte?tare mari si crescute sint

Fleurf

Da sunt din seminte dar sunt puse din vara trecuta.

myky

camelia e minunata, si celelalte, dar camelia e una din slabiciunile mele

Fleurf

Si mie imi place tare mult dar sunt dezamagita ca au pierdut multi boboci. Si am mai fost dezamagita ca ultima cumparata trebuia sa fie alba si este la fel de rosie ca cea pe care o aveam  ;D

myky

aa, chestia asta ma enerveaza ingrozitor, mai ales cand mai ai una unxemplar din planta respectiva

vernil

Vivi, ce splendori ti-au inflorit ! Ti-au raspuns fetele cum sa faci cu muscatele.
Fleur, mi-ai facut o bucurie cu florile cameliei ... asa mult imi plac. De cat timp o ai ? La mine nu au rezistat decat 3 ani ...

Fleurf

Una are 2 ani si cealalta 1 an Vernil. Eu ziceam ca daca le treci de primul an la tine nu mai ai grija lor  :-\ Una ma gandeam s-o pun in gradina dar cu iernile astea siberiene...ma mai gandesc  ;D

GetaV

Asta seara am dat fuga sa duc ghivecele de afara ;DEste iarna in toata regula.

myky

Quote from: GetaV on March 08, 2010, 09:44:03 PM
Asta seara am dat fuga sa duc ghivecele de afara ;DEste iarna in toata regula.

ma crezi sau nu. la tine m-am gandit cand am vazut zapada


vernil

Florile ca niste lampioane sunt superbe!

Fleurf

E un abutilon megapotamicum pe care l-am lasat sa curga. Ar trebui sa-l mai ciupesc sa fie mai compact dar ...nu ma indur de florile care apar pe varfurile lastarilor.

stefana

Si cel de la Myo are bobocei (cam cat bobul de grau). In cat timp se fac mari? Bineinteles ca nici nu ma gandesc sa-l ciupesc, poate o sa fie si al meu ca al tau, Fleur ::).

Nicol Caloian

Daca ati sti cat regrey ca am pierdut megapotamicul! N-am reusit sa-nteleg ce s-a-ntamplat. Pur si simplu, s-a uscat. Si era asa de bogat!  :'(

GetaV

Nicol nici ai mei nu arata prea bine ,dar sigur vom gasi la fete

vivi23ro


Fleurf

Quote from: Nicol Caloian on March 14, 2010, 12:52:47 PM
Daca ati sti cat regrey ca am pierdut megapotamicul! N-am reusit sa-nteleg ce s-a-ntamplat. Pur si simplu, s-a uscat. Si era asa de bogat!  :'(

Mai gasesc un puiut pt tine Nicol  ;) Numai sa vii sa-l iei  :D

Nicol Caloian

De cand tot zic sa-mi fac timp sa vin pe la tine... Nu neaparat pentru puiutul de mega ci doar sa te vad, si sa-i admir florile. Dar tot trebuie s-o fac o data si o data!
:-*  :-*  :-*  :-*

vernil

Vivi, unde gasesti hibi asa frumos ?
Clivia mea, in toata splendoarea

sicamin

E foarte frumoasa clivia! De cand o ai? Am primit si eu una si abia astept sa infloreasca.Anul asta nu cred, ca abia am primit-o si i-am schimbat pamantul ca avea un burete in loc de pamant.Sper sa-si revinaca i-mi plac asa mult.

vivi23ro

a mea anul trecut in feb avea flori anul asta ciuciu.. si atunci ai acum in acealsi loc al 6 grade statea

vernil

Quote from: sicamin on March 14, 2010, 05:40:24 PM
E foarte frumoasa clivia! De cand o ai? Am primit si eu una si abia astept sa infloreasca.Anul asta nu cred, ca abia am primit-o si i-am schimbat pamantul ca avea un burete in loc de pamant.Sper sa-si revinaca i-mi plac asa mult.

Am primit-o de martisor de la sotul meu. Era plina de boboci, asa ca meritul meu e ca o ud si o tin la racoare. Unul din secretele infloririi cliviei e de a sta la racoare pe timpul iernii si sa stea intr-un ghiveci mai mic, ca sa fie fortata.

vernil

Vivi, am avut o clivie imensa care inflorea in fiecare an, periodic. Aveam grija ca primavara sa nu ii lipseasca ingrasamantul, cam de 2/luna. Am daruit-o altcuiva fiindca crescuse prea mare pentru balconul meu.

GetaV

Am si eu una mare cu radacinile pe afara care infloreste cam la 4 luni si nu-i ofer nimic special