Ce plante v-au inflorit?

Started by turturica, March 02, 2007, 08:44:08 AM

Previous topic - Next topic

vivi23ro


Marmoset

vivi23ro, in a doua poza e o Clivia Miniata??????? De unde ai asa ceva??? Ai vreun puiut de vanzare de la ea?  :-*

vivi23ro

e clivia ,la ea nu am pui dar nu stiu daca mai e un pui despartit anul trecut , treb sa ma uit la mama

Marmoset

Quote from: vivi23ro on March 27, 2009, 01:49:40 PM
e clivia ,la ea nu am pui dar nu stiu daca mai e un pui despartit anul trecut , treb sa ma uit la mama

Si daca exista al doilea pui...facem un schimb?  :-* Vorbim pe privat, si poate gasesc ceva ce iti place, la schimb cu puiul de clivia!  :)

Codruta

Quote from: Mada on March 26, 2009, 11:23:54 PM
Va umplu eu cu lastari de Warscewiezii! Nu vrea sa infloreasca si pace. Si eu m-am suparat pe kohlerii....e clar ca nu le place la mine!
Cum se incalzeste putin (ca pe aici e carnaval: cand e soare, cand ninge, cand e ger), pun la prins multi lastari si dau la toata lumea.

Nu le place la tine dar la mine e dezmat ;D  Am impresia ca si eu am un Warscewiezii de la tine. Nu sunt sigura ca nu a inflorit inca. In schimb 3 din cele rosii cu picatele au tulpini mari, sanatoase si cu flori. Una din ele are 5 flori deschise si inca multi boboci. Sa traiesti Mada si sa faci si pe altii fericiti cu asa kohlerii harnice! :-* :-*

Vivi, clivia e superba. Sa-ti traiasca!

vivi23ro

mersi de aprecieri dar anull asta tare putini boboci a facut anul tecut erau  mai multi de 12 acum ,vreo 7 numai, daca mai ramine Warscewiezii as vrea si eu  :)

Marmoset

Cand mi-am facut cont aici pe forum, mi-a luat mult pana am rasfoit sa gasesc rubrica asta! Dar am si eu in album cele 4 lalelute inflorite anul asta, cativa muscari armeniacum si nu mai retin daca am pus zambilutele...

mamaruta

Oricind, cu placere, pentru voi, Codruta! Sa fim toti sanatosi!

Nicol Caloian

Quote from: myky on March 26, 2009, 09:31:33 PM
mama, da' catai spatiphiloiu!
Si stai sa vezi cand se va deschide complet floarea! O sa-l pozez din nou ca sa vedeti ce floare mare face. Citisem pe la topicul lui ca daca a inflorit o data, nu mai face alta floare. Ei, asta a mai inflorit si acum doi ani dar anul trecut a luat pauza ca l-am despartit de ceilalti pui care crescusera pe langa el.

Ella

Nu-i meritul meu, am cumparat-o inflorita  ;D   

Marmoset

Quote from: Ella on March 31, 2009, 01:37:25 AM
Nu-i meritul meu, am cumparat-o inflorita  ;D   


Superba hortensia asta! Se face mare daca e in ghiveci?  :)
Ce flori frumos colorate are! Sa-ti traiasca si sa fie infloricioasa, sa te bucure!  :)

Ella

Merci! prin 2006 am mai avut una, in doi ani nu a crescut prea mult, trebuie tunsa drastic toamna. Am vazut la cineva un copacel inflorit, tot in ghiveci, iti dai seama cum arata? :o

Marmoset

Quote from: Ella on March 31, 2009, 02:16:44 AM
Merci! prin 2006 am mai avut una, in doi ani nu a crescut prea mult, trebuie tunsa drastic toamna. Am vazut la cineva un copacel inflorit, tot in ghiveci, iti dai seama cum arata? :o

Aoleu, stiu ca am vazut si eu la cineva intr-o gradina un arbust de hortensie de peste 1 metru! E atat de frumos inflorit de zici ca nu-i adevarat! Adorabil si minunat arata!

gabi_gabriella

Ella, e foarte frumoasa !!
Demult visez si eu la una albastra si una roz, dar in gradina .Una mica roz, am dar nu a inflorit inca .

Ella

Merci! :-*
Culoarea este fantastica ;) eu o chinui in ghiveci, nu am gradina >:(

martipan

Quote from: Mada on March 26, 2009, 11:23:54 PM
Va umplu eu cu lastari de Warscewiezii! Nu vrea sa infloreasca si pace. Si eu m-am suparat pe kohlerii....e clar ca nu le place la mine!
Cum se incalzeste putin (ca pe aici e carnaval: cand e soare, cand ninge, cand e ger), pun la prins multi lastari si dau la toata lumea.
Mi-ar placea si mie o 'verzitura',Mada,daca mai ai  ;D ;) ! Au inceput sa-mi placa mult si kahleriile  :D (pe masura ce se diminueaza spatiul,gasesc mai multe care sa-mi placa) !

Marmoset

Quote from: martipan on April 04, 2009, 02:53:35 PM
Quote from: Mada on March 26, 2009, 11:23:54 PM
Va umplu eu cu lastari de Warscewiezii! Nu vrea sa infloreasca si pace. Si eu m-am suparat pe kohlerii....e clar ca nu le place la mine!
Cum se incalzeste putin (ca pe aici e carnaval: cand e soare, cand ninge, cand e ger), pun la prins multi lastari si dau la toata lumea.
Mi-ar placea si mie o 'verzitura',Mada,daca mai ai  ;D ;) ! Au inceput sa-mi placa mult si kahleriile  :D (pe masura ce se diminueaza spatiul,gasesc mai multe care sa-mi placa) !

:D :D :D  "Kahleriile" tale si "bulbutzul" gabrielei!

mamaruta


martipan


vivi23ro

e aceiasi buga culoarea e ca in prima poza,daca stie cineva ce soi de fucsie e cea din poza


Ella


GetaV

Vivi din cate imi amintesc eu ,pare a fi Annabella ,dar s-ar putea sa aiba denumiri diferite ,functie de tara de origine.

doina

Frumoase flori aveti , Marmoset , Stephanotisul a inflorit asa abundent la tine sau e proaspat achizitionat ?

Marmoset

Quote from: doina on April 08, 2009, 09:43:26 PM
Frumoase flori aveti , Marmoset , Stephanotisul a inflorit asa abundent la tine sau e proaspat achizitionat ?

E proaspat achizitionat, dar florile s-au deschis de cand e in casa la mine! La cumparare, erau boboceii stransi-stransi!  :) Tare as vrea sa am eu norocul sa infloreasca asa doar stand la mine si fiind ingrijit cu drag... Dar eu stiu? Cum mi-o fi bafta!