Albina

Started by lovetulip, September 15, 2008, 05:53:00 PM

Previous topic - Next topic

Mihai

Quote from: penelopa on August 15, 2010, 10:19:24 PM
Şi-atunci, de ce-a mierlit-o bondaru'  în hibiscusul meu ???

De frica, pur si simplu!!!

paraschivvvv

Ieri am vazut cum albinele cautau nectar si in leandru si de aici idea ca semintele apar dupa polenizarea albinelor;acum i-am pregatit pentru iernat si incep cu hraniri de stimulare a matcilor si tratament contra paduchelui varroa distructor

Ionela

Ce e paduchele asta varroa?  ::)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

costieanuconstantin

un DUSMAN  feroce al albinelor

paraschivvvv

Varroa distructor este un paduche ce sta pe albine si matca si suge limfa atat de la larve cat si de la albinele adulte iar la matca dupa ce lucratoarele o hranesc -hop si el si deranjaza ponta matcii;este transmitator de boli virotice mergand pana la paralizie.Nu poate fi eradicat cu tratamentele actuale si de aceea este intalnit an de an in stupi,pe langa alt paduche''mai bland"braula koeka care doar le deranjaza pe albine si creeaza greutati in activitatea normala a familiei de albine.Acesta se distruge mai repede si poate sa dispara din familia de albine.Sunt si alti paraziti ai albinelor dar care din fericire in Romania nu au aparut inca

Ionela

Saracele albine!! >:(

Quote from: paraschivvvv on August 30, 2010, 12:17:18 AM
Ieri am vazut cum albinele cautau nectar si in leandru si de aici idea ca semintele apar dupa polenizarea albinelor;acum i-am pregatit pentru iernat si incep cu hraniri de stimulare a matcilor si tratament contra paduchelui varroa distructor

Totusi exista un tratament cat de cat impotriva acestui parazit??
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

paraschivvvv

Tratamentul este paleativ caci reinfestarea se face foarte rapid fie din paduchii ramasi in stupi sau infestarea de la alti stupi-straini.Medicamantele existente in lume doar reduc paduchii si nu-i distrug in intregima;procentul maxim  ca rezultat este cam 85%

paraschivvvv

Vremea a trecut si albinele se pregatesc  de iernat;totusi mai vin cu ceva polen si miere de la busuiocul de miriste(in Dobrogea se numeste sabla)

paraschivvvv

Cu aceasta caldura de vara albinele au inceput sa aiba puiet si ies la zbor dar din pacate nu mai au ce ciulege si consuma din rezerve obligandu-ne la suplimentari de hrana inca din decembrie in loc de cel mai devreme ianuarie.

einsteinitza

Se pare ca incepand cu 21 vine vreme normala pentru perioada asta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Vremea e foarte normala si acum.
E un fenomen meteo normal in emisfera nordica.
Dupa primul val de frig care frecvent apare in perioada octombrie-noiembrie o scurta perioada de caldura si cer senin incat ai impresia de vara.
De altfel e numita si vara indienilor termen care incepe sa se utilizeze pe scara mai larga.
Fenomenul e bine cunoscut doar ca poate avea diferite denumiri locale: in Rusia "Vara babelor" in Bulgaria "Vara tiganilor" si altele.
Eu stiam fenomenul asta la noi. Ma mir ca nu-l stiti sau nu l-ati remarcat pana acum  :D
Totusi nu va hazardati prea dezbracati la munci in gradina. Nu e vara si o incurcati. Sanatatea e pe primul loc.

Informatii doar in engleza sau celelalte limbi din dreapta paginii Wiki (nu e si romana  :(  )

http://en.wikipedia.org/wiki/Indian_summer

O mentiune doar. Pentru ca fenomenul sa fie considerat o veritabila "vara a indienilor" trebuie ca frigul-inghetul sa fi stopat natura si schimbat culoarea.


einsteinitza

Eu cel putin n-am observat asta, dar imi aduc aminte de cateva revelioane pe vreme de stat la plaja.
Imi aduc aminte de un revelion, pe care ne-am dus sa-l facem la Belis, si am avut si schiurile la noi. A fost o sapatamana calda cu un soare de am facut in fiecare zi plaja. Pe 31 la pranz parca nu imi venea sa ma gandesc ca ma imbrac de revelion, asa soare era. Vara curata. :D
Bineinteles, nu a mai fost fir de zapada, iar schiul nostru o utopie +ham.Iar sotul meu, mi-a cules o grmada de ramuri de salcie cu matisori. Erau pline, parca venise de mult primavara. Aveam in camera o sticla goala de sampanie, si s-a gandit el sa ii sparga gatul sa faca o vaza, S-a dus in baie, a izbit-o de marginea chiuvetei. Chiuveta a cazut jumatate, pana la sifon.Se sparsese chiuveta, sticla era intacta :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

 :D :D :D

Si la noi este cald, pare primavara in toata regula.
Am observat si eu de cand am plante pe care trebuie sa le cobor in boxa, ca in jurul lui 1 noiembrie temperatura scade la 0gr.C sau chiar mai jos, cateodata mai da si o prima ninsoare, dupa care creste temperatura pana pe la inceputul lui decembrie cand nu mai pot sa risc si chiar trebuie sa duc ghivecele in boxa.

paraschivvvv

Saptamana trecuta fost foarte potrivita pentru albine care au iesit la curatat,dar din pacate putinii ghiocei nu au facut fata la puzderia de albine;departe de mine este cornul care a inflorit ;pentru cei in apropiere de padure este o mana cereasca;dar lasa ca vine ea primavara cu frumusetile ei de plante;nu mai ete mult;facem si noi ca tiganul:trece fmartie.

sicamin

De vreo 2 luni m-a "dotat" si pe mine o prietena cu doi stupi.Ii avea tatal ei la tara ,si cum dansul  nu mai e ,iar ia locuieste la bloc ,au poposit la mine in gradina. Mai vine ia si le verifica pana invat eu rostul lor. Si cum si ia este incepatoare ,am chemat  o alta vecina ,care are stupi de mai mult timp si ne-a indrumat ce sa le mai dam de mancare.La verificarea de luna trecuta le-am mai pus ceva sirop ,ca nu mai aveau prea multa miere si chiar daca au si iesit ,ca a fost cald ,nu aveau ce sa manance.(nu sant eu in poze ,ci "instuctoarele mele  :D )



einsteinitza

Bravo Sica, gospodarie pe cinste si polenizare sigura. :yrk
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Sica, ai intrebat vecinii daca sunt de acored sa fie intepati de albine?  ;D ... eu, doar am glumit spunand ca voi aduce 2 stupi in gradina si veinele deja imi sarisera la gat. ;D

sicamin

Pene ,nu am intrebat ,dar sigur daca puneam stupii langa gardul vecinei care mi-a smuls dovleceii ornamentali ,nu mi-ar fi dat voie  :D . Mai sant vecini care au stupi si nu au avut probleme.

gabi_gabriella

Felicitari Sica, si o productie faina :)
La noi e inca frig si albinele nu ai iesit inca pe afara

paraschivvvv

Sica pentru ca vremea este foarte schimbatoare si pentru ca ,cantitaea de mancare este putina in acesta perioada nu este recomandat siropul ci turte facute din zahar farin,framantat pana la consistenta, cu miere lichida;in lipsa acesteia zaharul farin se amesteca pana la consistenta cu  ceai (infuzie)din :putin tei (nu mult);musetel;sunatoare; coada soricelului;menta  din acestea cat intre 3 degete  din fiecare la 0,5L apa.Turta se baga in pugulite mici(de unica folosinta in cantitate , in functie de marimea familiei de albine).Aceste turte se inteapa cu un ac mai marisor si se pun deasupra familiei de albine  pe rame sub  podisor( turta se preseaza pentru a incapea sub podisor).Succes si sa te bucuri de albinute.

sicamin

Paraschivvvv ,multumesc pentru indicatii ! Turte din zahar farin cu ceai, a facut si prietena mea ,dar nu le-am pus in pungute ,asa ca au mai cazut pe langa faguri  :D ,dar a pus si putin sirop (tot ia la preparat). Am vazut cativa faguri plini cu pui si "capacite",asa ca la vara se va inmulti numarul lor. :D

paraschivvvv

Sica succes si productie si de miere si de inmultire de stupi.

sicamin

Paraschivvvv am curatat turtele care se imprastiase prin stup    =))  si am pus in punga  alte turte  :-bd


paraschivvvv

Sica bravo- superb(sper ca ai intepat pungulitele ce contin turtele ca sa fie mai usor pentru consumul albinelor)

paraschivvvv

Dupa atata frig (si ceata-vorba cantecului) ieri a fosat o zi buna pentru zbor de curatire la albine;'astazi iar ceva ceva ,iar spre seara s-a lasat rece;din spusele meteorologilor  primavara vine incepand din 10 martie,dar ma gandesc la babele pe vechi ( de care am tinut cont in fiecare an si s-au adeverit)si atunci stimularfea de primavara cu sirop o incep dupa 23 martie cand sigur iarna ne-a parasit.